kuinka lähellä matkaa estan voi vielä täyttä/hakea, mistä haetaan ja mitä/ miten se maksetaan? Tarvitaanko Yhdysvaltoihin muita papereita sen ja passin lisäksi (paitsi greenback dollareista..)
ESTA-kaavake
8
455
Vastaukset
- Käynyt
ESTA haetaan viimeistään 72h ennen matkan alkua. Linkki löytyy esimerkiksi US embassyn sivuilta.
https://fi.usembassy.gov/visas/visa-waiver-program/
Omani olen maksanut luottokortilla.- twrp
Ei esimerkiksi vaan yksinomaan täältä: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Netissä on lukuisia tuon sivun kaltaisesti toimivia, mutta noin 5-10 kertaa enemmän laskuttavia sivustoja. Kokemuksesta tiedän, että tietämättömyyttään vahingon sattuessa epävirallisilta sivuiltakin saatu ESTA käy. Virallisilta sivuilta tilatessa hinta on jotakin kympin luokkaa.
- esta.gov
No tuo aiempi linkki oli suoraan USA Suomen suurlähetystön sivuille josta virallinen ESTA linkki myös löytyy. ESTA maksaa $14 USD. 72 tunnin sääntö ei ole mikään virallinen vaan suositus. Jos lennot vaikka hommaa vuorokautta ennen lähtöä ESTA voi vielä anoa. Matkustuslupa heltiää yleensä samantien tai tunnin sisään. Jollain suurilla kentillä , kuten FRA näkee tiskejä joissa ESTA voi käydä anomassa palvelumaksua vastaan. Niitäkin matkustajia on jotka eivät tienneet ESTAsta ja yrittävät USA suuntautuvalle lennolle.
- estamies
Ei kait se ESTA:n puuttuminen estä lennolle pääsemistä.
- Hoboman
Kyllä estää. USA:an lentävä lentoyhtiö tarkistaa, että matkustajalla on voimassa oleva ESTA. Jos lentoyhtiö ottaa kyytiin matkustajan, jolla paperit eivät ole kunnossa, joutuu se kuskaamaan hänet takaisin lähtöpaikkaan.
- esta.gov
Et todellakaan pääse lennolle ilman ESTAa. Matka tyssää lähtöaseman lähtöselvitykseen. Kyseessähän on viisumi ja jos sulla ei sitä ole niin et ole oikeutettu matkustamaan. Jos lentoyhtiö kuitenkin veisi sinut perille USA:han , käännyttäisi USA maahantuloviranomaiset sut takaisin , paluulento menisi lentoyhtiön piikkiin ja lentoyhtiö saisi vielä sakot asiassa.
- viisumimies
No varmasti pääsen lennolle ilman ESTAa, kun on viisumi.
- Abc20
Esta ei ole viisumi, vaan se on Electronic System for Travel Authorization. Suomalainen turisti ei tarvitse viisumia Yhdysvaltoihin, kun matkan kesto on alle 90 vrk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713338
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541879Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471819Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591714- 771594
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411540Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811389The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581152
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251135