Onko yhtiövastikkeen korotukselle olemassa lakisääteistä korotusrajaa. Omamme nousi 44%. Perusteena se, että ei ole noussut useaan vuoteen, koska budjetin ylijäämä on haluttu käyttää asukkaiden hyväksi. Nyt yliijäämä on syöty ja viime vuonna tappiota on tullut 8000€ ja siksi nyt korotetaan. Voiko asiasta valittaa, kun ei ole ollut yhtiökokouksessa?
Yhtiövastikkeen korotus
12
3459
Vastaukset
- itsemääräämisoikeus
Jos osakkaat yhtiökokouksessa päättävät että heidän on tarpeen maksaa enemmän yhtiövastiketta, niin eipä siihen ole lainsäätäjillä mitään syytä puuttua, omista rahoistaan päättävät.
- ergergregegerg
Huoh... Voit toki yrittää valittaa, mutta kuluihin menevät rahat pitää joka tapauksessa ottaa osakkailta. Asuntoyhtiö voi tietenkin ottaa velkaa, mutta velkakin peritään osakkailta, joten silloinkin vain hoitovastike muuttuu rahoitusvastikkeeksi, etkä kukaan hyödy siitäkään mitään.
Mistä oikein kuvittelet rahojen ilmestyvän, jos vastiketta ei nosteta? Asuntoyhtiöiden ainoat tulot tulevat osakkaiden vastikkeista ja joskus harvoin myös asuntoyhtiön omilta vuokralaisilta (useimmiten näitä ei ole). Muita tuloja ei ole olemassa. Jos tulot ovat vähemmän kuin menot, on vastikkeita pakko nostaa. Vaihtoehtoja ei yksinkertaisesti ole. Paitsi tietenkin, jos haluaa tuhota asuntoyhtiönsä ja koko talon tuhottavaksi...- PERKL
Huoh vaan itsellesi. Ymmärrän kyllä, että korotus piti tehdä, mutta joku kohtuus se pitäisi kerjätessäkin olla. Tuo 44% on vähän liikaa. Antaa mielestäni huonon kuvan talouden hoidosta, kun kerralla pitää tehdä noin iso korotus ja vasta sitten herätään, kun ollaan jo menty tappiolle. Olisi paljon viisaampaa ollut korottaa maksua jo pari vuotta sitten, kun oltiin vielä plussalla. Ja sille joka tulee kuittailemaan, että olisit ollut niissä yhtiökokouksisda sitten, niin tiedoksi, että ostimme asunnon vasta lokakuussa.
- oikea_päätös
PERKL kirjoitti:
Huoh vaan itsellesi. Ymmärrän kyllä, että korotus piti tehdä, mutta joku kohtuus se pitäisi kerjätessäkin olla. Tuo 44% on vähän liikaa. Antaa mielestäni huonon kuvan talouden hoidosta, kun kerralla pitää tehdä noin iso korotus ja vasta sitten herätään, kun ollaan jo menty tappiolle. Olisi paljon viisaampaa ollut korottaa maksua jo pari vuotta sitten, kun oltiin vielä plussalla. Ja sille joka tulee kuittailemaan, että olisit ollut niissä yhtiökokouksisda sitten, niin tiedoksi, että ostimme asunnon vasta lokakuussa.
Olisit vaan iloinen kun rappion tielle valunut taloyhtiö teki päättäväisen suunnanmuutoksen nostaessaan reippaasti vastiketta.
- tai.sitten.ei
Menet niin syvälle metsään ja valitat vaikka huutamalla. Se voi helpottaa.
- Okoki
Mene vaan itse sinne metsään, kun et kerran osaa käyttäytyä asiallisesti.
- voi.kysyä.jos.osaa
Taloyhtiön tilinpäätöksestä näkee mikä on yhtiön tilanne. Jos ei ymmärrä niin sille ei kai voi mitään.
- Halooooo
Siitähän tässä oli just kysymys. Voi hyvää päivää. Et tainnut ymmärtää kysymystä, mutta ei kai sille mitään voi. Mistä näitä idiootteja tulee????
- perustiedot_haltuun
Halooooo kirjoitti:
Siitähän tässä oli just kysymys. Voi hyvää päivää. Et tainnut ymmärtää kysymystä, mutta ei kai sille mitään voi. Mistä näitä idiootteja tulee????
^käypä kysymässä isältäsi ja äidistäsi
Ei voi valittaa. Oliko muita tyhmiä kysymyksiä?
- Yhtiö.mies
Mene sinne yhtiökokoukseen, niin tiedät mssä mennään.
Vastike kattaa menot. Tutustu yhtiön tuloslaskemaan, niin tiedät minne rahat menevät.- osakas_
...ja taseeseen niin tiedät mikä on yhtiön taloudellinen tilanne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4396224- 875500
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514507- 854047
- 544016
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33636SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933559Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1253293Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713271- 432319