Onnea Paltamo! Pätevä mies tuli kunnanjohtajaksi!

Suomussalmi

Mitenkään toista miestä, joka ei tullut valituksi, en halua mollata. Valittu mies sai jo edellisestä kunnanjohtajapestissään niin hienot kannukset, että vieläkin täällä häntä kaiholla muistellaan. Hänen sitoutumistaan kunnanjohtajana yhä uudelleen me muistellaan. Eihän sillä koulutuksella ja työkokemuksella niin väliä ole..mutta kaipa se teille välttää. Itsepähän kuntapäättäjät ja luottamusmiehet valinnan tekevät. Ei se ole miehen vika, jos valinta tulee.

7

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • humupena

      Hyvä ettei naista valittu-

      • eikannataennakoida

        eihän kunnanjohtajaa ole vielä valittu, huomio


    • kiinalaenen

      oppisopimuksella

    • Pasimo

      Nyt on kunnassa napamies ja oikea ja vielä paikallaan

    • tolokunmukamas

      No voehan v---u
      menipä ulalle koko helekkarin touhu
      Tolokku mies ois pitännä valita, eikä tuota ihteäsä täynnä olevaa.

      • paltamo-persu

        Tämä toinen hakija jota ei valittu on varmaan ihan pätevä vaan kun on niin tuulella käypä,ei osaa päättää olisko johtaja kunnassa vai olisko pankki sittenkin mukavampi paikka. Sitä paitsi kohta jäämässä eläkkeelle...sama johtajan hakurumba olis kuitennii ollu eessä pikapuoliin. Niinkuin ketjun aloittaja tuumasikin jo.


      • kuntalainen2

        Minua vähän hirvittää, että jos tulisi pankkimies, niin voisi mennä säästöpuolelle koko kunta. Pankkiherroilla on aina vähän kylmä tapa katsoa tätä elämää. Nuori perheenisä haluaa kehittää kuntaa lapsiperheille, jotta saadaan uusia kuntalaisia. Hyvä hyvä ja menestystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      271
      10927
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      76
      3001
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      84
      2680
    4. 88
      2540
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2252
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      268
      2130
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1461
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      132
      1331
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      942
    Aihe