3000 euron kaiuttimet

Sepeteus

Mulla on putkivahvari (Copland) ja sille pitäis löytää kunnon kaiuttimet. Herkkyyttä pitäis olla aika runsaasti, että ne jaksais soida hyvin. (tuolla 90 db:n paikkeilla). Olohuone on n. 50 neliötä. Vinkkejä kehiin, niin alkaa metsästys. Kiitos.

4

1793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gradient Revolution on käsittääkseni sellainen pari, että on vaikea parantaa muuta kuin huoneakustiikkaa (svh 3300EUR).

      • taakka79

        Tuossa hintaluokassa Gradient Revolution ja Audio Physic Tempo on ainakin kuuntelemisen arvoiset. Myös Martin Logan Clarity olis mielenkiintonen kaiutin kuunnella. Oikeastaan se on makykysymys, mikä noista on paras. Loppuun todettakoon, että Martin Logania en ole kuullut.


      • Sepeteus
        taakka79 kirjoitti:

        Tuossa hintaluokassa Gradient Revolution ja Audio Physic Tempo on ainakin kuuntelemisen arvoiset. Myös Martin Logan Clarity olis mielenkiintonen kaiutin kuunnella. Oikeastaan se on makykysymys, mikä noista on paras. Loppuun todettakoon, että Martin Logania en ole kuullut.

        Pitää tarkkailla tilannetta ja miettiä huonejärjestystä. Tottakai haluan ensin kuunnella ne kaiuttimet ennen ostopäätöstä.


      • jurtsa

        ... jos tarkoituksena on saada herkät kaiuttimet. Gradient Revolutionin herkkyys on vain 85 dB mutta kuormana ne ilmeisesti ovat helpot vahvistimelle, impedanssin minimiarvo on 6 ohmia.

        Herkät kysytyn hintaiset kaiuttimet ovat esim. Reference 3A:n MM De Capo-i:t. Herkkyys 92 dB ja hintaa karvan alle kolme tonnia. Suuri herkkyys johtuu siitä että niissä ei ole lainkaan jakosuotimia. Itse en ole koskaan päässyt näitä kuulemaan mutta mitään negatiivista näistä en ole koskaan lukenut, jotkut ovat oikein ylistäneetkin. Lisätietoja saa varmaankin AVI-Palvelu Armisesta, www.stereo.fi

        Lisäksi suosittelen kokeilemaan myös Sonus Faberia. Herkkydestä en tiedä mutta ainakin pienin malli kuulostaa oikein mukavalta. Malleista Grand Piano Home sopii budjettiisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3740
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3331
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      3057
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2928
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2878
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2710
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2360
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      38
      2252
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2115
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1899
    Aihe