Mulla on putkivahvari (Copland) ja sille pitäis löytää kunnon kaiuttimet. Herkkyyttä pitäis olla aika runsaasti, että ne jaksais soida hyvin. (tuolla 90 db:n paikkeilla). Olohuone on n. 50 neliötä. Vinkkejä kehiin, niin alkaa metsästys. Kiitos.
3000 euron kaiuttimet
4
1793
Vastaukset
Gradient Revolution on käsittääkseni sellainen pari, että on vaikea parantaa muuta kuin huoneakustiikkaa (svh 3300EUR).
- taakka79
Tuossa hintaluokassa Gradient Revolution ja Audio Physic Tempo on ainakin kuuntelemisen arvoiset. Myös Martin Logan Clarity olis mielenkiintonen kaiutin kuunnella. Oikeastaan se on makykysymys, mikä noista on paras. Loppuun todettakoon, että Martin Logania en ole kuullut.
- Sepeteus
taakka79 kirjoitti:
Tuossa hintaluokassa Gradient Revolution ja Audio Physic Tempo on ainakin kuuntelemisen arvoiset. Myös Martin Logan Clarity olis mielenkiintonen kaiutin kuunnella. Oikeastaan se on makykysymys, mikä noista on paras. Loppuun todettakoon, että Martin Logania en ole kuullut.
Pitää tarkkailla tilannetta ja miettiä huonejärjestystä. Tottakai haluan ensin kuunnella ne kaiuttimet ennen ostopäätöstä.
- jurtsa
... jos tarkoituksena on saada herkät kaiuttimet. Gradient Revolutionin herkkyys on vain 85 dB mutta kuormana ne ilmeisesti ovat helpot vahvistimelle, impedanssin minimiarvo on 6 ohmia.
Herkät kysytyn hintaiset kaiuttimet ovat esim. Reference 3A:n MM De Capo-i:t. Herkkyys 92 dB ja hintaa karvan alle kolme tonnia. Suuri herkkyys johtuu siitä että niissä ei ole lainkaan jakosuotimia. Itse en ole koskaan päässyt näitä kuulemaan mutta mitään negatiivista näistä en ole koskaan lukenut, jotkut ovat oikein ylistäneetkin. Lisätietoja saa varmaankin AVI-Palvelu Armisesta, www.stereo.fi
Lisäksi suosittelen kokeilemaan myös Sonus Faberia. Herkkydestä en tiedä mutta ainakin pienin malli kuulostaa oikein mukavalta. Malleista Grand Piano Home sopii budjettiisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03740- 433331
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv563057Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342928- 162878
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452710- 442360
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h382252- 422115
- 451899