Skodassa vähiten vikoja Tojoa ei huolittu testiin

Tojoa.ei.huolittu

Dieselautot hajoavat todennäköisemmin ja tulevat omistajilleen bensa-autoja huomattavasti kalliimmiksi, väittää tutkimus.

MotorEasyn tekemässä tutkimuksessa on käynyt ilmi, että eniten moottorvikoja on Euro 5-normien mukaisissa, vuosien 2009–2015 dieselautoissa. Vikojen määrän lisäksi tutkimuksessa tuli ilmi, että dieselautojen korjaaminen tulee keskimäärin 20 prosenttia kalliimmaksi bensa-autoihin verrattuna.

30 000 auton tutkimuksessa kartoitettiin 3–8 vuotta vanhojen ajoneuvojen moottorivikoja viimeisen 12 kuukauden ajanjaksolta.

Eniten vikoja Alfa Romeossa, vähiten Skodassa
Vähiten luotetuimmat dieselautot (vikaprosentti)
Alfa Romeo, 47 %
Land Rover, 41 %
Mitsubishi, 36 %
Saab, 33%
Mazda, 33%
Kia, 29%
Mercedes, 27%
auxhall, 26%
Mini, 26%
Audi, 26&
Lähde: MotorEasy

Syy vikojen yleisyyteen saattaa löytyä dieselmoottoreiden osiin kohdistuvasta painetasosta, joka on korkeampi kuin bensiinimoottoreissa.

Vikojen yleisyyden lisäksi dieselmoottoreiden kallis rakenne ja haastava polttoainejärjestelmä saavat aikaan sen, että korjauskustannukset nousevat usein bensamalleja huomattavasti korkeammiksi.

– Dieseleillä on paljon enemmän pienempiä ongelmia kuin bensiinikäyttöisillä autoilla. Ne ovat vähemmän luotettavia, ja kun joku iso asia menee pieleen, se maksaa paljon enemmän, Motor Easyn perustaja Duncan McClure toteaa.

Alfa Romeoiden dieselmoottoreiden todettiin olevan pahimpia; ne tarvitsivat korjausta jopa neljä kertaa todennäköisemmin bensiinimalleihin verrattuna. Skoda todettiin puolestaan luotettavimmiksi dieselautoksi vikaprosentin ollessa yhdeksän prosentin luokkaa.

https://www.msn.com/fi-fi/autot/uutiset/analyysi-paljastaa-järkyttävän-totuuden-dieselmoottoreista-hajoavat-jopa-kolme-kertaa-bensamalleja-todennäköisemmin/ar-AAv3Jm0?ocid=sf

5

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SKODA-myynti

      Nyt menee Skodalla hyvin.
      2017 myytiin 11505 uutta Skodaa Suomessa.
      Skoda Octavian myynti yli 5000 uutta autoa.

      • KuohittuRuostuja

        Etkö parempaan pysty raivoissaan?
        Toyota se vaan ruostuu, eikä kulje mihinkään.


    • Toyota.on.paras

      Toy otan deselmottorit on parhat mutla Toyota on suunnallut kehitysstyön parempaan teknolgiaan i vakhan aikaiesen sijan hyhbrid on pääiv än sanat

      • tojootha

        hik..shamaa meltå..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      413
      4968
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      502
      3179
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      130
      2654
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      244
      2615
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      195
      2593
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      86
      1728
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      629
      1635
    8. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      7
      1493
    9. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      17
      1469
    10. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      479
      1385
    Aihe