Nykyisen kunnanhallituksen puheenjohtajan aikana kunta on lähtenyt täysin purjein tuuliajolle ja viranhaltijat ovat ottaneet määräysvallan. Puheenjohtajaan ei saa minkäänlaista keskusteluyhteyttä. Tätä vauhtia Uurainen velkaantuu hirveää vauhtia. Kunnanjohtajan palkkaakin hän on nostamassa ilman mitään näyttöjä.
Voisi puheenjohtaja ottaa muidenkin mielipiteet huomioon.
Pitäisi antaa epäluottamuslause ja laittaa vaihtoon!
Uuraisten tilanne 2018
14
1235
Vastaukset
- RealismiaTarvitaan
Pysyis kässiläiset vaan pitämässä suhteita yläkerran herraan ja jättäis maalliset asiat viisaampien hoidettavaksi!
- Politiikkapolitikoille
Kuka on viisaampi?
- MonetMuut
No, niitähän löytyy vaikka kuinka !
- Näinonnäreet
Hah, hah! Keskusta vajosi puolueiden imagotutkimuksessa. Kansalaisten mielikuvat ovat huonontuneet niin luotettavuuden kuin taitojen puolesta. Sama pätee Uuraisten ylimieliseen
kunnanhallituksen puheenjohtajaan ja hänen kannattajiinsa. - triljoona
Olipa kerran huijari. Huijari osti hevosen, mutta kun se söi enemmän kuin tienasi, niin huijari ajatteli myydä sen, jotta ilme olisi taas iloinen. Hän tapasi baarissa kunnanjohtajan joka tarjosi hevosesta miljoonan. Tuli päivä, nuija paukahti ja kunta päätti maksaa hevosesta kolme miljoonaa ja sen jälkeen kunnanjohtaja ja päättäjät hykerteli käsiään puristellen ja totesivat yhteen ääneen: Saatiinhan taas tuhlattua kunnanrahoja triljoona.
- ihmettelijä
Vieläkös se Kankaanniemi pitelee sitä kunnansihteerin virkaa itellään?
- lopputili
Vai vielä läksiäiset kalliiksi tulleelle kunnaninssille. Pantas nekin rahat sinne kuitufirman velan maksuun.
- Murjaanien_kuningas
Uuraisilla ei ehkä esitetä yänä vuonna kunnan pikkujoulussa Tierna pojat esitystä.
Syystä, että koko kunnasta ei ole löytynyt kolmea viisasta miestä - KouhotusPois
Ihmettelen, miksi demarit ja vasurit haluaisi korottaa kiinteistöveroa! Se kohdistuu kuntalaisiin epätasa-arvoisesti. Kiinteistöveron pitäisi oikeastaan olla korvamerkittyä: se kohdennettaisiin todellakin teiden yms. kunnostukseen ja ylläpitoon joka puolella kuntaa - välillisesti tai välittömästi.
Ja päättäjien pitäisi hoitaa yhteisiä varoja kuin omaa talouttaan: vain sitä hankitaan, mihin on varaa, eikä velkaannuta kaulaa myöten. - Hevos.kauppiaat
Valokuituyhtiön lainanmaksuun on saatava lisää verorahoja. Lainanmaksu painaa päälle, mutta kassa on tyhjä. Kepulaisten hörötys nostettava vaaliteemaksi, ja kerrottava joka tuutissa miten käy jos annetaan heille ääniä.
- HölmöläistenKunta
Eilisen kunnanhallituksen arvio:" Tilikauden tulos on arvioiden pohjalta reilu 879 000 euroa miinuksella."
Joten: "Talousarviotilanteen parantamiseksi kunnanhallitus päätti, että vuonna 2019 perustetaan taloustyöryhmä, johon nimetään kunnanhallitus, valtuuston puheenjohtajisto sekä johtoryhmä."
Kysymys: Millä ansioilla samat kunnan talouden sössijät vielä voidaan nimetä tuommoiseen työryhmään?? - Ihmettelevä
Jaahas. Päästäänkös kunnan virkoihin nykyään reittä pitkin?
- rauhan.naapuri
rauhaa...
- HoiPäättäjät
Ja tilanne eikun heikkenee:
"Tilinpäätöksen 2018 toimintakate näyttää tällä hetkellä -20 006 000 € negatiiviselta. Vuosikate on -316 000 € negatiivinen ja arvioitu alijäämä on -1 584 000 euroa. "
Mutta ei näitä säästötalkoita sillä pidä aloittaa, että kurjistetaan sivukylien elämää - eli puolitetaan tieavustukset! Kyllä sille kiinteistöverolle olisi saatava vastinetta. Menojen supistamista on haettava muualta. Löysiä on varmaan henkilöstöpuolella tietyissä toiminnoissa. Subjektiivinen päivähoito huut helkkariin.( Jos kersoja tekee, ne myös hoitaa. ) Ryhmäkokoja suurennettava - ja opetkin pistettävä töihin, ettei kouluavustajia tarvita joka luokassa tusinamäärin.... Kyllä listaa löytyy, jos vain on tahtoa päättäjillä.
Ja kunnanjohtajan laskutaito on asetettava kyseenalaiseksi, kun tähän jamaan on menty. Kriisikunta ollaan kohta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3103069Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka632370- 1262072
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3502051Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271743- 671409
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661357
- 701303
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl811268