Kreeta vai Kypros?

matkakohdetta

Kumpaa kohdetta suosittelet Kreeta vai Kypros? ilmeisesti Kypros on täynnä venäläisiä kun heillä omat radiokanavat siellä yms. Kummassa enemmän nähtävää?

11

7596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KävijäUsein

      Et taida kysellä ihan puhtaalla tiedonhalulla! Kypros ei ole täynnä venäläisiä. Eli jos heitä halauat erikoisesti nähdä, Kypros ei ole oikea paikka.
      Nähtävvyyksistyä puheen ollen, kummassakin on. Kreeta on osa kreikkalaista kulttuuria, Kypros on eri, vaikka puhutaankin kreikkaa.
      Lämpötila tällä hetkellä Kreetalla 15-17 astetta, kun taas Kyproksella 23 astetta.

    • huhtikuussa

      Ensi kerran käynyt 1987 Limassollissa ja sen jälkeen muutaman kerran siellä ja Pafoksella.
      Venäläisiä alkoi näkymään vasta kun Neuvostoliitto romahti ja pääsivät vapaasti matkustamaan.
      Kyllä heitä siellä paljon lomailee ja taitavat tehdä bisnestäkin.
      Ajoimme taksilla Limasollista läheiseen kyläään syömään niin kuski näytti sormella hulppeita asuntoja kukkulalla, Venäjän mafia totesi. Tiedä sitten.
      Viimeksi kun menin aurinkomatkojen lennolla finnairilla istui vieressäni venäläinen äiti ja tytär.
      Eipä ole Kreikan matkoilla sattunut.
      Paljon näytti aasialaisia naistyöntekijöitä sinne myös tulleen.
      Ilmastohan siellä lämpenee aikasemmin ja kestää myöhempään kun esim, Kreikassa.
      Eli kyllä nykyisin tulee Kreetalla ja Kreikan saarilla lomailtua.

    • jipii

      Kreetalla ainakin Hanian lomakylissä huonot rannat. Agia Napassa ja siellä suunnalla taas hyvät. Kesällä molemmissa ihan riittävän kuuma. Mun valinta olis Kypros ja helppo valinta

    • alissa10

      Ilman muuta Kreeta ja Rethymnon

      • lomalle_mars

        Toi on kokematta vielä. Kiinnostaa


    • Kreikkafaniy

      Riippuu, mihin aikaan vuodesta matkustat.

    • Kypkree

      Vuosi sitten oltiin Kyproksella Larnacassa. Asuttiin 15 min bussimatkan päässä keskustasta hiljaisella alueella, joss kuit. tarvittavat palvelut. Ranta ihan vieressä rantakuppiloineen. Moottoripyörällä kierreltiin saarta. Nikosia oli näkemisen arvoinen, samaten saaren maaseutu. Turkin puolella oli ihmeellistä se, kun tosiaan tunsi tulleensa Turkkiin, mutta mm. basaareissa sai olla ihan rauhassa.

      Kyproksen etu on se, että siellä puhutaan englantia. Ruoka on kreikkalaista, mm. mezeannokset järjettömän kokoisia, kuitenkin selkeästi oma maansa omine kulttuureineen. Larnaca mukavan pieni, ranta kaupungissa eikä asuminen ole kallista, jos ei kovin hulppeaa hotellia ole vailla. Pyhän Lasaruksen kirkko on upea ja käymisen arvoinen.

      Kreetakin on kiva riippuen paikasta siellä. Voi valita hiljaisen kyläpahasen tai turistikeskittymän tai vaihtoehtoisesti ihka oikean kaupungin kuten esim. Agios Nikolaos tai Rethymnon. Sää on molemmilla saarilla helteinen kesäkuukausina.

    • Anonyymi

      Aikaisemmin olisin sanonut, että Kypros, mutta nyt toista kertaa Kyproksella olevana sanon, että ehdottomasti Kreeta. Kyproksella kaikki kusettaa, minkä ehtii. Venäläisiä on ihan tuhottoman paljon ja ovat todella, todella epäystävällisiä. Vielä viikko Kyproksen lomaa jäljellä ja toivoisin olevani jälleen kotona Suomessa. Ei enää ikinä tänne uudestaan!!!

    • Anonyymi

      Vaikuttaako matkanjärjestäjän venäläisomistus valintaasi.
      TUItko tahtomattasi sotaa.

    • Anonyymi

      Kypros on nykyään täynnä röyhkeitä ryssiä, ei sinne kannata mennä. Kreikka lukuisine saarineen satakertaa parempi valinta.

    • Anonyymi

      Kreikka on parempi tosiaan. Mutta nyt siellä sataa vettä tämän ja ensiviikonkin ja aika rajusti. ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      94
      1763
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1179
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1178
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      96
      1038
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      833
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      36
      811
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      754
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella

      Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.
      Maailman menoa
      132
      698
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      680
    Aihe