Kumpaa kohdetta suosittelet Kreeta vai Kypros? ilmeisesti Kypros on täynnä venäläisiä kun heillä omat radiokanavat siellä yms. Kummassa enemmän nähtävää?
Kreeta vai Kypros?
11
8366
Vastaukset
- KävijäUsein
Et taida kysellä ihan puhtaalla tiedonhalulla! Kypros ei ole täynnä venäläisiä. Eli jos heitä halauat erikoisesti nähdä, Kypros ei ole oikea paikka.
Nähtävvyyksistyä puheen ollen, kummassakin on. Kreeta on osa kreikkalaista kulttuuria, Kypros on eri, vaikka puhutaankin kreikkaa.
Lämpötila tällä hetkellä Kreetalla 15-17 astetta, kun taas Kyproksella 23 astetta. - huhtikuussa
Ensi kerran käynyt 1987 Limassollissa ja sen jälkeen muutaman kerran siellä ja Pafoksella.
Venäläisiä alkoi näkymään vasta kun Neuvostoliitto romahti ja pääsivät vapaasti matkustamaan.
Kyllä heitä siellä paljon lomailee ja taitavat tehdä bisnestäkin.
Ajoimme taksilla Limasollista läheiseen kyläään syömään niin kuski näytti sormella hulppeita asuntoja kukkulalla, Venäjän mafia totesi. Tiedä sitten.
Viimeksi kun menin aurinkomatkojen lennolla finnairilla istui vieressäni venäläinen äiti ja tytär.
Eipä ole Kreikan matkoilla sattunut.
Paljon näytti aasialaisia naistyöntekijöitä sinne myös tulleen.
Ilmastohan siellä lämpenee aikasemmin ja kestää myöhempään kun esim, Kreikassa.
Eli kyllä nykyisin tulee Kreetalla ja Kreikan saarilla lomailtua. - jipii
Kreetalla ainakin Hanian lomakylissä huonot rannat. Agia Napassa ja siellä suunnalla taas hyvät. Kesällä molemmissa ihan riittävän kuuma. Mun valinta olis Kypros ja helppo valinta
- alissa10
Ilman muuta Kreeta ja Rethymnon
- lomalle_mars
Toi on kokematta vielä. Kiinnostaa
- Kreikkafaniy
Riippuu, mihin aikaan vuodesta matkustat.
- Kypkree
Vuosi sitten oltiin Kyproksella Larnacassa. Asuttiin 15 min bussimatkan päässä keskustasta hiljaisella alueella, joss kuit. tarvittavat palvelut. Ranta ihan vieressä rantakuppiloineen. Moottoripyörällä kierreltiin saarta. Nikosia oli näkemisen arvoinen, samaten saaren maaseutu. Turkin puolella oli ihmeellistä se, kun tosiaan tunsi tulleensa Turkkiin, mutta mm. basaareissa sai olla ihan rauhassa.
Kyproksen etu on se, että siellä puhutaan englantia. Ruoka on kreikkalaista, mm. mezeannokset järjettömän kokoisia, kuitenkin selkeästi oma maansa omine kulttuureineen. Larnaca mukavan pieni, ranta kaupungissa eikä asuminen ole kallista, jos ei kovin hulppeaa hotellia ole vailla. Pyhän Lasaruksen kirkko on upea ja käymisen arvoinen.
Kreetakin on kiva riippuen paikasta siellä. Voi valita hiljaisen kyläpahasen tai turistikeskittymän tai vaihtoehtoisesti ihka oikean kaupungin kuten esim. Agios Nikolaos tai Rethymnon. Sää on molemmilla saarilla helteinen kesäkuukausina. - Anonyymi
Aikaisemmin olisin sanonut, että Kypros, mutta nyt toista kertaa Kyproksella olevana sanon, että ehdottomasti Kreeta. Kyproksella kaikki kusettaa, minkä ehtii. Venäläisiä on ihan tuhottoman paljon ja ovat todella, todella epäystävällisiä. Vielä viikko Kyproksen lomaa jäljellä ja toivoisin olevani jälleen kotona Suomessa. Ei enää ikinä tänne uudestaan!!!
- Anonyymi
Vaikuttaako matkanjärjestäjän venäläisomistus valintaasi.
TUItko tahtomattasi sotaa. - Anonyymi
Kypros on nykyään täynnä röyhkeitä ryssiä, ei sinne kannata mennä. Kreikka lukuisine saarineen satakertaa parempi valinta.
- Anonyymi
Kreikka on parempi tosiaan. Mutta nyt siellä sataa vettä tämän ja ensiviikonkin ja aika rajusti. ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3447720Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r795480Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114623Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274420Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1434290Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523947Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1573819Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773717Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293616SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853451