Mä oon niiin loppu. Tahdon lapseni laitokseen!

Väsynytäippä

Tilanne siis se että ihana, rakas 7v tyttäreni ei tottele mitään! On yritetty jäähyä, on yritetty takavarikoida leluja, ollaan yritetty tv-kieltoa ja arestia. Mikään ei tehoa.
Aivan uhmaikäisestä ollut tällainen, kuvittelin että tilanne helpottaa kun lapsi kasvaa, wrong! Ei kiukuttele mutta on kuin pieni piru. Esimerkiksi jos rikkoo jotain, nauraa vaikka tietää että on kielletty. Nauraa kun pudottaa jotain. Nauraa kun sotkee ja kiusaa pikkuveljeään. Tietää tasan että kaikki ed.mainitut ovat kiellettyjä ja niistä seuraa rangaistus, ei vaikutusta.

Palaa käpy tuohon mukulaan vaikka rakas onkin. Olemme yrittäneet kuukausikalenteriakin johon pistetään tarra iltaisin jos päivä on mennyt hyvin, jos ei niin menettää tarran ja jos tarroja ei ole vähintään 5 per vko koko kuukauden ajalta niin mitään kivaa ei tulekaan. Ei auta. Hymyilee vaan vaikka näkee että tarra lähti.

Onko jollakulla vielä mitään ideaa vai teenkö omasta tytöstä lasun ja annan sijoittaa muualle? :(

12

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väsynytäippä

      Ja olen siis hereillä koska tyttö kiljui oven takana pari tuntia ettei tahdo nukkua. Ainoa tapa saada luovuttamaan on se ettei kiinnitä mitään huomiota, väsyy lopulta ja menee nukkumaan. Mutta nyt minua ei väsytä enää...

    • Hei
      Ikävä tilanne. Oletko harkinnut jotakin psykiatria yms...? Kannattaisi harkita tosiaan myös jotakin laitosta. Saako kysyä, että miksi lapsesi käyttäytyy noin ? Kai siihen on jokin järkevä syy. Anteeksi, kun sanon, mutta hän muistuttaa erästä työpaikkakiusaajaa. Se on yks sekopää. Sun lastasi paljon pahempi.

    • Miten päiväkodissa/koulussa tytöllä menee? Eikö sieltä suunnasta olla raportoitu mitään?

      On muuten monia tapauksia, missä lapsi on vieraalla hoidossa ja koulussa kuin enkeli, mutta kotona kuin mankeli. Tätä on myös päinvastoin: "Eihän meidän oma kultamussukkamme millään ole voinut tehdä/sanoa mitään tuollaista! Niin herttainen lapsi!"

      Tarvinnet joka tapauksessa ammattiauttajaa.

      • ewrawRWR

        Kollimaattori on vaihteeksi muualla kuin tähtitiedepalstalla


      • ewrawRWR kirjoitti:

        Kollimaattori on vaihteeksi muualla kuin tähtitiedepalstalla

        Multinikkimulkeroita toisaalta on aina joka paikassa.


    • LisääTaustaa

      No miten isä pärjää tytön kanssa? Totteleeko lapsi häntä? Osallistuuko isä milläänlailla tyttärensä kasvatukseen vai oletko sinä se joka komentaa?

    • Jeesus.pelastaa

      Veikkaan, että hänet on riivattu, oireet vaikuttavat samanlaisilta. Oletko nähnyt Manaajan? Tyttäresi ei ole oma itsensä, vaan Saatana itse on asettunut hänen kehoonsa ja sieluunsa. Saatana itse käyttää tyttäresi mieltä ja ruumista. Tyttäresi on paholaisen portti kuolevaisten maailmaan. Ainoa keino saada tyttäresi takaisin on manata paholainen pois hänestä. Se ei ole helppoa, koska ollaan äärimmäisen pahuuden pimeimmässä ytimessä.

    • Ykstytär

      Ei niin tuhmaa lasta olekaan joka ei vitsaa tottele meillä ennen kotona sanottiin.

    • unohtuikojotain

      lapsen oma isä:)

    • Hei Väsynytäippä-

      Kirjoituksesi tihkui uupumusta, neuvottomuutta ja muita hankalia tunteita. Nämä tunteet kertovat, että perheenne tarvitsee nyt muutosta, näin ei voi jatkua. Kokeilemasi keinot kuten rankaiseminen eivät auta. Nykyään kasvatuksesta tiedetään enemmän, mm. se, että rankaisemisen vaikutus lapseen on lähinnä itsetunnon aleneminen, positiivista käyttäytymistä sillä ei saada aikaan. Näitä asioita olisi hyvä pohtia mahdollisimman pian ammattiavun parissa. Voit ottaa yhteyttä joko kunnan perheneuvolaan tai muihin perheiden palveluita tarjoavaan tahoon (eri kunnissa vaihtelee, siksi ota selvää oman alueesi palveluista). Myös lastensuojeluun voit toki olla yhteydessä, riippuen kunnasta mikä taho apua tarjoaa. Tärkeintä on, että lasta ja perheenne tilannetta tuetaan pitkällä tähtäimellä, uusien toimintatapojen ja vuorovaikutuksen oppiminen on joka tapauksessa edessä teillä koko perheellä. Voimia ja uusia taitoja teille

      Merja, diakoni

    • En ole mikään tietofriikki kyseisessä asiassa, Mainitsen nyt muutaman perusasian. Jos tyttösi saa huomiota aina, kun tekee jotain nekatiivista, on tällainen ketju saatava poikki. Ei saa huonosta käytöksestä antaa huomiota. Eli pähkinän kuoressa. Vanheman on näytettävä lapselleen ettei lapsi pysty manipuloimaan häntä itseään. Itku potku raivarit täytyy kestää läpi ja saatava hallinta lapseen. Nyt te vielä pystytte, mutta kun lapsenne tuosta kasvaa ette pysty tekemään enään mitään. (Vika ei ole lapsessa vaan vanhemissa.) Toivottavasti saatte tilanteen hallintaan, koska se on parasta lapsellenne mitä voitte hänelle antaa.

    • raakazapa

      Täällä asiantuntijat taas äänessä.

      Ilmeisesti sisaruksia - ainakin pikkuveli - ja hänen/heidän suhteen kaikki ok?
      Odotus että lapset muuttuvat helpommaksi iän myötä ei ehkä ole ihan realistinen... :)
      Lasu on toinen ääripää, eikö olisi helpompi viedä ihan perusarviointiin ja siitä saada lisäinfoa missä mennään ja mihin halutaan mennä?

      Jos tarra ei itsessään merkitse jotain tärkeää on turha odottaa että sen menettäminen olisi yhtään merkittävämpää. Miksi edes aikuisena odottaa mitään muuta?

      Lasten kanssa toimii maailman yksinkertaisin logiikka, mutta aikuiset tekevät usein siitä liian monimutkaista tai yrittävät olla lastensa parhaita kavereita. Erikseen on lapset jotka tarvitsevat - Ja ansaitsevat! - diagnoosin ja hoidon ja sitä ei kukaan vanhempi määrittele.

      7v ei tajua mitään tarroja vähintään x määrä kuukauden ajalta että seuraa kivaa....Se on aikuisen näkemys ja suunnitelma. 7v on ihan pihalla mitä siinä tapahtuu.....etenkin jos ongelmia esim keskittymisen ja toiminnanohjauksen osalta.

      Neuvoja todella huono antaa tietämättä mistään mitään...Yleisellä tasolla voisi sanoa että sama simppeli homma kuin koiranpentua kasvattaessa; ei on aina ei, käskyä tai eitä ei toisteta x 1000 ( sillä se tekee siitä yhtä tärkeää kuin tuulesta joka puhaltaa talon nurkan ohi), seuraus on selkeä ja sama aina ja joka kerta. Lapsi myäs vastapainoksi tarvitsee kokemusta että välitetään, kuullaan ja on olemassa joku "vanhempi" eli hlo joka määrää mitä tehdään, milloin tehdään ja miksi. Ei lapsen tarvitse kaikkea ymmärtää mutta riittää kun tuntee/tietää että on olemassa aikuinen joka on kartalla itse.

      Ziljoona krt nähnyt kun hukassa olevan lapsen elämään tulee yksi aikuinen joka on selkeä ja johdonmukainen kokoajan ja joka asiassa - menee pari kolme viikkoa ja lapsi rauhoittuu, yrittää itsekin tehdä asioita paremmin ja vanhemmilla helpottuu 90%. Jos tarvitaan diagnoosia ni heit ja ehdottomasti, pelkkää apua siitä ja lapsen etu. Ei se ole leima vaan oikeutus extra hommiin mistä on hyötyä tulevaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      4115
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      47
      2857
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1820
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      107
      1738
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1711
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1559
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      52
      1530
    8. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1470
    9. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      173
      1447
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1252
    Aihe