Kannonkoski kiusaajien paratiisi

Selänrantalainen

Voi ristus sentään.

Yle julkaisi tänään Me-säätiön tietokantaan perustuvan hakukoneen, josta voi selvittää kuinka monta prosenttia 8–9-luokkalaisista on tullut kiusatuksi kussakin kunnassa.

Me-säätiön tiedot perustuvat THL:n kouluterveyskyselyyn, joka on toteutettu vaihtelevin väliajoin ympäri maata. Jokaisesta kunnasta on kerätty tuoreimmat saatavilla olevat tiedot.

Kun hakukoneesta poimii keskisuomalaiset kunnat, selviää, että maakunnassa eniten kiusataan Kannonkoskella, jossa 17,6 prosenttia 8–9-luokkalaisista on kokenut tulleensa kiusatuksi. Toiseksi suurin lukema on Petäjävedellä (16,7 %), sitten Joutsassa (14,1 %).

10

4211

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirveellätöitä

      Tyypillinen kuppa kylä missä nuoriso tymppintyy kun ei mitään virikkeitä. Joutuvat kuuntelemaan tekarijengiläisten juoruja salen kulmilla.. Ei mikään ihme jos koulussa puretaan olojaan kiusaamalla.

    • joku.vaan.jossain

      Osasivat sitä jo 60-70-luvuilla, veljenikin sai tappeluissa kyytiä jatkuvasti, vaikka oli itse rauhallinen poika. Silloin ei puututtu välituntihakkaamisiin, ringissä toiset katseli vaan. Mitähän niistä hakkaajistakin tuli? Täytyy olla paha olo lapsellakin, joka jatkuvasti kiltin kaverin kimpussa? Mutta silloin olisi tarvittu esim vanhempia valvojiksi kouluihin, mikä ettei vieläkin.
      Itseä ei juuri kiusattu, sain olla aika rauhassa...

    • Lessulandia

      Jälkikasvun kävi koulunsa Kookoskella ja kaikki kiusaajat olivat yhtä lukuunottamatta lestadiolaiskodeista. Penskojani ei juurikaan kiusattu mutta olivat monesti varsin järkyttyneitä tullessaan koulusta. Lykkäsin ne heti koulun jälkeen maailmalle terveempien ihmisten pariin.

      • Ihmesakkia

        On niin sisäänpäin lämpiäviä jotta hengiltä kiusaavat kyllä on sairasta touhua. Noin pieni koulu opettajat ja rehtorit ei puutu asiaan.


      • Surkeapitäjä

        Kannonkoski on kohta "kammonkoski" porukka kuolee sukupuuttoon. Hautuumaallakin on enemmän sakkia.


    • Anonyymi

      Legenda kertoo että Kannonkosken pahin kiusaajan nimi on joku hiton keppi

    • Anonyymi

      Kannonkoskelaiset on hel vetin outoja. Kannonkosken koulussa kiusataan ja opettajat ei puutu kiusaamiseen. Kannonkoski pitäisi hävittää.

    • Anonyymi

      Itseä kiusattu siellä koulussa ja sanon pahan vaan että haistakaa paska kannonkoskelaiset koulukiusaajat! Toivon kaikkea paskaa teille!

      • Anonyymi

        Nimenomaan osui ja upposi


    • Anonyymi

      Kannonkoskella kävin koulut 70 luvulla ja kaikki häiriköt oli kannonjärveltä.TOIVOTTAVASTI OVAT MIELISAIRAALASSA TAI KUOLLEET.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1520
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      88
      708
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      578
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      516
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe