Meillä on noin vuoden ikäinen rauhallinen, kiltti, pienehkö koira. Leikkiessään muiden koirien kanssa se on kuitenkin melko raju leikkijä ja esim. näykkii kaveria. Tiedän, että koirien leikissä normaalina osana on myös näykkiminen, murina jne, joka on kuitenkin eri asia kuin koiran varsinainen aggressiivisuus. Meidänkin koiran kohdalla se on selvästi vain leikkiä ja kukaan toinen osapuoli ei ole esimerkiksi juuri koskaan vingahtanut. Tämän perusteella oletan, että liian kovaa tuo näykkiminen ei ole. Koiralla on useampia kaverikoiria, joiden meno on ihan samanlaista ja olemme käyneet paljon puistossa ja tavanneet paljon erilaisia koiria. Välillä tulee kuitenkin vastaan tapauksia, jotka eivät leiki noin rajusti ja omistaja on kauhuissaan sekä pitää meidän koiraa liian päällekäyvänä hirvittävänä tapauksena. Yleensä itse pyrin seuraamaan, että miten toinen koira reagoi ja jos se ei vaikuta erityisen ahdistuneelta ja tilanteesta poispyrkivältä niin tilanne on mielestäni koirien hallinnassa.
Onko muiden koirat samanlaisia rajuja leikkijöitä ja kuinka toimitte, jos toisen koiran omistaja tuntuu pitävän oman koiran menoa liian rajuna?
Raju leikkijä
2
167
Vastaukset
- kuriapuistossakin
Komenna tietysti koiraasi jos se puree liikaa, ja poista puistosta jos ei lopeta.Koira tajuaa lopulta, ett puremalla hauskuus loppuu .Ei pidä kiusata muita koiria, se ei ole leikkiä, vaan dominanssia.Koirat saavat leikkiä, mutta kova pureminen on kiusaamista.
Kyllä joku vanhempi sen viellä pöllyttää, ellei tavat parane. - fasfsrfaR
Oletko sama Siisu vai Saasu vai mikä, joka eilen selitti jokseenkin samaa että ei se aggressiivisuutta ole, kun koirasi puree lapsia? Vie nyt jo piikille se rakki, ennenkuin se puree pahemmin tai tappaa jonkun. Siitä tulee sulle syyte ainakin eläimen vartioimatta jättämisestä, mahdollisesti myös vamman- tai kuolemantuottamuksesta. Sakkoa tai vankeutta sinulle, koirasi hankkimana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1145199Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744371649- 1991183
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111143Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201109Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861030Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64896
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836