Meillä on 50-luvulla rakennettu mökki johon nyt haluttis muutta vakituisesti. Mitä mökistä vaaditaan niin että siitä saa vakituisen talon?
Mökin viime omistaja asui talossa vakituisesti. Hän kuoli melkein 30 vuotta sitten, isäni peri talon häneltä. Nyt on minun vuoro periä talo.
Vesi nostetaan omasta kaivosta. Jätevedet menee suoraan ojaan ja siitä järveen. WC on kuivakäymälä ja ulkovessa.
Talo on ihan OK mallissa. Jonkun verran remonttia tehty viime vuosina.
Olis kiva kuulla joltakin joka tietää mitä tarkkaan meidään joutuu hoitaa taloon että sen sa rekisteröidä vakituiseksi kodiksi.
Mökistä vakituinen koti. Mitä vaaditaan?
4
118
Vastaukset
- kerralla_selvää
Jollet ole kovin rajoittunut niin paras olisi kysäistä ko paikkakunnan rakennusvirastosta tms
- Näin.itse.tein
Sen kun muutat asumaan sinne etkä kysele mistään. Laitat sinne 5:n kuution paskasäiliön ja vesikaivosta putki sisälle taloon ettei tarvitse kantaa sankolla vettä.
- 2_pikkujuttua
> Meillä on 50-luvulla rakennettu mökki johon nyt haluttis muutta vakituisesti. Mitä mökistä vaaditaan niin että siitä saa vakituisen talon?
Vain 2 asiaa tarvitaan
1) Kaavamuutos (jos mökki rakennettu vapaa-ajan asunnolle tarkoitetulle tontille)
2) Uudisrakennus. Eli mökki puretaan ja tilalle rakennetaan uusi.
Vanhan rakennuksen käyttötarkoitusta muutettaessa ei enää kelpaakaan "näin tämä on ennenkin ollut", vaan pitää täyttää tämän päivän vaatimukset lämmöneristyksen/energiankulutuksen yms. suhteen. Vaatimustaso näissä asioissa on niin tiukka, että on helpompaa & halvempaa rakentaa uusi kuin yrittää vanhaa muokata.- Osa-aikaeläkeläinen
Eipä tuosta kunta juuri välitä, kun on tarve saada hyviä veronmaksajia. Ei minunkaan pirttini alkuvaiheessa järin kaksinen ollut, mutta tervetulleiksi kuntaan toivottivat. Eivät sanoneet että pysykää siellä kaupungissa missä teillä kunnollinen talokin on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733400
- 622624
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582318- 712306
Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912237- 421763
- 431702
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141363Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu1771335EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481320