Palstaa hallitsee kyllä aloitukset

Otan erään otsikon uusiksi, koska minulla on siitä toisenlainen näkemys.

Aloite, on puheenvuoro, jossa annetaan kuin sävy tulevalle keskustelulle. Aloite on tekijän subjektiivinen (henkilökohtainen) mielipide, joka tavallaan ohjaa ja johdattaa. Aina ei onnistu aloitekaan innostamaan osallistumiseen, mutta objektivisuuteen ainakin pitäisi voida pyrkiä.

Jos impulssit, joita palstalle tuomme, on henkilökohtaisia purkautumisia, helpottaa ne aloittajaa, mutta jättävät kovin vähän keskusteltavaa.

Kiitän kirjoittajia monista asiallisistakin aloituksista vuosien varrella, niistä voimme ottaa esimerkkiä, ajankohtainen tai asia-aihe, ja siitä yleinen mielipiteiden vaihto.

14

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tavan_tallaaja

      Totta , aloitusta seurataan kuin kurkiauraa kun ei uusia virikkeitä ilmaannu. Siitä nuo pitkät mitäänsanomattomat ketjut muodostuu, kun jotakin halutaan sanoa. Kaipa tämä foorumi on otettava sellaisena kun se on, mutta uutta harkintaa se kaipaa.

      • odotetaann

        Tee nyt aloitus, joka on paljon puhuva eikä mitäänsanomaton !


      • Meuha

        Ihan sama mihin tekee aloituksen tuo kahjo on siinä heti lyttäämässä.##


      • yxmonista

        Nyt ei ole paras aika pysyä asiallisuudessa,,... voisi tulla h.....tin moinen ryöpytys palstan typerälle pillumaakarille!


      • oontyhmä
        Meuha kirjoitti:

        Ihan sama mihin tekee aloituksen tuo kahjo on siinä heti lyttäämässä.##

        Höh, kuka lyttää aloituxet ? Oon niin tyhmä etten bonjaa. Ja kuka on pil...maakari.


      • yxmonista

        En minä ole kokenut mitään lyttääjää ? Ja p.....u-maakari tietää toistaiseksi vain itse. joten et sinä mikään tyhmä ole. H....tin hehkuttaja ja sadisti se on!


      • aivot.töihin
        odotetaann kirjoitti:

        Tee nyt aloitus, joka on paljon puhuva eikä mitäänsanomaton !

        On niin tehokas aloitus, että odotan-nikiltä kuluivat aivonystyrät loppuun.


      • Meuha

        Loistavaa itsehillintää, hyvä tästä tulee.


      • työtäonkirjoituskin

        Pyydä hajua seuraksesi tulee sanoja ja sanontoja.


    • eikiinnostaei

      Henkilökohtaiset jorinat eivät jaksa kaikkia kiinnostaa.
      Hyvät aiheet tuppaavat tukehtumaan muutaman kirjoittajan keskinäisiin porinoihin.

      • Asiaaaaann

        Kaikki nikit kiellettävä ! Vain puskista saa kirjoittaa ! Ei saa puhua mitään irsestään, ainoastaan Asioista !


    • yxmonista

      Ihan sama ketä kiinnostaa, annoin tulla täydeltä laidalta kerrankin! Kasvokkain olisi tietenkin parasta, mutta se mahdollisuus on minulta riistetty alun alkaen.
      Kevyemmältä tuntuu!

    • puheitakin.on.kirjoissa

      Palstan päälikkö tietää ja opastaa.

      Olikohan tuokin aivoitus aloituksen arvoinen.
      Puhuja alustaa keskustelun, kuin pullan leipoja taikinansa.
      Olen pitänyt muutamia alustuspuheenvuoroja, saanut aikaan keskustelun jossa paikalla olevilla on ollut mahdollisuus vaikuttaa julkilausumaan joka laaditaan keskustelun päätteeksi tilaisuuksissa joiden tulokset julkistetaan päätöksinä tilaisuudesta.

      Täällä ei ole toiveitakaan päästä yhteiseen päätökseen mistään asiasta, mutta kyllä näitä ohjaajia ja aloitteiden laatijoita riittää. Hallitkoon avaaja tai aloite, sama lopputulos. Ei yhtään hedelmällistä ja mehevää asiantynkää tässäkään aloitteessa.

      Kiitos tuloksettomasta aloitteesta.

    • kiittäen

      Ei aloittaja tulosvastuullinen ole, hän antaa osviitat, palstalaiset määräävät tahdit. Minua ei enää hämmästytä lopputulokset, vuosien varrella kun on nähty monenmoista. Yritys oli hyvä, jotakin jäi siitäkin mieleen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe