Avautuminen

Perjantaita

Tässä nyt vähä menkkahuuruissa kirjoitan ajatuksiani mutta tilanne on että olemme olleet pian viisi vuotta ilman ehkäisyä ja nyt mielessämme pyörii lapsettomuushoidot johon pitäisi laittaa säästöt lottoamaan.
Onko muilla näitä ajatuksia, että onko hoitoihin lähteminen sen arvoista? Jos universumi ei meille halua lasta niin pitääkö meidän sitä uhmata ja yrittää sitä rahalla saada.
Luultavasti perseelleen menee sekin ja tulee fiilis että Money well spend!! Sitten on hyvä fiilis kun hotmoneja ja kipuja, rahat lentäneet lääkärien tileille eikä ole muuta kuin vitutus ja uudelleen säästöjen kerruuttamista.

Ehkä sitten vois lopultakin lopettaa joka kuukauden itkut kun voi todeta että kaikkensa on yrittäny.

4

875

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Exlapseton

      Kannattaa hakeutua hoitoihin ja samalla kokeilla elämäntapa remonttia;
      - vähennätte stressiä
      - arjen kemikaalien minimointi
      - ”puhdas” ruokavalio, esim. luomu,kasvikset,etc.
      - Liikunta, jooga ja meditaatio
      - akupunktio ja hammashygieniasta huolehtiminen

    • pop980

      Suurin yksittäinen syy lapsettomuuteen on naisen ylipaino, vaikka femakko propaganda jauhaa sperman laadusta yms, mutta tuo ylipainon vaikutus on puhdas tutkittu fakta.

      Joten mars lenkille ja kuntosalille, sipsit siiderit ja suklaat kauppaan.

    • Darwin

      Yksi mikä auttaa lapsettomuuteen on myös se, että lakkaa yrittämästä. Lopeta se jokakuukautinen itku ja puru ja relax.

      Ruuan laatuun kannattaa myös kiinnittää huomiota, silllä luonto on viisas. Se ei anna raskauden alkaa, jos raskauden seurauksena ei elintapojen vuoksi välttättä olisi terve pienokainen. Myös toistuvat keskenmenot ovat luonnon julmaa valintaa. Miksi jatkaa raskautta, kun sikiö on epäkelpo tai sen elinmahodollisuuden kohdussa täysiaikaiseksi on heikot.

    • haikara_eksyksissä

      Voi Jiizuz, ku tulee taas näitä iänikuisia "neuvoja" joita oot varmaan jo kuullut kyllästymiseen asti. Voin kertoa meidän tarinan, joka taitaa olla niitä toivottomimpia tapauksia. Elikkä ollaan yritetty lasta kuudetta vuotta. Alussa kokeilin monia vaihtoehtohoitoja : akupunkiota, vyöhyketerapiaa ym. Tuloksena ei mitään. Lopulta vuoden yrittämisen jälkeen mentiin "virallisiin" hoitoihin. Kaikki mahdolliset hoidot käytiin: clomifen hoito, inseminaatio sekä IVF. Alussa tehtiin tutkimuksia: meistä ei löytynyt mitään vikaa, joten kärsimme selittämättömästä lapsettomuudesta. Vasta IVF:ssä alkoi tapahtua, kolme alkanutta raskautta, kaikki päättyivät kesken. Sitten tehtiin tarkemmat tutkimukset. Minussa ei mitään vikaa löytynyt (olen normaalipainoinen ), mutta miehellä todettiin kromosomimutaatio. Oli se alussa shokki, mutta näin vuosien jälkeen olen totuttautunut siihen ajatukseen, ettemme tule saamaan ikinä lapsia.

      Neuvoisin teitä käymään ainakin tutkimuksissa. Sitten saisitte tietää, löytyykö teistä joku vika ja saisitte oikeaa täsmähoitoa ja neuvoja, jos siellä ilmenee jotain. Jos hoitoihin päädytte, niin tuleehan se maksamaan. Kävimme kevyet hoidot yksityisellä ja IVF julkisella (siellä on halvempaa). Meille hintalapuksi on tullut näin viiden vuoden aikana noin 5000€.

      Hoitojen aikana kirjoittelin kaksplussassa ja sieltä sain hyvin tukea muilta samassa jamassa olevilta naisilta. Sen mitä voin sanoa, melkein kaikki tulivat raskaaksi hoitojen avulla, taisin olla ainoa, joka jäin ilman siitä ryhmästä. Eli kyllä noi hoidot suurinta osaa auttaa.

      Tsemppiä teille tulevaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe