Minulla on Visionin digiboksi, merkiltään -VDC8800S, joka on täynnä tallennettuja ohjelmia. Ohjelmat ovat sellaisia, jotka haluan ehdottomasti säilyttää. Otin kovalevyn digiboksista pois ja sata-levyn irti laatikostaan. Yritin datakaapelilla yhdistää sen tietokoneeseen, mutta tietokone ei reagoinut siihen mitenkään, joten päätin laittaa sata-levyn takaisin laatikkoon ruuveilla kiinni ja takaisin digiboksiin, vaan ei digiboksi enää tunnistanutkaan tuota kovalevyä. Onko mahdollista vielä saada digiboksi tunnistamaan kovalevy tai tallennetut ohjelmat esim.tietokoneelle tms. siirretyksi säästöön?
Olen lukenut netin keskustelupalstoilta, että jos lataa digiboksin ajurin, niin se voisi auttaa mahdollisesti asiaan, mutta kyseistä ajuria ei voinut enään ainakaan ladata enään,sillä se oli vanha kirjoitus.
Tässä tuo kirjoitus:
Tässä tuo firmware-tiedosto jos joku haluaa kokeilla, ennen kaatikselle kärräämistä:
ODC8020CPVR_V0131_20080421.zip (OPT-tiedosto tikulle).
Jos kysyy jotain pin-koodia boksilla eikä ole asetettu niin joku 0000, 9999, 1234 tai vastaava toimi.
VDC8800 manuaali
Schneiderin sivuilta uudemman VDT5500-mallin softan päivitysohjeet
Tallennetut ohjelmat/kovalevy
3
196
Vastaukset 3
- EiGuru
Viittaa vanhentuneeseen teknologiaan jota tosiaan ei tueta, ensisijaisesti pitäisi ne ajurit löytää. Toivottavasti joku osaa auttaa sua
- sinnemeniheihei
Tarkoitus on että kiintolevyn ohjelmia ei saa siirrettyä tietokoneelle ja sitäkautta netttiin piraattijakona. Kun levy oli tietsikassa sitä senverran käsiteltiin että ei toimi digiboksissa enää, eli käynnistyslohkoa muutettiin senverran. Eiköhän ne ohjelmat ole menetetty, jos ei jokin palautusohjelma sitten toimisi, mutta ei ole todennäköistä.
- Hankalahomma
Kannattaa lukea afterdawn.com oppaat asiasta. Eikö boksissa ole kaksisuuntaista usb-porttia kun irrotit kovavevyn. Digipokseissa käytetään ihan omia tiedostojärjestelmiä ei ole esim fat32 vaan ihan niiden oma systeemi. Älä nyt sotke enempää sitä kovaleyä, sen vois pelastaa ainakin linuxilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531087Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll231069Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514842- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181615Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562