längelmäveden

seudun historia kirjat osat 1 ja 2
mistähän löytyisi,olisiko kukaan valmis myymään.
3264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tiukassa tuntuu olevan, mutta onhan sillä ikääkin. Mieleen tulee lähinnä kaksi vaihtoehtoa:

Ilmoitus antikka.netin puutelistalle ja harras toive. Aikaa voi mennä.
http://www.antikka.net/

Toinen tapa on tietennii lainata kirjastosta ja scannata tai kopioida "omaan käyttöön" soveltuvat osat. Ei sitä meidän kirjastossa ole, mutta kaukolainat pelaa.

Lohdutusbonuksena tositarina Längelmäveden lähihistoriasta:
Kesällä 1924, elokuussa kävi niin kova tuuli ja myrskysi viikon verran putkeen, että tukkihinaajakin joutui keskeyttämään matkansa ja ankkuroitumaan tuulensuojaan moneksi päiväksi. Viriili työnjohtaja ei yökausia malttanut kopissaan maata vaan teki tutustumisretkiä lähistön alkuasukkaiden pariin. Menestyksellä. Mistäkö tiiän? Äitini sai alkunsa näillä yöjuoksuilla, ja uittokymppi elinikäisen paremman puoliskon. Hinaaja elää uutta elämää Kangasalan Saarikylissä insinööri Norvaston ansiokkaasti kunnostamana.

Äänestä

kunnilta ja seuroilta. jos eivät enää myy niin tietävät ehkä mistä löytyisi.

Äänestä

Ootko jo koittanu ilmoitusta Kangasalan Sanomien kautta? Luulis jonkin perikunnan vintillä lukemattomana makaavan joutilaan kappaleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omena.1 kirjoitti:

seudun historia kirjat osat 1 ja 2
mistähän löytyisi,olisiko kukaan valmis myymään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu