Vilkun käyttäminen parkki halissa

Ei ole sellaista sääntöä joka pakottaa vilkun käyttöön parkki hallissa renault urpo tuli huutamaan vein sen paikan ei ole parkki hallissa kenenkään omia paikkoja. Renault urpo vilkuu vasemmalle tyhjään ruutuun tulin edestä ja nopeempana kurvasin paikalle liikenne sääntöjen mukaan tein oikein. Renault urp huusi etkö nähnyt vilkuttavan siihen ruutuun mutta odotti mua miksi odotti nopein voittaa. Renault urpo onko tojossa vilkkuja Totta kai on vilkut mutta ei tarvitse käyttää parkki hallissa. Ei ole ihme jos liikenne takkuu jos ei osata liikenteessä liikkua
9135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Parkkihallissa on voimassa ihan samat liikennesäännöt kuin muuallakin, mutta sitähän tientukko tojokuski ei tietenkään ymmärrä. Vilkulla osoitetaan että olen menossa tuohon ruutuun, koska sinä et vilkuttanut, niin toinen tietysti olettaa että ajat suoraan, eikä käännä suoraa ajavan eteen.

Sinä taas osoitit junttimaisuutesi niin parkkihallissa kuin tuossa kirjoituksessasi. Tuossa "nopein voittaa" kohdassa kyllä repesin, taitaa parkkihalli olla ainoa paikka jossa tojokuski pääsee pätemään nopeudella.. Oikeasti et ollut nopea vaan röyhkeä, tojokuskit ovatkin erikoistuneet ajotavallaan haittaamaan muiden elämää.

Äänestä
  • Et tiedä mistä puhut ei ole pakko käyttää vilkkua eikä ole samat säännöt ei siellä ole kolmioitakaan tai liikenne valoja. Parkki hallissa nopein voittaa ja liikenne silmä llä pelataan otahan selvää asioista ettet nolaa itseäsi. Tutkimuksen mukaan Toyota kuskit muuten fiksuimpia astuit höyryävälle läjälle juttuinesi

    Äänestä

  • Renaulturpolle kirjoitti:

    Et tiedä mistä puhut ei ole pakko käyttää vilkkua eikä ole samat säännöt ei siellä ole kolmioitakaan tai liikenne valoja. Parkki hallissa nopein voittaa ja liikenne silmä llä pelataan otahan selvää asioista ettet nolaa itseäsi. Tutkimuksen mukaan Toyota kuskit muuten fiksuimpia astuit höyryävälle läjälle juttuinesi

    Tuoko on fiksun ihmisen juttua, tuo sekava alatyylinen kirjoitusvirheellinen sepustus?

    Äänestä

On se hienoa että kilpaillaan kohteliaisuudessa. Herrasmies on aina herrasmies.
Huomaa että ei ole paljon kymppiluokkaa pidemmälle päästy.

Äänestä

Aloittaja on oikeassa. Jos joku vilkuttaa ja odottaa paikkaan sillä ei ole oikeudellisesti merkitystä, paikkaan voi huoletta ajaa jos pääsee kurvaamaan ja jos siitä joku pahoittaa mielensä niin voi voi. Olen monta kertaa ajanut paikkaan samassa tilanteessa ja tiedän olevani täysin oikeassa jos joku haluaa asiasta haastaa. Toinen asia on jos ajan maantiellä paljon puhuttua alinopeutta ja vaikka ajan keskiviivan tuntumassa toimin oikeudellisesti täysin oikein, enkä välitä takana hermoilevista kuumakalleista, siinähän ottavat sakkoja minä en väistä, kun ei lain mukaan tarvitse.

Äänestä
  • Etköhän vielä saa turpiisi. Vaikka ei mikään laki pakotakaan mättämään sinua naamaan.

    Äänestä

  • Älä puhu sontaa. Auton paikka ei ole keskiviivan vieressä varsinkaan jos ajaa alinopeutta. Alkaa todella vaikuttaa siltä että Tojokuskin elämäntehtävä on kiusata tahallaan muita tielläliikkujia. No ohittaessani sinua vaihdan jatkossa kaistaa heti eteesi sillä minulla on siihen oikeus. Parkkihallissa toki voi viedä paikan toiselta joka selkeästi on siihen menossa jos ei hallitse alkeelisempiakaan käytöstapoja. Juntti on juntti myös Toyotassa ja niitähän riittää.

    Äänestä

En tiedä muuta kuin että aloittaja on vajaaälyinen.

Äänestä

On ihan terveellistä käyttää vilkkua, kun kääntyy tai siirtää autoa sivusuunnassa. Voi säästyä pesulta ja silitykseltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Renaulturpolle kirjoitti:

Ei ole sellaista sääntöä joka pakottaa vilkun käyttöön parkki hallissa renault urpo tuli huutamaan vein sen paikan ei ole parkki hallissa kenenkään omia paikkoja. Renault urpo vilkuu vasemmalle tyhjään ruutuun tulin edestä ja nopeempana kurvasin paikalle liikenne sääntöjen mukaan tein oikein. Renault urp huusi etkö nähnyt vilkuttavan siihen ruutuun mutta odotti mua miksi odotti nopein voittaa. Renault urpo onko tojossa vilkkuja Totta kai on vilkut mutta ei tarvitse käyttää parkki hallissa. Ei ole ihme jos liikenne takkuu jos ei osata liikenteessä liikkua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu