Siis eihän nuo näytä ees autoilta enää tuolla karseella hainevällä. Ferrarikin on rumin koskaan. Peruutan c moren. Hehe ei helvetti. .. Nauroin koko ekan kisan ajan. Miksi ei voinut tehdä suoraan tyylikästä umpikoppaa kuljettajan suojaksi vaan tuollainen hirvitys kyhätä.
Formulat karseen näköisiä
4
243
Vastaukset
- JuuEiKiitos
Aivan, formulat on pilattu tuolla "kopilla". Lisäksi ajelu sellaista bensansäästelyä. Ajomoodi usein eco-asennossa. Kauden aikana ei saa käyttää kuin kolme moottoria, joten koneesta ei oteta läheskään kaikkia tehoja irti.
90-luvun alussa oli vielä oikeaa meininkiä, kun joka sessioon oli vielä oma moottori. Aika-ajoihin oli oma moottori, jonka ei tarvinnut kestää kuin sen pelkän aika-ajon. Kisamoottori oli sitten erikseen sunnuntaille.- kausipulkassa
Kyllä ne on nyt pilattu aerodynamiikalla, jos ei sekunnin kovempia kierrosaikoja taluun vetävä pääse edellä ajavasta ohi, niin palattiin takaisin aikaan, ennen avattavaa takasiipeä.
Ei tarvita lisää Monaco kisoja.
- ruskean_keltaiset_radat
Vielä viime vuonna jos esim. Bottas olisi jäänyt lähtöruudukossa tuonne, missä nyt oli niin se olisi kavunnut sieltä heittämällä kymppisakkiin eka 5 kierrokseen. Nyt on tuo masto katolla haittaamassa aerodynamiikkaa, moottoripakettia vaan 3 käytössä ilman rangaistuksia kautta kohden ja muutenkin aerodynamiikka ym. tasoittuu, keskikasti on likempänä siltä osin kuin viime vuonna. Seurauksena näissä kisoissa missä ohittaminen hankalaa, niin nyt se on liki pitäen ylivoimainen urakka.
Kisojen luonne muuttuu viime vuoteen verrattuna ja vielä enemmän aikaisempiin vuosiin verrattuna. Aika-ajojen ja alkukisan virheet kostautuvat isommin kuin aiemmin kärkitalleillakin.
Nyt formula1 maailmanneuvostossa onkin esitetty jo radikaalia ratkaisua. Kauden puolivälistä eteenpäin siirrytään käyttämään vähintään 6000 kiloa painavaa kuorma-autorunkoa ja moottoreiksi tulee turboahdetut 12-sylinteriset ja 12 litraiset 10 000 hevosvoiman suoraruiskudiisselit, koneita saa vapaasti käyttää kauden aikana niin paljon kuin haluaa.
Lisäksi näihin vankkureihin tulee jokaisen kytkeä kisan ajaksi perävaunu, missä tiloja kuudelletoista matkustajalle virvokkeineen koko kisan ajaksi, toiletti pitää myös olla siinä vaunussa mukana, semmoinen entisajan junanvessa tyylinen vapaasti "hengittävä", näin saadaan lisää väriä itse kilpailuihin.
Matkustajapaikoille voi ostaa kymppitonnin hinnalla lipun lipunmyyntikassalta, tällä tavalla saadaan lisätuloja f-ykkösen hupenevaan kassaan ja lisäelämyksiä todellisille f1-faneille. Hyviä kirjoituksia, mutta mua korpeaa nämä tallimääräykset, jotka useimmiten naamioidaan epäonnistuneeksi kisataktiikaksi. Jos nyt esim katselee 8.4 ollutta kisaa niin en voi uskoa silmiäni,että vaikka kausi on vasta alussa niin nyt jo Ferrari on laittanut Vettelin selväksi ykköskuskiksi, eli heillä ei ole edes mitään aiokomustakaan antaa kuljettajiensa ajaa kunnolla kilpaa ja antaa paremman kuskin voittaa. Mun milestä tälläistä kikkailua tulisi sakottaa ja koska kyseessä on huipputalli niin näin törkeästä kikkailusta heti 100 miljoonan€ sakot, niin voisi temppuilu loppua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899