mitä maksaa?!

paljonko tulisi maksamaan noin 100 hengen häät kaiken kaikkiaan? ja milloin tulisi varata kirkko , että varmasti kerkeää?

7

1763

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroja

      Siis voitte saada häät tonnilla tai sitten voi mennä 10 000 euroa. Itehän sun täytyy ne laskelmat tehdä eikä täällä kysellä. Teettekö ite, häät kotona jne. Jos esim. teetät puvun, se on 700 euroa about, pitopalvelu n. 100x25euroa, ala siitä laskeen.

    • Miettijä

      Se myös riippuu missä aiotte viettää häitänne..
      Onko se jossain isommassa kaupungissa niin hinnat nousevat.

      Raha menee:
      Morsiuspukuun (puku,huntu,sukkahousut,tiara ym.)
      Miehen pukuun (tätä ruuhkatan monesti myös vuokrata)
      Ruokaan (juomat, lämmin ruokaa, kahvi,kakku, iltapala)
      Paikka (vuokra, aterimet)
      Kutsu lappuset
      Kaikki sisustusjutut (kukat,esineet,liinat ym.)
      Bändi (jos haluaa)
      Hääyö
      Kaason Bestmanin lahjat
      Sulhasen tai Morsiaimen lahja

      Muista myös lopussa laskea mukaan budgettiin valokuvaus ja kiitos kortit.

      Kirkkoa varataan usein 1 vuosi ennen, monessa kaupungissa jo ennen...

      Rahaa menee...mutta yksi kerta elämässä sitä mennään naimisiin (toivotaan ainakin :o))

      LOPUKSI: Kaikilla on oma budgettinsa, tässä on vain alku miten voit laskea sinun tarvikkeet jne. (Meidän kaupungissa ruokaa saa kyll alle 20 €/ihminen) itse yritän saada 10 €/henkilö.

    • Kustannuksia...

      Menemme mieheni kanssa syksyllä naimisiin ja vieraita on tulossa 120. Yritämme tehdä mahdollsimman paljon itse ja soveltaa ideoita. Jos olet valmis pihistämään esimerkiksi hääorkesterista, viinin laadusta, pukusi materiaalista (tarkoitan, että sen ei ole pakko olla käsin tehtyä raakasilkkiä ja pitsiä...) tai vaikkapa hääautojärjestelmästä niin häiden loppusumma alkaa varmasti tuntumaan kohtuullisemmalta.
      Haluan kuitenkin muistuttaa sinulle, että häät ovat ainutkertainen tilaisuus elämässäsi eikä sen arvoa vähennä lainkaan se, että onko kutsukortit teetetty kalliilla designerillä. Pääasia on että sinä ja sulhasesi sekä vieraanni viihtyvät juhlassanne.

      Laitan tähän vielä omia laskelmiani kustannuksista -jospa ne helpottaisivat sinua laskemaan omaasi ja antavat suuntaa mihin haluat panostaa rahallisesti enemmän ja mistä pihistät!

      Onnea sinulle ja sulhasellesi!

      Morsiamen hääpuku (teetetään) 400e
      Sulhasen hääpuku (vuokrataan) 120e
      Kutsikortit 70e
      Kukat 110e
      Muut julhapaikan koristeet 170e
      Juhlapaikan vuokra 350e
      Hääauto kuljettaja 160e
      Viinit 150e
      LÄmmin ruoka 220e
      Kakut kahvi 170e
      Kaasojen ja bestmanien lahjat 90e
      Valokuvaaja 120e
      Kosmetologi, kampaaja, manikyyri 180e

      • .....

        hääpuvut (morsian,sulhanen,kaaso) vuokrataan. morsiustytön puku on jo omasta takaa. morsiuslasten (6kpl) tilataan esim. h&m:ltä. kutsukortit tilataan, hääauto kuljettaja ilmainen, juhlapaikan vuokra, koristeet,ruoka =hinnasta ei tietoa vielä. kampaus meikki (morsian kaaso ja morsiuslapset)
        riittäisikö 10 000 vanhaa markkaa?


      • ruokaa

        saa 200 eurolla 120 hengelle?


      • napukka
        ruokaa kirjoitti:

        saa 200 eurolla 120 hengelle?

        ....lohikeittoa kaikille ja kakun, jos itse tekee...?!


    • riippuu

      teistä itsestänne. Jos ei halua kaikkein kalleinta voi pitää kivat häät pienellä budjetilla. Mentiin viime kesänä naimisiin ja hauskaa oli eikä konkurssia tullu. Esim. seisovanpöydän tarjoilut ja kahvi ja kakku 14 euroa henkilö, mut me ollaan kyl maalla...
      Pikkuhankintoihin esim. kynttilät pöydille yms. menee yllättävän paljon. Kirkon varaus riippuu kans paikkakunnasta. Me varattiin kuukausi ennen, mut tiedän, et vuosikaan ei aina riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2937
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2809
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2313
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1773
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1679
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1556
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1556
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1226
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1225
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe