Tavarapaljous. Iänikuinene ongelma..

AUTTAKEENYJOKU

Eli oon siis 5-9lk tyttö. Oon yrityäny SIIVOTA mun huonetta jo varmaan 6kk, mut en oo saanu aikaseks. 😐 Ei vaan jaksa, koska tavaraa on joka nurkassa! En oikeestaan haluais yhtäkään tavaroista, mut en halua luopua mistään! En tiiä mitä tehdä! Äiti heittää varmaa tavarat kohta hevonkuuseen jos ne ei vähene! Kaikki hyllyt on täynnä tavaraa, ja tavaraa on myös lattiat ja laatikot täynnä! En tiiä mitä tehdä! Auttakee ny joku! JOKU!! Kaikki ohjeet auttaa!!

6

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko kotipaikkakunnallasi itsepalvelukirppistä?
      Jos on, niin ota sieltä pöytä ja vie vähitellen sinne tavaraa. Pyydä järkeviä (eli alhaisia) hintoja, ja pian huomaat että niistähän kertyy ihan kummasti rahaakin.

      (Muista käydä päivittäin siivoamassa ja järjestelemässä se myyntihylly, ja silloin voit aina viedä sinne jotain uuttakin.)

      Uskoisin, että sun ikäisellä on paljonkin sellaista, josta samanikäiset tykkäävät.

      • KeskustelunAloittaja

        Kiitos! Tästä oli paljon apua! Otampa selvää että onko täällä itsepalvelukirppistä! 😉 Ja tosiaan tätä tavaraa on myös sieltä ehkä jopa 2-4lk ajoilta asti 😥 Eli myös nuoremmillr on tavaraa 😅


      • KeskustelunAloittaja kirjoitti:

        Kiitos! Tästä oli paljon apua! Otampa selvää että onko täällä itsepalvelukirppistä! 😉 Ja tosiaan tätä tavaraa on myös sieltä ehkä jopa 2-4lk ajoilta asti 😥 Eli myös nuoremmillr on tavaraa 😅

        Ei niitä roskiin kannata heittää vaikka niistä pitääkin eroon päästä. Joillekin tavarasi ovat aarteita.

        Pidä pöytä aina siistinä ja houkuttelevan näköisenä, ja vaihtele välillä tavaroita niin se pysyy kiinnostavana. Silloin samat ostajat voivat käydä useamminkin katsomassa. Sotkuisen myyntipöydän yleensä kaikki ohittavat tutkimatta sitä.

        itselläni oli aikoinaan viikon verran tuollainen ja ihan kivasti saatiin rahaa sellaisesta mitä ei oikeasti mihinkään tarvittu. Mutta on tuossa kyllä aika paljon loppujen lopuksi hommaakin.

        Mutta varo ettet sit tule ainakaan liikaa ostaneeksi uutta tavaraa tilalle :)


      • KeskustelunAloittaja

        Kiitos näistä vinkeistä! Näistä on tooooodella paljon apua mulle 😊


      • MyrkkyÄ

        Oon mäki antanu.... no ei neny varsinaisii oo, mut silti!


    • MyrkkyÄ

      No joo, sama ongelma vaikuttaa olevan mulla myös nyt. Ja itse aloitan turhista tavaroista joita en enää käytä, tai tarvii. Vien ne roskiin. Ja sitten pyyhin pölyt, ja järjestelen huonettani. Ja jos viel löytyy jotai, turhaa nii vien roskiin. Ja se on sillä kuitattu, sitten samalla siivottu sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      191
      11733
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8184
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6176
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5106
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4881
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4460
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4363
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3835
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3333
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe