Kiina aikoo "pisteyttää" kansalaisiaan ja pohjasakalle karu tuomio, näin uutisoi media tänään. Aika hurjaa touhua Kiinassa, mikähän se "tuomio" mahtanee pohja sakalle sitten olla?
Kiina alkaa "pisteyttämään"!
nohuhhuhhuh
12202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Orvoilla ei ole järjestelmässä sijaa. Ei sovi - malli lienee yläluokan omaa sosiaalisuutta.
Visertää visertää ja kottaraiset tippuu
Se voi olla niin että maailmassa pian kurja kohtalo pohjasakalla, heitä pidetään arvottomina ja jarruina yhteiskunnan kehitykseen, ovat rasite, näin varmaan Kiinassa suuret viisaat päättäjät on miettineet koska alkavat pisteyttämään kansalaisiaan, pitää saada tarpeeksi pisteitä ettei joudu..no minne sitten vievätkään.
Toisaalta tuollainen pisteyttäminen voi johtaa maan kaaokseen, ilman pisteitä jäävät alkaa kapinoimaan.
Sipilähän tekee samaa meillä jo kolmatta vuotta! Kokkarit ja loikkarit kantaa laahusta.
Tuollainen on Suomenkin tulevaisuus , jokaista ei kannata hoitaa /elättää .
Jyväskylän Persunatsit ovat pohjasakan pohjakakkaa.
Kyllä ja sinä olet yksi heistä
Ite oot kakkapylly.
Kiinassa ei paskaloisia elätetä täyshoidossa loisimassa.
kiinan tie on se menestyksen tie:
ei demokratiaa
ei vapaata mediaa
ei facebookkia
ei työoikeuksia
ei sananvapautta.
Länsi hajoaa omaa paskaansa, ahneuteen ja epäsopuun.
Lue lissää
https://thediplomat.com/2017/10/the-china-path-vs-the-western-model/
Suomessa lorvijoille tiukemmat olot, helppo olisi selvittää kuka Suomessa on se lorvija, kaksi koulukuntaa tässä asiassa, ne jotka eivät täytä aktiivimallia ja ne jotka hakevat jatkuvasti saikkua ja väittävät olevansa työkyvytön, näistä kahdesta koulukunnasta ruodittava ne jotka todella kuuluu lorvijoitten kerhoon, tiukka syyni ja lääkärintarkastukset, jako kolmeen leiriin, täysin selvät tapaukset, epäselvät tapaukset ja oikeasti sairaat, kyllä nykyosaamisella ja tekniikalla nämä voidaan selvittää ja lisäksi lievästi "masentuneet" eli "ei huvita"-tapaukset ehdottomasti johonkin työhön, sillä se "ei huvita"-tauti lähtee, esimerkiksi fyysinen työ saa aikaan kehossa endorfiinin tuotantoa ja sehän on ihmiselle luontainen huume.
Tässä karkea esimerkki josta voisi ottaa mallia ja Suomi nousuun ja työttömyys alas, roskiakin löytyy keväisin tienpenkereiltä ja teitä riittää Ivalosta Hankoon hopi hopi! Jätesäkin käteen ja tossua toisen eteen! Rahat varmaan löytyy valtiolta koska menisi hyvään tarkoitukseen, Suomi siistiksi-kampanja!
Entäs me jotka olemme perineet rutkasti emmekä halua tehdä enää töitä? On huvilaa Madeiralla ja kämppää Nizzassa, sijoitusasuntoja jopa Jyväskylässä ja kengätkin käydään kiillotuttamassa suutarilla. Työ ei kertakaikkiaan kiinnosta. Pitäisikö meidänkin keräillä roskia tienvarsilta? Heh, voin kyllä palkata muutaman aktivoitavan tekemään sitä koska olen hyvin isänmaallinen ja luonnonystävä, mutta nautin kyllä itse työttömyydestä.