Mtä käy jos on liian löysä luistelusuksi

Jos kilpa hiihtäjä joka hiihtää 20kmh
Luistelu Suksen jäykkyy on hänellä85kg joka olla sille oike
Joku tekee jäynän suksen jäykkyys muutetaan jäykkyys vain 60kg muutet sama.lainen luistelusuksi
Romahtaako vauhti esim 10kmh
Mitä käy suoritukselle käytännössä
???????
1416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Löysällä suksella suksen keskikohta ottaa maahan liikaa ja varsinkin kovalla lumella suksi lipsuu kun työntää vauhtia, hankalampi pitää tasapainoa kun tuntuuu epävakaalta ja mutkissakin hankalaa kun suksi ei pysy suorassa. Vähän kuin luistelisi tylsillä luistimilla. Pehmeällä juuri ajetulla radalla tai uudessa lumikerroksessa ei niin ongelmia mutta kovaksi pakkaantuneella lumella hankalaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wrerailu kirjoitti:

Jos kilpa hiihtäjä joka hiihtää 20kmh
Luistelu Suksen jäykkyy on hänellä85kg joka olla sille oike
Joku tekee jäynän suksen jäykkyys muutetaan jäykkyys vain 60kg muutet sama.lainen luistelusuksi
Romahtaako vauhti esim 10kmh
Mitä käy suoritukselle käytännössä
???????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu