Border collie

SnadiCollie

Mro! Olen jo vuosia miettinyt koiran hankkimista ja nyt on harkinnat harkittu ja olen alkanut etsimään rotua. Tällä hetkellä border collie olisi mielessä. Olen itse todella aktiivinen henkilö ja tarkoitus olisi viettää aktiivisesti aikaa koiran kanssa. Minulla on vielä kolme vuotta opiskelu aikaa jäljellä eli koulutus aikaa koirallekin löytyy. Olen lukennut paljon että border collietta ei kannata otta kotikoiraksi jos ei harrastuksia aloita koiran kanssa. Minulla ei ole tarkoitusta aloittaa mitään agilityä toko tai semmosta vaan ihan aktiivisesti viettää aikaa koiran kanssa päivittäin (koira tulisi mukaan omiin ulkoharrastuksiin skeittaus pyöräily vaeltaminen) eli kysymys on tässä että riittääkö tämmöinen oleskelu koiralle niin että mieli pysyy terveenä? Asun myös kerrostalossa mutta sieläkin vietän vain aikaa nukkumisen aikana muuten liikun ulkona kesäisin. Vastatkaa ihan vapaasti haluan monien mielipiteitä ja mieluiten border collie omistajienkin ennen kuin hankin että ei sitten mene niin etttä en pysty pitämään koiraa tyytyväisenä. Kiitos!

1

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simppa91

      Moikka! Olen bortsuomistaja, Something Like kennelistä olen saanut oman narttuni 2015. Aina puhutaan aktivoinnista, mielestäni bc pitää opettaa pikemminkin rauhoittumaan. Ei talvellakaan ole paimenella tekemistä Englannissa, eli lampaiden paimennusta. Ei siitä saa seota, kyllä huilata osata täytyy.
      Bordercollie ei sovellu ensimmäiseksi koiraksi. Koulutus pitää kiinnostaa, ainoastaan sellaiselle ihmiselle tämä rotu soveltuu. Tottelevaisuus ei periydy. Tekemisen haluinen bc voi olla keskivertoa normaalia koiraa verrattuna, mutta sekään ei ole automaattista.
      Koirat on erilaisia, samassa rodussa on erilaisia yksilötä. Kuten meitä ihmisiäkin on moneen junaan. Mutta sanotaan, että bc rodun ominaisuuksiin kuuluu aktiivisuus ja hyvä toimintakyky ja helppo koulutettavuus.
      Ehkä mieluummin hakisin kasvattajia, jotka kasvattavat täysin näyttelylinjaisia bortsuja. Eli kysyisit koiraa, kasvattajalta s-postissa, jolla ei olisi juurikaan paimenusviettiä. Sellaista pentua haet. Nimittäin paimennusvietillä on vain haittavaikutuksia tapauksessasi jos haet vain kotitarpeisiin koiraa, mutta et halua tavoitteellisesti harrastaa mitään. Demssin kennelissä syntyy paljon näyttelylinjaa, antavat myös kotikoiriksi.
      On myös muitakin, mutta yleisesti ilman kisavaatimuksia, et saa bc kasvattajilta koiraa, eli harrastuskoiraksi myyvät. Niin se vain menee, joten eivät vastaa välttämättä edes s-postiisi varsinkin jos jo vaadit saada tietyn värisen. Kasvattajat haluavat nimeä itselleen kasvatinomistajien koirien kustannuksella. Kovaa kilpailua ja tietysti myös varmistavat tällä tavoin, että koirien kanssa tehdään ja harrastetaan. Eivät vain patsastele kotona. On se minustakin tärkeää! :)
      Onnellinen koira on sellainen, joka on koulutettu ja tietää kaapin paikkansa, sekä saa rodun omaista tekemistä. Tokoa pitäisi osata myös kotikoiran ja bortsun kanssa ehdoton jos haluat sen tottelevan ja tahdot opettaa sinua kiinnostaviin asioihin kuten skeittaus, pyöräily ja vaeltaminen. Ehdotan, jos saat pennun, että menet ainakin koirakouluun. Näin jo kirjoituksestasi, kysymyksistäsi ettet tiedä vielä tarpeeksi ja siksi tieto-taitoja on hyvä kerryttää :)
      Nimittäin itsekin asun tällä hetkellä kerrostalossa ja bortsuni voi todella hyvin, mutta sehän onkin koulutettu olemaan sisätiloissa rauhallinen ja ulkona saa leikkiä ja riehua, kun minä sanon ja annan toiminnalle luvan. ;-)

      PS. Tässä oli vain muutama asia... Olisihan sitä bortsuista eriteltävää, vaikka kuinka paljon. Kannattaa pitää mielessä ettei tiedä koskaan tarpeeksi mtn, aina voi oppia lisää. Liika itsevarmuus ja väitteleminen tietämättömien koiranomistajien kanssa johtaa epäkypsään ajatteluun ja inimillistämiseen. Tämän ajan henki onkin mennyt koirankoulutuksessa mielestäni metsää. Kaikki pitäisi olla niin positiivisesti koulutettuja, eikä saisi asettaa sääntöjä koiralleen oikeudenmukaisella kädellä. Kannattaa siis olla kriittinen, kun kuuntelet ihmisiä mm. tästä rodusta, josta olet lukenut paljon. :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2740
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      347
      2387
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2182
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      34
      2136
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1768
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1292
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1289
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      66
      1145
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1140
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      4
      1105
    Aihe