Tupakointi lentokoneessa

Tuli mieleen lentobrenkusta

Ei ole matkustussuunnitelmia. Noin muutenkaan, lisäks sen verran lentopelkoa, että sekin rajoittaa. Mähän siis kuulun niihin, jotka tarvii brenkkua, että uskaltaa lentskariin.

Joskus tullut lennettyä. Silloin osoittautui, pitää päästä hermosavuille. Mitä muistelen, ulkomaanlennoilla sai polttaa, kotimaassa ei. Miten lie nykyisin, saakohan lentskareissa polttaa ollenkaan? Jos ei, meitsin lentomatkat on kyllä lennetty.

=DW=
8153
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei saa polttaa ollenkaan. Ei edes Intian sisäisillä lennoilla esim. SpiceJetillä.

1Äänestä
  • Aha

    Onneks ei ollut suunnitelmiakaan. Vähän huono, kun ei laivatkaan kiinnosta, menee sitten enenpi juna-osastolle ja autoilemiseksi, jos jotain innostuu. Samalla vaihtoehdotkin vähenee, ei ilmeisimmin tullut sitten ikinä käytyä jenkeissä tai ausseissa.

    =DW=

    1Äänestä

Viimesin lento millä olen joutunut tupakansavussa matkustamaan oli Aeroflotilla, en tiedä saako siellä vielä vetää mahorkkaa.

1Äänestä
  • Niin

    En hakenut nyt mitään ittämisketjua tupakoinnista muuten. Olin vain kiinnostunut lentämistä koskevasta asiasta.

    =DW=

    1Äänestä

Tämän-päivänkin lentsikoissa on tuhka-kupit.
Eivät tupakointia varten, vaan heille jotka tupakoivat salaa.
Jotta he eivät heittelisi tumppeja ihan mihin sattuu.
-
Tältä pallilta voin hypätä puikkoihin vaikka heti, voisin alkaa tupakoidakin.
Vaan kun olen lopettanut tupakoinnin.
-
Silloin kun vielä poltin, antoi kapteenini aina luvan vetää röökiä.
Huomautti vain että laita ikkuna raolleen.
-
Totean, kuten edellisessäkin tupakointi-aloituksessa:
Jos Mari ja Hash sallitaan, pitää sallia myös tupakki.
-
Ja vielä.
En edes muista milloin viimeksi, sallittuun aikaan tupakki poltti lento-koneen.
Nykyään kaiken-laista tapahtuu koska polttamista on salailtava.
-
Miten lie sitten, kun matkustajatkin ovat todella pilvessä.

H.

Äänestä

Eikä saa junissakaan polttaa.....

1Äänestä

Nikotiinilaastaria sitten vaan peppuun...vai mihin niitä laitetaan..
Entäs kristalli....kristallipallo olisi hyvä ottaa ja kysyä siltä ....pysyykö tämä kone ilmassa..

Äänestä
  • Ostin kaupantädin leipoman k r i s t a l l i pitkon. Uskaltaako sitä syödä.
    Ties miten käy.
    Muistan kun koneen takaosassa sai tuprutella samoin junissa. Lentokentällä on vielä tupakkahuone. Käytiin siellä ja sitten palattiin normipaikoille.
    Nicorettia vain oikein jytymöykky huuleen. Ei mene korvat lukkoon.
    Jännää kuitenkin, miten sitä on mukautunut nykyiseen käytäntöön.
    Joskus olen lentsikan veskissä huomannut, että joku on käynyt salakäryllä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ö-Öö kirjoitti:

Tuli mieleen lentobrenkusta

Ei ole matkustussuunnitelmia. Noin muutenkaan, lisäks sen verran lentopelkoa, että sekin rajoittaa. Mähän siis kuulun niihin, jotka tarvii brenkkua, että uskaltaa lentskariin.

Joskus tullut lennettyä. Silloin osoittautui, pitää päästä hermosavuille. Mitä muistelen, ulkomaanlennoilla sai polttaa, kotimaassa ei. Miten lie nykyisin, saakohan lentskareissa polttaa ollenkaan? Jos ei, meitsin lentomatkat on kyllä lennetty.

=DW=

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu