Lähes koko maakunta on nyt julkaissut viime vuoden lukemat viime vuoden taloudestaan, mutta yksi puuttuu edelleen. Kanta-Hämeen veturi, Hämeenlinna on hiljaa. Tähän asti kaikki kunnat kanta-Hämeessä ovat kertoneet positiivisesta tuloksesta, mutta Hämeenlinna ei kerro taloudestaan mitään. Onko nyt niin että Hämeenlinna ei halua kertoa taloudestaan, koska se ei näytä hyvältä, vai mistä homma kiikastaa?
Missä Hämeenlinnan talousluvut
FGVWR
531331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Häsa ehkä tietää talousluvut mutta haluaa salata ne varsinkin jos ne ovat huonot hallinnolle.
Kiitos kun kysyit mutta en voi vastata toisen puolesta vaikka kaveria tulee aina auttaa. Soittele K.Arille vankilaan se tuntee SCC talousasiat. Onnea matkaan.
http://www.hameenlinna.fi/
Tältä sivustolta löytyy tietoa kansainvälisilläkin kielillä. Eiköhän siellä jossain nurkassa tietoa talousasioistakin ehkä oleeee.
Voi olla että tilinpäätös on ok, mutta ihan sattumien seurauksena. Ei täällä talouden järkipäätöksiä ole saatu aikaiseksi.
Tilinpäätös on tehtävä maaliskuun loppuun mennessä. Joten talousluvut tulevat sitten aikanaan, kärsivällisyyttä hämeenlinnalaiset! Pikkukunnissa numerot ovat sen verran pieniä, että ne on helppo julkaista etuajassa!
Tapahtumapuisto on varmaan jo kääntänyt luvut plussalle. Talous on joka tapauksessa parempi kuin mitä luvut osoittavat.
*reps*
Vaikka takkiin tulee taas jokunen miltsi niin pitää muistaa ilon kautta
Talousluvut on päätetty pitää salaisina tänä vuonna.
Ei haittaa Pers Pilkkala kantelee jokatapauksessa.
Onneksi rokki soi juhannuksena Aulangolla
Ei narkkis hyvältä sulle näytä.
Iisakki sanoi jo viime kesänä hämeen sanomien vierailija palstalla että tilinpäätös tulee olemaan plusmerkkinen eikä mitään ongelmia ole
Ilkkalalla ongelma kovan SCC tuomion suhteen
KokDem-Hallintoloisella olisi kova tarve keksiä uusia SCC-juttuja, on niin loppuunkuluneitä jo nämä samat horinat hällä, puhuis vaikka Iisakista ees välillä muttei uskalla, KokDem-loiselle käy kalpaten, se murskataan jos isäntäänsä alkaa nokkiin !🐜*********🔫
Perttu K oolla vieläkin isompi ongelma kovan SCC tuomion suhteen
Ei mitään hätää Hämeenlinnassa. Talouslukuja ei kannata kyllä julkaista kun täysin velkavetoisesti mennään reteesti eteenpäin ilman huolen häivää virheistä oppien.
Eikös velat ole piilossa yhtiöissä?
Ylijäämää viis miltsii...
Nonii, jos ylijäämää on 5 milliä niin siinähän Perttu K:n velat kuittaantuu SCC-yhtöstä !
Pers Pilkkala kovan tuomion kulut voi maksaa.
Muistutan jälleen, että kaupungin talousluvut ovat epäolennainen asia.
Olennainen asia olisi selvittää mikä on kaupungin keskimääräinen eliniän odote, joka vaikuttaa etenkin miehillä olevan jopa naurettavan alhainen. Tämä selvitys pitäisi tehdä riippumattoman sveitsiläisen tutkimusinstituutin toimesta, joka selvittää miespuolisten elinkaaren kehityksen kaupungissamme viimeisen 50 vuoden kuluessa. Hallinnon antamiin mihinkään lukuihin ei ole syytä luottaa.
Taloudesta ei ole paljon iloa jos kokdem riistää elämästäsi viimeiset viisi tai kymmenen vuotta ja laittaa näin säästyneet eläkerahat sossuämmän peffaan tai jonkin supon peffaan.
Hallitushan on päättänyt nostaa eläkeikiä ja juuri tavoitteena ettei niitä sitten tarvitsisi maksaa ollenkaan tai vain mahdollisimman lyhyt aika. Lisätietoja voit kysyä hallituspersuilta.
Etuudet eivät ole ilmaisia. Niiden hinta on pauna lihaa. Luopukaa kiireesti "etuuksista" ja sen sortin etuusmyöntäjien kanssa kaikesta asioinnista.
Ryhtykää säästämään omaa eläkettänne eläkevakuutukseen. Hoitakaa kaikki hoivaaminen ja muut terveysasiat ilman paikallisia noitatohtoreita, kallonkutistajia ja sossuämmiä.
Tietoo on jos asia vaan kiinnostaa.
Tekevät itsensä tarpeellisiksi..
5,5 milj. ylijäämää...mistäs persut nyt repii valittamisen aihetta? Käykö kateeks, Hattula ja Janakkala?
Mikähän todellinen tilanne??
Tässä on kikkailua aika paljon. Kyllä se selviää. Yleensä valituksia syntyy, kun laskutaidoton MERKONOMI Rautio on pistänyt soppaan sen , millä hän on aktiiviaikanaan eniten tehnyt vaikutusta; hyvän p....n (= makuasia).
Janakkalassa luku huomattavasti parempi, kun verrataan asukas määrään, ei käy kateeks
Kyllä janakkalalaisia pännii...huomaan.
Voi vittu!
Tämä eläkejuttu vähän ihmetyttää. Eikö kansa ole ymmärtänyt, että kun nykyiset eläkesopimukset on tehty, oli miesten keskimääräinen elinikä Suomessa noin 68 vuotta. Nyt elävät, keskimäärin melkein kahdeksankymppisiksi. Naiset pitkästi yli kahdeksankymppisiksi, monet yli yhdeksänkymppisiksi. Viidessäkymmenessä vuodessa ihmisten elin-ikä on kasvanut noin 15-20 vuotta. Eläkkeellä pitäisi siis saada olla 20-35 vuotta? Kuka sen maksaa? Meidän omat maksumme eivät riitä. Ihmisten kunto on myös parantunut. Moni seitsemänkymppinen on kuin 1960-luvun viisikymppinen. Mielestäni meidän pitää käydä töissä vähintään 69-vuotiaaksi. Työtehtäviä voitaisiin muunnella jaksamisen mukaan.
Siinähän käyt, mun kunto oli jo kaksikymppisenä viisikymppisen, enkä ole ikinä töitä tehnyt.
Hyvää työtä, Kenakkala!
Hyvää yötä, Kenakkala!
Nuku hyvin, hyvällä omallatunnolla varustettu ihminen hyvät yöunet!
Hyvää työtä, valtapuolueet! Ja sijoituksiakin on 105 milj. ilman että niihin on viime vuonna yhtään koskettu. Tuottavat hyvin! Luulis ottavan aivoon naapurikunnissa! Katuvat sitä, ettei älynneet liittyä aikanaan maakunnan talousveturiin Hämeenlinnaan.
Ovet Hattulan ja Janakkalan suhteen isolla lukolla. Saatte pitää kurjuutenne.
Hyvä Holkeri
- Minä juon nyt kahvia ☕️🍰
Hurjasti on sijoituksia ja kaiken lisäksi vielä tuottoisia.
Me kaupunkilaiset olemme erittäin tyytyväisiä nykyisestä taloudenhoidosta kaupungissamme. Tuhlailu, pröystäily, huvitteluseminaarit, kokkikurssit, kaikkinainen kerskainvestointi ja mahtaileva ylensyönti näyttää vihdoinkin loppuneen, kiitos nuukien poikien Timo Kenakkalan ja Jussi Oksan. Jatkakaa samaan malliin, niin päästään kohta kaikista veloista kuiville!
Kyllä noista 105 miljoonasta olisi varaa jonkin verran nostaakin kaupungin kassaan. Mitä niitä sijoituksia loputtomiin kasvattaa?
Nyt kun olemme saaneet kaupungin talousluvut näyttämään hyviltä laiminlyömällä koulujen ja päiväkotien kunnossapidon ja vuosiremontit vuosien ajan, niin hyvältähän nuo talousluvut näyttävät. Vielä parempaan pääsisimme, jos lopettaisimme kokonaan ko. kiinteistöjen siivouksen ja lumityöt sekä kaiken munkin kaupungin omistamien kiinteistöjen huollon. Tämä on niin hieno konsepti, että sitä voisi viedä myös muihin ongelmakuntiin talousalijäämien kuriin saamiseksi myös niissä. Tosin joku persu nyt taas puhuu hölmöläisten peiton jatkamisesta ja valon tuomisesta säkillä sisään, mutta kyllä ne persujen jutut nyt tiedetään.
9000 velkaa /asukas ja on pokkaa väittää että tuli voittoa,ilman kikkailua!? Voi mitä tunareita,säästöt eivät ole voittoja vaan kassaan tuleva raha.
Jos niin kaupungin kassaan tulee rahaa elikkä voittoa joka päivä.
Konsernilaina/asukas 6300 euroa , muut lainat/asukas 3285 = 9585 euroa. Siinä on revittävää-maksettavaa. Hyvin on mennyt vai onko?
Iisakki tiesi että tulee voittoa,5.5 miljoonaa euroa jo viimevuonna! Lähde facebook,tyytyväinen on hän ja kaverinsa.
Taitaa olla suomen ennnätys.
Kari Pers Ilkkalaa olisin äänestäny mutta en voi kun sai kovan SCC tuomion ja pakkolähtö pois politiikasta.
Kari Pers Ilkkalaa olin ilolla äänestäny kun en voinu Perttu K:ta äänestää eikä Ritskukaan ollut Suomessa kun sai kovan SCC tuomion ja pakkolähtö pois politiikasta.
Hienoilta näyttävät luvut, mutta miksei noista 105 miljoonasta voisi osan pistää koulujen korjauksiin? Mihin niitä miljoonia säästellään?
niitä säästellään kaikenlaisiin hyvä veli remppoihin eli jokaiselle jotain.
Markulle on kuulemma tullut hyvä rahoitustarjous Andromedan suurvisiiriltä?
Kiitos kun kysyit mutta en voi vastata toisen puolesta vaikka kaveria tulee aina auttaa. Soittele K.Arille vankilaan se tietää SCC rahoituksen. Onnea matkaan.
Heti lähti talousluvut nousuun, kun se valittaja-Ilkkala lähti valtuustosta!