Kunta osti Tukkirannassa kunnanjohtajan sinne ostaman saunan ja huvimajan.
Kunnanhallitus päätti näin. Fiksu päätös. Tukkiranta on kylän komein pihapiiri ja sen arvoa nostaa tuo sauna ja huvimaja. Varmaan toimii houkuttimena myös uudelle kunnanjohtajalle, mikäli virka-asunnoksi tarjotaan tuollainen ranta-asujamisto. Olen siitä usein veneellä mennyt ohi, niin kateeksi on käynyt, kun on niin kaunis paikka.
Kunnanhallituksessa oli kuulemma nuori naisjäsen pitänyt tärkeänä ostaa nämä kiinteistöt kunnalle. Hienoa, että hän uskalsi uhmata "esimiestään" eli kunnanhallituksen puheenjohtajaa, Nostan hattua, näin pitää päättäjien toimia, eikä olla kenenkään talutusnuorassa. Tätä naista voin seuraavissa vaaleissa minäkin äänestää.
Ettekö te toiset huomaa kuinka teitä viedään kuin vähä-älyisiä. Ei se vedättäjä mikään viisas mies ole. Löysätkää irti narusta ja käyttäkää rohkeasti omaa päätä päätöksenteossa.
Kiinteistökauppa
15
1111
Vastaukset
- Tavallinenkuntalainen
Sinäkö olet viisas ja fiksu, kun lukee tapaasi kirjoittaa ihmisistä? Plussaa naisen kehumisesta. Paljastuu samalla, että sinullahan on varsinainen apulainen, joka tuo terveiset kunnanhallituksen keskusteluista.
Vai liekö itse siellä? Ihme mollaamista ja kateutta puheenjohtajaa kohtaan. Kirjoitapa nimellä, niin muuttuu ääni kellossa vai liekö hiljenisi?Mitä minä ymmärrän, ei hallituksen pöydän ympärillä olevien pitäisi sanomisia viedä pitkin kyliä. Taidat olla monen khall pjn mollausviestin takana vaan eri nimimerkeillä. No, kateushan on ansaittava. Pyri sinä päättäjiin, kun vaalit tulee. Vai riittäneekö kannatus? Mitä tulee Tukkirantaan, on komealla paikalla. Nythän voisit sen ostaa pois kunnalta. Tiedä vaikka rahan puutteessa möisivät. Ei ole kunnan intressi sitä omistaa. - Eikuntalainen
Antaa kunnan johtaa omalla tyylillään. On oppinut johtamisessa oman tyylinsä, ei niihin sivulliset voi mitenkään vaikuttaa. Itseppä olet äänestänyt jäsenet valtuustoon ja sitä myöden hallitukseen. Anna khpj. olla jo rauhassa! Mitä siitä saat, itsellesikö hyvän mielen?
Jättäkää paskanjauhamiset!- naurujoogaan
Ihan oikeata asiaahan tuo oli. Saa jauhaa ihan rauhassa. Häntä ei "hetkauta" mikään.
Kuntahan ei silloin johda jos yhden pillin mukaan tanssitaan. - Retuperällä
naurujoogaan kirjoitti:
Ihan oikeata asiaahan tuo oli. Saa jauhaa ihan rauhassa. Häntä ei "hetkauta" mikään.
Kuntahan ei silloin johda jos yhden pillin mukaan tanssitaan.Niinpä niin, ei ole demokratiaa, mutta tyhmiähän te olette, kun päitänne nyökytätte tuollaisen edessä, kun ei tunne asioita. Ei kannata muiden päättäjien tanssia yhden pillin mukaan, ei teitä siksi sinne ole valittu, vaan hoitamaan meidän asioita oikein. Googlettakaapa " onnelan puutarha, KSVV, Lähi Tapiola, Agri Market". MM nuo yritykset ovat olleet "yhteistyökumppaneina Onnelan puutarhassa. Ajatelkapa yhteydet: Onnelan puutarhan omistaa hallituksen puheenjohtaja, joka istuu Lähitapiolan hallituksessa ja on samalla päättämässä kuntamme vakuutuksissa= yhteistyökumppani puutarhassa. Sama puheenjohtaja on ollut päättämässä surullisen kuuluisasta KSVV:stä kuntaan ja tällekin vuodelle lankeaa 200 000 € kuntalaisten maksettavaksi=yhteistyökumppani Onnelan puutarhassa. Agri-Market taas on S-ryhmää/yhteydet puheenjohtajaan. Mitä tuo yhteistyökumppanuus tarkoittaa? Tulevatko noista firmoista rikkaruohoja kitkemään? Varmaankin jotain muuta. ...?
Hyvän puheenjohtajan ei soisi toimia näin, sillä muutkin alkavat toimia samalla tavalla. Ja mikä on tulos? Kaikki ulos! - eirahaaei
Retuperällä kirjoitti:
Niinpä niin, ei ole demokratiaa, mutta tyhmiähän te olette, kun päitänne nyökytätte tuollaisen edessä, kun ei tunne asioita. Ei kannata muiden päättäjien tanssia yhden pillin mukaan, ei teitä siksi sinne ole valittu, vaan hoitamaan meidän asioita oikein. Googlettakaapa " onnelan puutarha, KSVV, Lähi Tapiola, Agri Market". MM nuo yritykset ovat olleet "yhteistyökumppaneina Onnelan puutarhassa. Ajatelkapa yhteydet: Onnelan puutarhan omistaa hallituksen puheenjohtaja, joka istuu Lähitapiolan hallituksessa ja on samalla päättämässä kuntamme vakuutuksissa= yhteistyökumppani puutarhassa. Sama puheenjohtaja on ollut päättämässä surullisen kuuluisasta KSVV:stä kuntaan ja tällekin vuodelle lankeaa 200 000 € kuntalaisten maksettavaksi=yhteistyökumppani Onnelan puutarhassa. Agri-Market taas on S-ryhmää/yhteydet puheenjohtajaan. Mitä tuo yhteistyökumppanuus tarkoittaa? Tulevatko noista firmoista rikkaruohoja kitkemään? Varmaankin jotain muuta. ...?
Hyvän puheenjohtajan ei soisi toimia näin, sillä muutkin alkavat toimia samalla tavalla. Ja mikä on tulos? Kaikki ulos!Kuulin Härmässä kuntoutuksessa ollessa, että siellä Peuralinnassa olisi toinenkin puutarha. Ei ollut puhetta ovatko hakeneet ponssareita pihapäiväänsä.
- retuperälläollaan
Retuperällä kirjoitti:
Niinpä niin, ei ole demokratiaa, mutta tyhmiähän te olette, kun päitänne nyökytätte tuollaisen edessä, kun ei tunne asioita. Ei kannata muiden päättäjien tanssia yhden pillin mukaan, ei teitä siksi sinne ole valittu, vaan hoitamaan meidän asioita oikein. Googlettakaapa " onnelan puutarha, KSVV, Lähi Tapiola, Agri Market". MM nuo yritykset ovat olleet "yhteistyökumppaneina Onnelan puutarhassa. Ajatelkapa yhteydet: Onnelan puutarhan omistaa hallituksen puheenjohtaja, joka istuu Lähitapiolan hallituksessa ja on samalla päättämässä kuntamme vakuutuksissa= yhteistyökumppani puutarhassa. Sama puheenjohtaja on ollut päättämässä surullisen kuuluisasta KSVV:stä kuntaan ja tällekin vuodelle lankeaa 200 000 € kuntalaisten maksettavaksi=yhteistyökumppani Onnelan puutarhassa. Agri-Market taas on S-ryhmää/yhteydet puheenjohtajaan. Mitä tuo yhteistyökumppanuus tarkoittaa? Tulevatko noista firmoista rikkaruohoja kitkemään? Varmaankin jotain muuta. ...?
Hyvän puheenjohtajan ei soisi toimia näin, sillä muutkin alkavat toimia samalla tavalla. Ja mikä on tulos? Kaikki ulos!Joo tämmöinen löytyi:
Puutarhapäivä 14.7.2015. LähiTapiolan yhteyspäällikkö Juha Turpeinen haastattelussa. Muut yhteistyökumppanit Keski-Suomen valokuituverkot KSVV Oy, POP-Pankki Kyyjärvi, Ahosen Taimisto ja AgriMarket Alajärvi. - kentietääkertokoon
retuperälläollaan kirjoitti:
Joo tämmöinen löytyi:
Puutarhapäivä 14.7.2015. LähiTapiolan yhteyspäällikkö Juha Turpeinen haastattelussa. Muut yhteistyökumppanit Keski-Suomen valokuituverkot KSVV Oy, POP-Pankki Kyyjärvi, Ahosen Taimisto ja AgriMarket Alajärvi.Hauskahan tuo Onnelan puutarha on, kaikkia pientä kivaa, mutta että yhteistyökumppaneita ?
Tuo toinen Peuralinnan puutarha taitaa olla isompi ja on kyllä tyylikäs. Molempiin menemme kesällä katsomaan. Mutta ihmetellä täytyy, että ovat uskaltaneet ottaa "noita yhteistyökumppaneita". - Eiluottoa
retuperälläollaan kirjoitti:
Joo tämmöinen löytyi:
Puutarhapäivä 14.7.2015. LähiTapiolan yhteyspäällikkö Juha Turpeinen haastattelussa. Muut yhteistyökumppanit Keski-Suomen valokuituverkot KSVV Oy, POP-Pankki Kyyjärvi, Ahosen Taimisto ja AgriMarket Alajärvi.Ei näytä tosiaankaan ulkopuolisesta hyvältä, jos täysin kuntien veronmaksajien varassa toimiva Keski-Suomen Valokuituverkot Oy sponssaa kunnanhallituksen puheenjohtajan "bisnestä".
Eikä paljon parempaa ole sanottava Pop-Pankki Kyyjärven osuudesta.
Kiitollisuuden velka?
- eerotakaisin
Eero hakee Kyyjärvelle kunnanjohtajaksi ja muuttaa siihen takaisin. Ostaa saunan ja huvimajan puoleen hintaan kunnalta (näinhän se täällä Kyyjärvellä toimii).
Toivottavasti Eero tosiaankin tulee takaisin.- Palettikasassa
Minulle ei ole auennut, mitkä ovat Eeron konkreettiset aikaansaannokset Kyyjärven kunnanjohtajana. Voisiko joku valaista?
Haravointitalkoot, läksiäiskahvittelu, "verkostoituminen", "mukava mies" eivät riitä... - Minoonparas
Koko Kyyjärven ulukoilutapahtuma oli viikko sitten, josta tehtiin juttu lehtiin vain Eeron läksiäislettutapahtumana.Nyt tais talakooväki unohtua. Ja eikös napakelkan laittanu kunnan laitosmiehet Tukkirantaan, ei Eero, niinku se oli Viispiikkiseen pistetty. Melekosta tarvetta tuoda ihteään esille loppuun asti. Mitähän vielä ens viikon lehteen?
- avaruuskeskuskin
Eikös sinne Kyyjärvelle pitänyt rakentaa avaruuskeskus kuten Houstonissa teksasissa oleva?
Farssimaiseksi menee kaikki ihmeelliset rakennelmat ja hankinnat, Karstula on varmaan siinä paras esimerkki hulluissa projekteissa.- Ufojaon
Juu avaruuskeskus tulee. Kylältä löytyy ufot omasta takaa .
- missäufojasielläpäinkö
Onko ne niitä Peuralinnan mysteeri majan menninkäisiä?
- sukujuuret
Onhan siellä avaruusasemalla Hustonin Teksasissa Kyyjärveläisen sukujuuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.813888Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j953271Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1172554Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201734Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1421628Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m761560Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä901483- 1031421
- 551113
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä591111