Olin naprapaatilla

EiTarviEnääMennä

Menin selkäjumin takia naprapaatille, oli oikein D.N eli koulutettu naprapaatti, tarkistin asian vielä rekisteristä. Paikka hieman kolkko, laitakaupungilla vanhassa kiinteistössä, vanhanaikainen hierontapöytä ilman kyynärtukia. Tämän 65-vuotiaan naprapaatin olemus oli melkoisen kaikkitietävän oloinen, haukkui heti kättelyssä koko Suomen hierojakoulutuksen yms. Muutenkin jutuiltaan sellainen ns psykopaatin oloinen.

Mitään esitietoja ei kysellyt, eikä ollut juurikaan kiinnostunut kun selitin mistä selkäjumi oli mahdollisesti peräisin.

Pehmitti ensin ultraäänellä selkälihakset. Ja kävi sitten käsiksi selkääni kuin yleinen syyttäjä. Hän veteli rystysillä suoraviivaisin liikkein, ylös-alas edestakaisin ja jutteli samalla kaikkitietävästi kuinka selän käsittely on loppujen lopuksi yksinkertaista hommaa, ja haukkui samalla nykyajan fysioterapeutteja. Tuntui hirveältä, kun tämä ajeli rystysillä ylikovaa selkälihaksiani edestakaisin. Tunsin miten selkälihakset suorastaan nuljuivat siinä rystysten alla kuin kitarankielet.

Sitten hän alkoi venyttämään yhtäkkiä aivan kylmiltään niska-hartia lihaksiani. Otti päästäni kiinni ja taivutti sitä molemmin puolin sivuille. Tunsin miten niskalihakseni kramppasi ja pyysin lopettamaan. Naprapaatti hieman jopa hiiltyi ja moitti etten ole tarpeeksi rentona. Sitten hän käski selin makuulle, ja otti päästäni kiinni ja painoi sitä kohti rintakehääni. Muutenkin ryhti hieman etukumara, niin tämä vain pahensi asiaa.

Käteisellä piti maksaa, ei kuitteja eikä kortteja. Viiskymppiä otti tunnin setistä.

Lopputulos oli, että olen ollut nyt kaksi viikkoa sairaslomalla, muutama päivä kerrallaan. Ensimmäinen viikko niska-hartiaseutu täysin jumissa, eikä päätä pystynyt kääntää juuri lainkaan. Selkä myös aivan mustelmilla ja tukossa joka suuntaan. Lisäksi en edelleenkään jaksa kannatella päätäni kovin kauaa, kun pitää päästä jo takakenoon lepuuttamaan niskalihaksia.

Miten tällainen voi olla mahdollista? Kuitenkin koulutettu D.N naprapaatti kyseessä. Toki opinnot suoritettu rekisterin mukaan joskus 70-luvun lopussa, Ruotsissa. Että onko noussut jollain tapaa ammatti päähän, eikä ole enää päivittänyt osaamistaan pitkään aikaan?

1

298

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koulutetutosaa

      Vain koulutetut osaa. Näinhän terveydenhoidon kyseen ollen aina toistellaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2368
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      33
      1297
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      634
      952
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      818
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      686
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe