Nattas-tunturit

Onko joku käynyt Nattasten päällä? Kuulin sellaista juttua että ei olisi pitkä kävely matka.
71197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hmm. Eikös Nattas tunturi ole se lähes pystysuoran näköinen jonka eroittaa varsin hyvin maisemastaan läheisen Kiilopää tunturin huipulta?

Äänestä

7km rengasreitti lähtee Sompiojärven p-alueelta käy Nattasten huipulla ja palaa sieltä takaisin. Myös Tankavaarasta pääsee reitille, mutta matkaa kertyy tällöin lähes 20km.

Äänestä

Osaako joku kertoa että mikä on Nattasten huipulla olevien toorijen tarina?

Äänestä
  • Luepa tuo ylempänä olevasta kommentista retkipaikan linkistä aukeava juttu......

    Äänestä

Nattas-tuntureiden päältä avautuu Lapin kaunein näköala.

Äänestä
  • Kävin viime kesänä Nattasten huipulla ja maisemat olivat kyllä Lapin olosuhteissa huikeat. Varsinkin läheisen Sokostin erotti helposti. 7km rengasreitti on väriltään punainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nattahippa kirjoitti:

Onko joku käynyt Nattasten päällä? Kuulin sellaista juttua että ei olisi pitkä kävely matka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu