SHL:n uusi puheenjohtaja

Jestappajepulis

Suomen hypnoosiliiton puheenjohtaja vaihtui vuosikokouksessa. Aiemman Pj:n kohdalla huvitusta herätti itse keksimänsä titteli Cerified Mental Trainer, mutta uusi Pj Jouko Mikkola laittaa vielä paremmaksi, tuossa listaa itsekeskityistä titteleistä:

Action Types Certified Practioner (käytännön neurotiede)
Senso Reflex Expert
Mentaalivalmentaja
PGA Golf professional
Mental Management Tavastia
NLP Master
Rentoutusvalmentaja
Hypnologi
Golfin biomekaniikan asiantuntija
TPI fysiikkavalmentaja
Trackman Certifie

Väinö Pertamo on blogi-sivuillaan kritisoinut hyvin tuota titteliviidakkoa, ja luultavasti jatkoa seuraa....!

P.S. Mitähän tuo käytännön neurotiede mahtaa sisältää?
Aikamoista pelletouhua.

5

576

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Edellinen

      No, tuo rentoutusvalmentaja on eräs SHL:n myöntämistä titteleistä.

    • Edellinen

      Mutta, SHL:n Marja-Leena Matikainen laittaa vielä paremmaksi, häneltä löytyy 17 titteliä. Keihin nämä luulevat vaikuttavansa näillä tittelivyöryllä? Jos miettii asiallista ilmoittelua, niin mielestäni nuo eivät ole sitä, lähinnä asiakkaan harhaanjohtamista. No, onhan hämmennys eräs epäsuoran suggestion muoto.


      Filosofian maisteri
      Psykoterapeutti ET (Kela-pätevyys)
      GIM Music Therapist FAMI
      Psykofyysinen terapeutti
      Diplomitaideterapeutti
      Kuvantulkintaterapeutti
      Suggestoterapeutti SHY
      Hypnoositerapeutti
      Rentoutusohjaaja SHY
      Psykologinen laihdutusvalmentaja (Viridaria)
      Reteaming Coach
      Muksuoppiohjaaja
      Voimavaravalmentaja
      Hypnoosi- ja rentoutuskouluttaja
      Draamapedagogi
      Suggestopedagogi
      Kielten lehtori

      • Kättälippaan

        Kateuttako vaikuttavaa SHL:ää kohtaan? Kulttuuripedagogi, Kalevala-tutkija Risto Santavuoren oppilaana ja valloittavan mediavaikuttajan ja rentoutusmestari Sampsa Korhosen aiempana yhteistyökumppanina Maija Leena Matikainen ylittää helposti 20 tittelin rajan, Kaikki on mahdollista, rajat ovat vain uskomuksia! Ne on tarkoitettu ylitettäviksi!

        SHL:ssä vallitsee nyt tekemisen meininki. Käytännössä neurotiedettä tekevä ammattilainen ruorissa SHL on nyt mahtavien osaajien kehittyvä asiantuntijayhteisö!


    • Esko-vaan

      Pilailevatko nuo, vai ovatko tosissaan? No, kumpikaan ei kyllä kerro hyvää.

    • Kättälippaan

      "Käytännön neurotiede"? Neurotiede on yksi aivotutkimuksen haara. SHL:n uusi puheenjohtaja Jouko Mikkola tekee siis käytännössä aivotutkimusta. Mahtavaa, että tiedemies uhrautuu SHL:n vetäjäksi!!! Edellinen puheenjohtaja Certified mentaalivalmentaja Master SHL Kimmo Siltanen antoi kaikkensa SHL:n hyväksi. Upea suoritus! Lukekaapa myös Jouko Mikkolan kotisivuja. Hän osaa, pystyy, kykenee. Taivas rajana. Moniosaaja. Hän hyödyntää asiakkaita upeassa mainonnassaan. Rohkeaa! Neurotieteilijässä Tieteellinen hypnoosi saa varmasti kovan haastajan. Uusi puheenjohtaja voi pian liittää vakuuttavaan arvoluetteloonsa myös hierojan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1759
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      25
      1252
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1142
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      943
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      662
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      642
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      58
      507
    14. 36
      494
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      21
      448
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe