Mihin matkustaisit mieluiten?
Millaisessa ympäristössä haluaisit kokea elämyksiä?
Missä on kauneimmat maisemat?
Entä mielenkiintoisimmat ympäristöt?
Nähtävyydet?
Mistä löytyy parhaat elämykset? Millaiset?
Missä haluaisit matkustella Suomessa?
45
668
Vastaukset
Pohjois-maissa olen käynyt ihan oikeasti kaikkialla millä on näyttävyyttä tai erityistä merkittävyyttä.
-
Lento-Simulaattorini on hauska vehje.
Jos joku innostuu halvalla matkailemaan.
Etsikää MSFlightSim X
-
Muutaman kaupallisen lisä-CD:n hankkimalla voit lentää melkein missä tahansa kuuluisuudessa jenkeissä(KIN).
Muistaakseni Jouluna lentelin Grand Canyonissa Heli-Kopterilla.
Kanjonin pohjaakin hipoen.
Toivottavasti näyttönne on Full HD
-
https://www.youtube.com/watch?v=gluSyHhR2P4
H.- parasta-ennen-nyt
Näyttöni on fak finleisson finluks 16:8:4:2 viimeisimmällä valco kuvaputki tekniikalla, jota ei ole myyty ohi liukuhihnan kuten Saloralla tapahtui ja jouko joutui lusimahan.
Mitä tulee tähän suomi maahan joka kotimme ei ole enää, se on nähty päältä ja osin altakin. Myös ilmasta käsin. Voisin jopa kuvailla, mutta ruma se on muodoltaan. Italiasaapaskin on kauniinpi osapuoli.
En missään. Itse asiassa vihaan matkustamista. Jo puolentoista tunnin ajomatka äitimuorin luokse tuntuu tuskallisen pitkältä. Mutta jos pakko olisi, niin Suomessa mieluiten menisin jonnekkin Lappiin. Ja jos sinne asti kerran joutuisi, saman tien voisi käydä ihan ulkomailla asti ihastelemassa Norjan vuonomaisemia.
- vastauksetkysymyksiin
Päijänne, päijänne, päijänne, päijänne, päijänne, päijänne.
- LähempänäkuinLappi
Saimaa, Saimaa, Saimaa, Saimaa, Saimaa, Saimaa ...
- matkanmittausta
LähempänäkuinLappi kirjoitti:
Saimaa, Saimaa, Saimaa, Saimaa, Saimaa, Saimaa ...
Päijänne ei tosin ole lähelläkään Lappia ... ja etäisyys riippuu aina siitä mistäpäin mittaillaan
- Mitatovatselvillä
Öööö ... Nii-in, Päijänne kuin Saimaakaan eivät tosiaankaan ole lähelläkään Lappia, jotta mikä mahtaa olla pointtisi? Itse tarkoitin että Saimaalle tulee mentyä useammin kuin Lappiin kun se on lähempänä kuin toivemaa ylhäällä asti.
- Per-kel
No vaikka 500-tielle sinne likeelle äiti vainaan laulumaille :´-(
Suomi on koluttu, ei taida olla paikkaa minne mieleni halajaisi. Itä-Suomi ylhäältä alas on mielestäni maisemallisesti kauneinta seutua.
- Yksikseskös.yskiskelet
Tulikos poikettua Pyhä-Nattasen huipulla?
Kannattaa muuten poiketa!
Ensin kävin kouluikäisen lapseni kanssa.
Toisen kerran kävin kaupunkilaisnaisen kanssa. Oli ihmeissään ja haltioissaan niin paljon, että antoi iltayöstä kotona Pillua!
Kolmannen kerran kävin yksin. Kiivetessä piti levähtää 50 m välein, loppui keuhkot. Sai olla viimeinen kerta. Lieneekö vanhuutta vai joko 50 v sitten hengitetyt asbestit alkaa viemään miestä...?
- matiis
En missään!
- Bengalitikku
Moneen kaupunkiin voisin matkustaa kesällä junalla.
Kas kaikissa en ole ikuna käynyt.
Torit ja kesäteatterit!
Jokaisessa kaupungissa on oma fiiliksensä.
- köyhämuteikipee
Lappiin vielä kerran tahtoisin mutta pitemmäksi aikaa kuin viikoksi kiertelemään........ei vain taida onnistua
- tuoksuvalmuska
Kaikki kansallispuistot haluaisin vaellella.
Olen huomannut, että maisemat, erityisesti kaupunkimaisemat, muuttuvat vähitellen, joten uutta nähtävää tulee vuosien kuluessa joka puolella. On turha sanoa, että kaikki on jo nähty, vaikka olisi kierrellyt maata joka puolella. Taatusti löytyy myös uutta nähtävää, tehtävää ja koettavaa lähes kaikkialla.
Maisemat ja toiminta vaihtelevat paljon myös vuodenaikojen mukaan. Aina on monenlaista tarjolla: laskettelua, murtomaahiihtoa, kelkkailua, pyöräilyä, kävelyä, uintia, veneilyä, laiva- ja melontaretkiä.
Voisin mielelläni lähteä melkein minnepäin Suomea tahansa ja rajaseuduilla voisin poiketa myös naapurimaan puolelle.
Saaristoalueet sekä merellä että suuremmilla järvialueilla ovat aina kiehtoneet ja tarjonneet monenlaisia positiivisia elämyksiä.
Melontaretket kiinnostavat ja tarjoavat ihan erilaisia näkökulmia katseltaviksi läheltäkin. Merenkurkun ja perämeren maisemiin voisin mielelläni lähteä joskus kesällä uudelleen. Siellä oli todella kirkasta vettä ja näki välillä myös veden läpi monenlaista kiinnostavaa matalilla alueilla melottaessa.
Saimaa, Pielinen tarjoavat monenlaista, Kolin huipulta tarkastellen Suomi näyttää upealta, Lapin maisemia on eri suunnilla erilaisia.
Jokaisessa kaupungissa löytyy varmaankin jotain kiinnostavaa, sekä uutta että vanhaa. Helsinki, Tampere, Porvoo, Espoo, Vantaa, Rovaniemi, Lieksa, Turku ja, ja, ja... Kaupunkien ympäristöissä avautuu myös ihan omanlaisensa luontoympäristö.
Asuntoalueet laajenevat ja muuttavat ilmettään sekä kaupungeissa että luontoympäristössäkin.
Suomi on todella monimuotoinen ja ihastuttava myös matkailumaana. Suosittelen.- flegmaatti
Työ ja vapaaö-aika ovat tietenkin eri asioita mutta puutteen torjunnan vuoksi tapahtunut singahtelu ympäri eteläistä ja keskistä Suomea on antanut immuniteetin kotimaan matkailun suhteen.
Poikkeuksen muodostivat kaksi kesää jotka vietimme retkeilyveneellä ympäri Saimaan vesitöä ajellen.
Itärajan yli piipahtaminen? Piipahdin ensimmäisen kerran R-R:n palkollisena Juustilan sulun työmaalla 1967 mutta minut karkoitettiin sieltä ensimmäisen viikon lopulla rynkyn piipulla selkään tökkien ja suuntaa osoittaen. Autossani oli väärän väriset rekisterikilvet.
Sen jälkeen kävimme kerran silloisessa Leningradissa vaimon palkintomatkalla ja molempien pemskojen lakkiaiskuohkarit on haettu Viipurista.
Asuinpaikastani on rajalle matkaa vain noin 5km mutta vaikka antaisivat bensansa ym. tuotteet ilmaiseksi niin en mene rajalle jonottamaan ja nöyryytettäväksi.
- Pylykerö
Nykyään vain syysmatka pohjoiseen. En keksi mihin nyt menisi ellei kuski jaksa ajaa eikä välttämättä lomaakaan syksyllä enää. Ryhmämatka ainut mahdollisuus, mutta mihinkään teemajuttuun ei silloin pääse. Ties paranenko itse syksyyn mennessä.
Nyt on jo mukava lenkkisää ja linnut sirkuttavat. - ainanaakka
tukholmaan olisi kiva nähdä tollukka livenä
- rellukkaaa
hih hih
- lacucaracha
On vain yksi paikka ja olen siellä juuri nyt - Helsinki. Parempaa paikkaa Suomessa ei ole, muualla saaattaa ollakin.
- Tuskin_löytyy
Tuskin on muuallakaan. ;)
- valitettavasti
Tuskin_löytyy kirjoitti:
Tuskin on muuallakaan. ;)
Sieltähän on viikonloppuisin hirveät jonot poispäin.
- Olishan-hjuva-reissu
Hangosta Suomen päälaelle ja sieltä Norjan vuonojen kiertämisen jälkeen käsivarren kautta ja takaisin etelään.
- henrjii
Oulangan kautta merenkurkun saaristoon. Voisin kyllä myös alkaa kolista
- kolikolikoli
Älä ala kolisemaan!
- pirremiinapas
Monta paikkaa on näkemättä, ja taitaa jäädäkin, ei ole varaa matkustaa enää mihinkään, taijjan suksia tuohon saareen vain.
Lappia olen kulkenut aika paljon, ja voisi siellä vieläkin pistäytyä..kuhan jne. - Ei_ruplat_kelpaa
En tiiä ? Mutta pääsisiköhän edes suomalainen Tahkolle suksin..
Ainakin venäläisiltä se on jo kiellettyä, joten näin se uusi nousu alkaa Suomessa!
"- Hei! Luulin kirjoittaneeni sen ilmoitukseeni, anteeksi jos se ei tullut ilmi tarpeeksi selvästi: venäläiset eivät ole tervetulleita! Niin kauan kuin se hullu Putler hallitsee maatanne, Teidän on varmaan turvallisempaa pysyä Venäjällä ja kaikkien muiden pysyä Venäjän ulkopuolella. "
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201803302200849449_ul.shtml - Vähäkin-riittää-joskus
Aina kun menen ulos, olen suomessa.
- Reissailija.joskus
Olen monissa liikuntapiireissä osallistumassa ja kerran sain kyselyn, josko olisin kiinnostunut muistaakseni Itä-Suomeen päin sijoittuvasta pyhiinvaellusreitistä ja käyttäisinkö sitä. Vastasin joskus lähteväni käyttäjäksi, vaikka kaukana asunkin. Muistin asian nyt kun luin tämän avauksen. Onkohan reitti toteutunut, en ole kuullut mitään. Onko jollakin tietoa?
- VaelletaanSuomessa
Valomoon ovat monetkin vaeltaneet ja tutustuneet. Myös Valamosta käsin on tehty monenlaisia vaellusretkiä.
Millaisen retken voisimme tehdä yhdessä?
Aletaanko suunnitella? - saarilaatokalla
VaelletaanSuomessa kirjoitti:
Valomoon ovat monetkin vaeltaneet ja tutustuneet. Myös Valamosta käsin on tehty monenlaisia vaellusretkiä.
Millaisen retken voisimme tehdä yhdessä?
Aletaanko suunnitella?Heinävedellä sijaitsevaa luostari on ihan keinotekoisesti alettu nimittää Valamoksi, Valamon saari ja siellä sijaitseva vanha luostari ovat sitten eri juttu!
Miksi Heinäveden luostari ei yksinkertaisesti voi olla Heinäveden luostari, ei sen historiallinen yhteys Valamoon siitä mihinkään katoaisi? - UusiValamo
saarilaatokalla kirjoitti:
Heinävedellä sijaitsevaa luostari on ihan keinotekoisesti alettu nimittää Valamoksi, Valamon saari ja siellä sijaitseva vanha luostari ovat sitten eri juttu!
Miksi Heinäveden luostari ei yksinkertaisesti voi olla Heinäveden luostari, ei sen historiallinen yhteys Valamoon siitä mihinkään katoaisi?Koska tämä on uusi Valamo. Munkit siirtyivät vanhasta Valamosta tänne. NL:ssä oli uskonnonharjoittaminen kommunismin vastaista. Koska Suomen maaperään eivät kuulu enää Laatokan saaret. Ja koska Valamon perustajien Sergein ja Hermannin ikoni löytyi täältä Papinniemen päärakennuksesta jo silloin tiedustelukerralla. Se oli johdatusta, ja nimeksi tuli Uusi Valamo.
- saarilaatokalla
UusiValamo kirjoitti:
Koska tämä on uusi Valamo. Munkit siirtyivät vanhasta Valamosta tänne. NL:ssä oli uskonnonharjoittaminen kommunismin vastaista. Koska Suomen maaperään eivät kuulu enää Laatokan saaret. Ja koska Valamon perustajien Sergein ja Hermannin ikoni löytyi täältä Papinniemen päärakennuksesta jo silloin tiedustelukerralla. Se oli johdatusta, ja nimeksi tuli Uusi Valamo.
Tiedän tuon kaiken, mutta kun Heinävedellä ei vaan ole ollut Valamo- nimistä paikkaa. Valamon saarella sijainnutta luostaria kutsuttiin ja kutsutaan Valamoksi, koska se sijaitsee Valamo- nimisellä saarella, siis paikalla jonka nimi on Valamo! Mutta kun Heinäveden nimi on Heinävesi, miksi tämä Heinäveden luostari ei saa olla Heinäveden luostari, jo sekaannuksienkin välttämiseksi? Toistan vielä: Ei sen historiallinen yhteys Valamoon siitä mihinkään katoaisi!
- On-paljonKin-varmaan
Helsinkiin haluaisin.
- Kaukokaipuu-kin
Hesassa on tosi kiwa käydä kesällä, varmaankin meren takia. Suomenlinna on ihan paras paikka mutta on siellä paljon muitakin: Korkeasaari, Seurasaari, Mustikkamaa, Kaupatori, Lintsi, entinen työ vei monelle ihanalle vanhalle willalle meren rannoilla ...
- OnMukaviaMatkoja
Ja nykyisin pääsee myös Vallisaareen ja Isosaareenkin vesibussilla Kauppatorin rannasta, ehkä Hakaniemestäkin.
- Kaupunkiinvälillä
Yeap, niissä en ole käynytkään. Tulevan kesän kohteita voisivat olla.
- Lapinrauhaa
Lappi ain on mun mielessäin.
Koska asun Itä-Suomessa mutta syntynyt rannikolla niin veri vetää meren rannalle.
Joka kesä autoilen suomen halki kotiseudulle. Kun alkaa olla lakeutta niin tunnen oloni hyväksi.
Olen käynyt monessa paikassa, Puumala on ollut mielestäni hieno paikka.- HyvääPalveluaJA
Lähtisin heti Helsinkiin, jos joku kertoisi missä saa hyviä intiimipalveluita edullisesti. Tietääkö joku saako niitä oikeasti Suomessakib?
- Bengalitikku
Oletteko käyneet kotimaisilla viinitiloilla? Tai pienpanimoissa?
Muistaakseni Hämeenlinnasta ainakin järjestetään jotain laivamatkoja. - Hah-hah-haaa
Mitä yhteistä on "intiimipalveluilla" ja "viinitiloilla" ?
- olutfani
Bengalitikku kirjoitti:
Oletteko käyneet kotimaisilla viinitiloilla? Tai pienpanimoissa?
Muistaakseni Hämeenlinnasta ainakin järjestetään jotain laivamatkoja.Stadin panimo, Suomenlinnan panimo, Bryggeri, kaikki Stadissa. Olen siis käynyt.
Tampereella olen käynyt Plevnassa.
Lohjalla olen käynyt viinitilalla, mutten muista nimeä.
Kesällä halajaisin Ahvenanmaalle ja Turun saaristoon. - outoliitos
Hah-hah-haaa kirjoitti:
Mitä yhteistä on "intiimipalveluilla" ja "viinitiloilla" ?
Hassua, mutta olet ensimmäinen joka yhdistää ko. asioita, eli osannet itse parhaiten kysymykseesi myös vastata?
- Luki-luki-ko
"HyvääPalvelua" kysyy ja "Bengalitikku" vastasi hänelle. Sitä ihmettelin enkä mitään yhdistellyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022146- 991537
- 1211273
- 791255
- 1161220
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘571034Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis591002- 51997
- 36912
- 33804