Automatka Varsovaan.

Vaikka tiedämme, että lentäminen on edullisempaa, päätimme käydä autolla Puolassa.
Koska halusimme välttää Ruotsin läpiajon, matkustimme lautalla Nynäshamnista Gdanskiin. Nynäshamn sijaitsee n. 60 km etelään Tukholmasta. Lautta lähtee sesonkiaikana päivittäin klo 18:00 ja on perillä seuraavana päivänä Novy Portissa puolen päivän aikaan. Lautta oli vanhanpuoleinen, nykyiseltä nimeltään Wawel ja 1980-luvulla Ruotsissa valmistunut.
Ensimmäisen yön vietimme Gdanskissa ja kolme seuraavaa yötä Varsovassa.
Hotellihinnat ovat Suomen vastaavia edullisempia samoin ravintolat.
Puolan tiet ovat viime vuosina parantuneet huimasti, uusia moottoriteitä rakennetaan koko ajan. Pohjois /Etelä suuntainen maksullinen, mutta halpa moottoritie kulkee Lodzin tasolle saakka. Mikäli haluaa ajaa lyhyempää tietä Varsovaan voi ajaa Elblagin kautta. Alussa moottoritie ei vielä ole valmis, mutta n. 360 km:n kokonaismatkasta n. puolet on nelikaistaista tietä.
Liikennekulttuuri sekä maantiellä että kaupungeissa on sitten oma lukunsa. Liikennesääntöjä noudattava vain turistit, koska heitä on tapana sakottaa paikalla. Liikennekuolemat lienevät aivan eri tasolla kuin Suomessa.
Varsovan julkinen liikenne on edullista ja kattavaa. Nuoret puhuvat englantia, vanhemmat ihmiset eivät sanaakaan, siis eivät osaa edes lukusanoja.

2

365

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kulkukoiras

      Olette nähneet ripauksen Puolaa, tervetuloa takaisin näkemään muutakin, Stettinistä Poznaniin ja Wroclawiin, Jelenia Gorasta Toruniin ja Krakovaan, Puola on todella mahtava maa ja kuten huomasitte, Suomen teitä ei juuri voi enää verrata puolalaisiin, Vaikka eipä silti, koko Via Baltica on näkemisen arvoinen ja maksaa vain osan Ruotsinreitin hinnoista. Vajaat pari kuukautta ja olemme siellä taas, erityisesti Krakovasta ei saa koskaan tarpeekseen.

    • polakit.pois.EUsta

      Puola on hyvä matkakohde, jos haluaa tavata epäystävällisiä ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe