Vaikka tiedämme, että lentäminen on edullisempaa, päätimme käydä autolla Puolassa.
Koska halusimme välttää Ruotsin läpiajon, matkustimme lautalla Nynäshamnista Gdanskiin. Nynäshamn sijaitsee n. 60 km etelään Tukholmasta. Lautta lähtee sesonkiaikana päivittäin klo 18:00 ja on perillä seuraavana päivänä Novy Portissa puolen päivän aikaan. Lautta oli vanhanpuoleinen, nykyiseltä nimeltään Wawel ja 1980-luvulla Ruotsissa valmistunut.
Ensimmäisen yön vietimme Gdanskissa ja kolme seuraavaa yötä Varsovassa.
Hotellihinnat ovat Suomen vastaavia edullisempia samoin ravintolat.
Puolan tiet ovat viime vuosina parantuneet huimasti, uusia moottoriteitä rakennetaan koko ajan. Pohjois /Etelä suuntainen maksullinen, mutta halpa moottoritie kulkee Lodzin tasolle saakka. Mikäli haluaa ajaa lyhyempää tietä Varsovaan voi ajaa Elblagin kautta. Alussa moottoritie ei vielä ole valmis, mutta n. 360 km:n kokonaismatkasta n. puolet on nelikaistaista tietä.
Liikennekulttuuri sekä maantiellä että kaupungeissa on sitten oma lukunsa. Liikennesääntöjä noudattava vain turistit, koska heitä on tapana sakottaa paikalla. Liikennekuolemat lienevät aivan eri tasolla kuin Suomessa.
Varsovan julkinen liikenne on edullista ja kattavaa. Nuoret puhuvat englantia, vanhemmat ihmiset eivät sanaakaan, siis eivät osaa edes lukusanoja.
Automatka Varsovaan.
2
305
Vastaukset
- Kulkukoiras
Olette nähneet ripauksen Puolaa, tervetuloa takaisin näkemään muutakin, Stettinistä Poznaniin ja Wroclawiin, Jelenia Gorasta Toruniin ja Krakovaan, Puola on todella mahtava maa ja kuten huomasitte, Suomen teitä ei juuri voi enää verrata puolalaisiin, Vaikka eipä silti, koko Via Baltica on näkemisen arvoinen ja maksaa vain osan Ruotsinreitin hinnoista. Vajaat pari kuukautta ja olemme siellä taas, erityisesti Krakovasta ei saa koskaan tarpeekseen.
- polakit.pois.EUsta
Puola on hyvä matkakohde, jos haluaa tavata epäystävällisiä ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022132Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121959Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821059Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56789
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734