Oulu reagoi Kajaanissakin käytyyn keskusteluun suojateiden turvallisuuteen poistamalla suojateistä käytöstä. Pitäisikö Kajaanissakin alkaa kerätä listaa suojateistä jotka on turhia ja sitten panostettaisiin jäljelle jääviin suojateihin kulloiseenkin suojatiehen parhaiten sopivalla tavalla. Tämä sujuvoittaa liikennettä, poistaa pitää ainakin.
-Anttilalta torille menevä suojatie.
-Prisman tunnelissa pyörätieltä parkkihalliin menevä suojatie.
-Anttilalta torille menevä suojatie.
-Prisman tunnelissa pyörätieltä parkkihalliin menevä suojatie.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sitten mennään vielä enemmän tien yli omalla vastuulla esim. Koivukosken sillan kohdalla. Pitäähän luottaa omiin voimiin.
Minä taas haluan ylittää tien teatterin kohdalta torille, siihen pitää perustaa suojatie. On se outoa että siihen nähden kuinka lyhyt matka on kiertää entisen anttilan kulmalta, niin tuntuu olevan tärkeä ylityspaikka.
Voitasiin tehdä Kajaanista jalankulkija ystävällinen kaupunki maalaamalla tiet täyteen raitoja, jokainen pomppii sitten tien yli mistä haluaa. Autojen tehtävä on väistää.
reagoiko se vai kyttäsikö sieltä piru ?
Kunnollista valvontaa ja reippaita sakkoja laiskoille jalankulkijoille jotka ei sitä kymmetämetriä jaksa kävellä.
Sitten toinen apinaryhmä on tämä melkein suojatietä kävelevät tai niidenkohdalla oikovat.
Juorukerhot vittuun suojateiden reunoilta.
Sitten on nämä ääliö ukit ja mummut, pysähdyt suojatien eteen niin ei mennä vaan lapanen heiluu että mee ensin
Ei juuri motivoi pysähtymään suojatien eteen turhaan.
On sitä pöljiä autoilijoitakin, annetaan tietä kun aikuinen pyöräilijä ajaa pyörällä yli risteävän kadun.
Luulisi että kun on ajokortti taskussa niin osaisi edes tuon yhden säännön.
Prisman tunnelissa alamäkeen vauhdilla suojatien yli ajavat kuriin.