sellaisesta asumisjärjestelystä, mitä on tässä yhtenä vaihtoehtona. Kun toinen omistaa asunnosta alle puolet ja eri asuntontoon muutama kuukausi sitten muuttanut toinen henkilö omistaa yli puolet. Ihan vielä ei tule kysymykseen myynti.. Tietääkö kukaan, miten toimitaan, kun asuntoon jäävä haluaa vielä asua asunnossa ja toinen osakas olisi valmis sen oman osuuden ns vuokraamaan sille toiselle vajaaksi vuodeksi ainakin. Onko hyviä/huonoja kokemuksia? Vuokrasopimus varmaan hyvä tehdä tarkkaan määritellen eri asiat.
Nyt en kaipaa mitään parisuhdeneuvontaa, vaan vinkkejä.
Onko kenelläkään kokemusta
1
630
Vastaukset
- pientäkokemusta
Hieman tarkemmin olisit voinnut tilannetta selvittää. Vaan kaikki on mahdollista, kun vain tehdään sopimukset ja pistetään ne vielä paperille, sekä allekirjoituksia.
Nämä on ihan yksinkertaisia asioita, mutta kannattaa miettiä AINA, että mitä sopimus käytännössä merkitsee ja miten sen tulkitsee myös esim. verottaja, jos toisen asuminen liittyy vaikkapa asunnon myynnin verovapauteen. Nyt kysyjän omistusoikeudet ovat alle puolet ja yli puolet. Näillä seikoilla on merkitystä!
Asumis- ja hallintaoikeuksia on mahdollista tehdä, kun omaisuutta myydään, siinä ei ole mitään ihmeellistä. On vain haettava kiinnitykset näihin oikeuksiin, että ei jää ilman asuntoa, kun toinen myykin asunnon heti jollekin toiselle.
Olen itse ostanut omakotitalon, jonka edelliset omistajat jättivät itselleen asumisoikeuden tietyllä aikamääreellä. Homma toimi, kun kaikki oli laitettu paperille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503724
- 1053385
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342691Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262358- 201849
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51749- 1841712
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3841437- 271357
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91178