Miten aikataulutatte lukemisenne?

Itse olen laskenut viikot pääsykokeisiin ja sen mukaan jonkinlaista lukusysteemiä yrittänyt järjestää. Meinasin opiskella aina yhden alueen kerrallaan hyvin, enkä lukea kirjaa kannesta kanteen useita kertoja.
41221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...lukea kirjat pariin kertaan läpi tehden samalla muistiinpanoja. Sitten luen vain muistareita ja ytitän opetella luetteloita ulkoa. Pyrkimässäni aineessa pääsykokeessa voidaan kysyä kuvatekstejäkin, joten ulkoalukeminen stressaa hieman.

Äänestä
  • mitäs oot hakemassa?

    Äänestä

  • elm kirjoitti:

    mitäs oot hakemassa?

    Aiheessa johon pyrin, on kolme parisataa sivuista pääsykoekirjaa. Valintakokeessa vastataan essee-kysymyksiin.

    Lukutahtini on sellainen, että pyrin lukemaan kirjan päivässä. Kun kirja on luettu teen jotakin muuta. Tähän asti lukeminen on onnistunut tosi hyvin kotona.

    Kaverini pääsykokeissa painotetaan laskemista ja kaavoja. Hän lukee, tekeen muistiinpanoja ja laskuharjoituksia. Ja lukee kirjastossa.

    Eli riippuu aika paljon mihin on hakemassa.

    Ps. hyvää motivaatiota lisää se, että käy kahvilla/ruokailemassa silloin tällöin yliopistolla.. ja näkee muita "opiskelijoita"

    Äänestä

Meillä on 4 viikkoa vanha vauva kotona,joten kun yöunet menee 1.5 tunnin pätkissä ja aamulla klo 6 ylös niin siinäpä kakkavaipanvaihdon,tissityksen ja kotihommien välissä.

Toisaalta,ei käy kateeksi niitä,jotka hakee opiskelemaan suoraan koulun penkiltä.

Antaa vähän kimoketta tämä pinnan venyttäminen ja valmentaa samalla stressinsietokykyä.Nyt just tunnin tauko huudosta menossa,mutta ei ehdi nukahtaakaan kunnolla..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yliopistoon pyrkivä kirjoitti:

Itse olen laskenut viikot pääsykokeisiin ja sen mukaan jonkinlaista lukusysteemiä yrittänyt järjestää. Meinasin opiskella aina yhden alueen kerrallaan hyvin, enkä lukea kirjaa kannesta kanteen useita kertoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu