Meillä tilanne tämä. Ex mies rupesi käyttämään suonen sisäisiä aineita kun nuorin yhteinen lapsemme syntyi. (erillä 2 yhteistä lasta kohta 8 ja 9 vuotiaat pojat. Lapset huostattiin vuonna 2012 myös minun isommat lapset huostattiin kun en osannut irrottautua miehestä vaan uskoin hänen valheessa käyttämättömyydestä. Isommat lapset ovat palautuneet virallisesti minulle takaisin. (Minulla ei päihde taustaa) nämä nuoremmat pojat ovat vielä huostattuina. Miehellä on ollut vankila reissuja pariinkin otteeseen vuodesta 2010 lähtien. Viimeisin tuomio loppui nyt viime joulukuussa ja nälkäistä oli vielä viimevuoden helmikuussa. No nyt on kuulemma löytänyt uuden naisystävän jolla kaksi lasta 3 ja 7 vuotiaat. Asuu heidän kanssa ja käy ilmeisesti seuloissa. On saanut meidän poikien tapaamiset nyt joka toinen viikonloppu sosiaalityöntekijöiden kautta. Ja nyt vaatii yhteishuoltajuutta. Vuosi sitten ei suostunut edes valittuihin tapaamisiin. Kysynkin että kuinka todennäköistä on että tulee saamaan yhteishuoltajuuden vaikka vastustan? Ja jos ja kun menee oikeuteen niin onko pitkään kestävä prosessi?
Lasten isä vaatii yhteishuoltajuutta
4
205
Vastaukset
- Äityliini2018
Näemmä paljon kirjoitusvirheitä... sanakirja vaihtanut sanat mieleisekseen. Toivottavasti asian ydin tulee selväksi ?
- tuleesaamaan
yhteishuollon; sinuna sopisin lapsen isän kanssa keskinäisellä sopimuksella yhteishuollosta, lapsen asumisesta vanhemmillaan 50%/50%- sosiaalitoimi/ lastensuojelu, lastenvalvoja ei ole asianosainen- ja sopimusosapuoli. Käsittelyn kesto riippuu siitä kuinka vänkyrä olet, joka tapauksessa tulee sinulle kalliiksi ja
kestää vuosia, mikäli et suostu- kuitenkin tulet huoltajuuden
häviämään, kannattaa siis ottaa sovinnolla se yhteishuolto sillä
jos heittäytyy hankalaksi saattaa isä hakea myös yksinhuoltoa ja sen saada- - olwjek
Lapset ovat siis otettu huostaan, mutta ovat isällään joka toinen viikonloppu? Entä kuinka paljon sinä tapaat lapsia? Onko näköpiirissä että palautuvat sinulle jossain vaiheessa?
Kyllä on hyvin mahdollista, että isä saa yhteishuoltajuuden. Miksi hän ei ole huoltaja? Tapaamisoikeuden määrähän on eri asia, kuin että kuka on huoltaja. - Seonenttententten
Miksi poikia ei ole palautettu sinun luoksesi jos miehesi oli ainoa syy huostaanottoon?
Miehen mahdollisuudet saada huoltajuus riippuu paljolti siitä kuinka hänen päihteistä erossa pysyminen onnistuu. Voi olla että molempien luo tehdään olosuhdeselvitys. Tai sitten vain toisen luo. Se mikä voi tuossa olla sinun kannaltasi huono asia on se että lapset ovat huostassa edelleen. Saatko sinä nähdä poikiasi? Missä ja Kuinka usein? Onko kotiuttamista suunniteltu jo?
Mikäli entinen miehesi on todella lopettanut päihteiden käytön, on mahdollista että todetaan että hän sopii huoltajaksi. Sitähän ei kukaan täällä voi tietää. Omaa tilannettasi et kuitenkaan kuvannut lainkaan vaikka silläkin on merkitystä. Ei päihteiden käyttö ole ainoa syy huostaanotoille vaan myös muut elämänhallinnan yms. ongelmat voivat vaikuttaa siihen voivatko lapset asua kotona.
Koska lapset ovat huostaanotettuna niin asumisjärjestelyt eivät ole ajankohtaisia. En myöskään usko että asumista järjestettäisiin siten että pojat olisivat molemmilla vanhemmillaan yhtä paljon sitten jos/kun sijoitus loppuu vaan luultavasti haluttaisiin mahdollisimman pysyvä ratkaisu asumiseen ja ehkä vähitellen kotiuttaminenkin jos sijoitus on ollut pitkä. Lastensuojelun asiakkuushan ei sijoituksen loppumiseen lopu.
Et ehkä kuitenkaan voi vaikuttaa siihen kummalle pojat menisivät asumaan. Vaikka isä on istumassa ollutkin niin nykyään nähdään että on lapsen etu saada pitää yhteyttä isäänsä. Sitä yritetään tukea jo vankeusaikana ja muutoinkin pyritään siihen ettei lapsen ja isän välit katkeaisi kokonaan.
Mutta ehkä enemmän kuin se mitä isä on ollut vaikuttaa se mitä hän on nyt ja tulevaisuudessa. Monet päihdeongelmaiset saavat lapsensa takaisin kun ryhdistäytyvät. Sekä se minkälainen sinun elämäntilanteesi ja mahdollisuutesi huolehtia pojista ovat.
Tämä ei ehkä ollut sitä mitä halusit kuulla mutta lapsen etu on tuntea isänsä vaikka hänellä olisikin ongelmia elämässään kunhan se on lapselle turvallista. Se turvallisuuden määritteleminen onkin sitten jo monimutkaisempaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p666915Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3575998Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543334Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293049Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901582Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171318Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181046- 601013
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1950Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1917