Karsastus aikuisella

Karsastuksestakärsivä

Nimittäin itsellä vasen silmä karsastaa pahasti. Olen kärsinyt siitä lapsesta asti. On kiusattu,naurettu. Kärsin sen takia sosiaalisista peloista 😢 Leikattu useimpia kertoja,ei yhteisnäköä. Niin aattelin kysyä onko kellään tietoa karsastusleikkauksista nykypäivänä,onko kehittynyt niin,että sais pysyviä tuloksia. Itsetuntoni sen takia kärsinyt pahasti. Onko esim. Silmälääkäri Laura linberg saanut pysyviä tuloksia. Missä hänen vastaanottonsa sijaitsee ? Hän kun on niitä suomen parhaita ellei paras karsastukseen erikoistuva lääkäri.

4

952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merilei

      Itse olen miettinyt samaa. Sama vaiva, vasen silmä karsasta, eikä ole ns. yhteisnäköä silmissä. Sen lisäksi on hajataittoa ja silmälasit. Olisi ihanaa, jos joskus kehittyisi nämä karsastusleikkaukset. Itsellä ei koskaan ole leikattu, koska on mukamas niin pieni vika.

      Kuinka monta kertaa sulla on leikattu? Ja kuinka kauan on leikkaus vaikuttanut?

      • Karsastuksestakärsivä

        Mulla on leikattu 7 kertaa. Ensimmäisen kerran 3 vuotiaana . ihmettelen miksi ei saada pysyviä tuloksia aikaan. Pitää kait joka toinen vuosi käydä tekemäs säätöommel leikkaus. Huoh....


    • Anonyymi

      Olin Laura L:n leikattavana Helsingin silmäsairaalassa 2013. Ikää minulla oli silloin jo 50. Kun silmien yhteistoiminta oli ollut erikoista koko ikäni (silmät olivat sopeutuneet ja lihakset kehittyneet omanlaisikseen kompensoimaan karsastusta), niin Laura mittasi karsastusta 6 diopteria. Huonona päivänä optikko oli mitannut pahimmillaan 36. Tehtiin reipas leikkaus, jonka vaikutus oli yli 20, ja hyvin meni.

      Käytän kaiken aikaa prismalaseja, sillä lähikatselussa karsastan eri tavalla kuin kaukokatselussa. On siis kolmet lievät prismalasit, 0-6 diopteria, jokainen eri katseluetäisyyttä varten. Koskaan näkökyky ei ole terveen veroinen, mutta näillä mennään.

      Laura arveli, että seuraava leikkaus tulee kyllä aikanaan.

    • Mulla vasen silmä karsastaa sisään päin, syntymästä asti, ja olen käyttänyt silmälaseja 3-vuotiaasta asti. Hajataittoa myös löytyy. Kävin 14 vuotta sitten HYKS:issä arviossa, jossa sanottiin, että karsastus on niin pieni, että ei ole järkeä leikata. Kuulemma liian iso riski siitä, että kaiken alkaa nähdä kahtena ja voi olla, että alkaa kuitenkin karsastamaan uudestaan.

      Nyt olen 34-vuotias ja tuntuu, että iän ja päätetyön myötä karsastus vaan pahenee. Haluaisin leikkaukseen, mutta edelleen kummittelee nuo HYKS:in lääkärin sanat. Yksityisellä tuskin noin sanottaisiin. Mietin myös mikä olisi oikeasti pahinta, mitä voisi käydä. Karsastuksen palaaminen ei niin pahalta edes kuulosta.

      Mulla kanssa sosiaalisissa tilanteissa pelko siitä, että muut ihmiset arvostelee, vaikka kukaan ei ole koskaan suoraan päin naamaa kommentoinut asiaa mitenkään. Vaikeaa myös muodostaa seurustelusuhteita, koska jotenkin miettii, että ei kelpaa tällaisena, vaikka muuten ihan ok ulkomuodon omaava olen. Nuorempana ei asiasta niin välittänyt ja tuntui, että karsastusta ei huomannut niin selkeästi. Toisaalta ehkä vaan elin jossain omassa kuplassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      75
      6004
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4850
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4422
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4172
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3781
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      4
      3509
    7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      88
      2543
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2399
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2129
    Aihe