Osittainen viisumivapaus?

HelpostiNaapuriin

On tuossa rajan pinnassa kalaisat vedet ja Euroopan kaunein kaupunki Pietari. Vaan viisumipakko hankaloittaa matkustelua vaikka juna kulkee useasti päivässä Helsingistä Pietarin Suomiasemalle.

Jos viisumivapaus ei tule kyseeseen koko Venäjän federaation ja Suomen välillä niin olisiko mahdollista luoda viisumivapaus Suomen ja Karjalan tasavallan sekä Pietarin liittokaupungin alueelle? Se räjäyttäisi venäjämatkailun uusiin lukemiin ja hyödyttäisi suomensukuisia ihmisiä venäjän puolella sekä toisi nostetta Suomen puolelle, Karjalan tasavallan luontomatkailumahdollisuudet ovat rajattomat... pääsy Viipuriin helposti olisi monille suomalaisille iso asia. "Lähiviisumivapaus" hyödyntäisi meille tärkeintä Venäjän aluetta sekä meitä suomalaisia. Bisnesmahdollisuudetkin avautuisivat ihan toisella tavalla.

4

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Norjan_malliin

      Norjan ja Venäjän välillä on sopimus viisumivapaasta matkustamisesta lähialueilla pohjoisessa. Sellainen sopisi myös Suomen ja Venäjän välille. Rajan takana on paljon mielenkiintoista nähtävää. Viisumiton risteily Helsingin ja Pietarin välillä on olemassa samoin Lappeenrannan ja Viipurin välillä.

      • Eimahdollista

        Suomi ei voi yksin EU-maana tehdä vastaavaa sopimusta viisumivapaudesta kuten on Norjan ja Venäjän välillä. Voimassa olevat viisumisopimukset ja säännöt on tehty EU:n ja Venäjän kesken. Viisumiton risteily on Venäjän antama "myönnytys" turismin lisäämiseksi.


      • IsoMaaPitkäRaja

        Toinen näkökohta sitten on se, että Venäjän tapainen suuri maa ei yleisesti ottaen halua rajoilleen mitään paikallisia erityisjärjestelyitä vaikka se tuntuisi paikallisesti miten järkevältä hyvänsä. Isossa maassa on aika vaikeaa kontrolloida, että erikoisjärjestelyllä rajatulle alueelle saapunut myös pysyy siellä eikä lähde seikkailemaan ties minne.


    • Viisumirajalta

      Suunnitelmissa on nyt sellaista että viisumin voisi saada rajalta eikä tarvitse paria viikkoa odottaa...
      onkohan mitenkään järkevää ? Sattaa ollakin joillekin no ainakin on työllistävä vaikutus jos jos toeteutuu..

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2126
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1283
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1248
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      32
      1162
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      60
      1129
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      854
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      739
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      26
      674
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      555
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      19
      537
    Aihe