Hei olen miettinyt uutta puhelinta. Mieluiten android osaisko joku suositella edullista puhelinta. Honor 8 lite olen kattonut mutta pettymys oli lasinen takakuori. Samsung a3 olen kuullut huonoja kokemuksia , samsung j3 on ruman näköinen.Mieluiten henkilö kohtaiset kokemukset eikä hatusta vedettyjä
Edullinen puhelin 99-199 suosituksia
Tomal
8513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miten olisi Samsung J5 2017 ?
Nyt tarjouksessa gigantissa 169€ (norm. 199€) ...
https://www.gigantti.fi/product/puhelimet-ja-gps/matkapuhelimet/SAMJ5BK/samsung-galaxy-j5-2017-alypuhelin-musta
Tuleekohan tohon edes Android 8 Oreo? (nougat 7)
Osta joku uusi nokia, ne sentään päivitetään ainakin android 9 P. (Älä osta 1 tai 8 sirocco.) Nokian puhelimet ei sisällä samsungin bloatwaree joita ei voi poistaa.
Ei tuohon hintaluokkaan taida olla tarjolla sellaista laitetta, joka olisi mukavan nopea käyttää ja johon saisi uusimman Androidin kunnon päivitystuella. Jos meinaat enemmänkin nettiä selailla tai pelejä pelailla, niin hanki ainakin 100€ kalliimpi laite. Puhumiseen, satunnaiseen iltalehden lukuun ja kuvien lähettämiseen nuo on ok.
Omia kokemuksia/näitä.ei tule itselle enää ikinä: Nokia kusettaa, samsung kusettaa, apple kusettaa. Sisään rakennettu hidastuminen vuoden kohdalla tai ohjelmistopäivityksellä saadaan puhelin jumiin lopullisesti tai ihan vaan lopetetaan takuuaikanakin sovellusten tuki.
Xiaomi on muuten vaan susipaska laite.
Honoreissa ja motorolissa ei koskaan mitään vikaa.
Ei pidä ostella hinnat alkaen malleja koska järjestelmät eivät mene kevyempään suuntaan vaan kokoajan vaaditaan enemmän suorituskykyä!
Osta uusi Nokia 4410G banaani. Se on turvallinen, koska siihen ei saa vakoilukäyttistä. Myös Whatsapp on kuulemma tulossa. Lisäksi siinä saa 4G hotspotin päälle, eli voi käyttää tietokoneen nettilinkkinä.
Samsung Galaxy J5 (2017) Gigantti 199 €
Uusi android 14 n 150€. Menee se 3v. Ps ei pelikäyttöön.