Miten paljon ahdistusta liittyy vaihdevuosioireisiin, onko täällä kohtalotovereita tälle oireelle?
Vaidevuosissa olen ollut jo pari vuotta, kuukautisen loppuneet, mutta hikoilut, unettomuus ja etenkin mielialaoireet vaan jatkuvat: ahdistus, paniikkikohtaukset ja masennus. Olen kokeillut pientä mielialalääkeannosta, Seronilia, mutta se tuntui ahdistavan vaan enemmän.
Miten pääsitte eroon ahdistuskohtauksista vaihdevuosissa? Käytän Estrogelia yhden mittatikullisen, eli normaalin annoksen.
Ahdistusta
7
489
Vastaukset
- myösvaihdevuosissa
Ahdistus on hyvin yleinen vaihdevuosioire, vaikka tietolähteet ei sitä aina mainitsekkaan.
Itselläni myös ahdistusta kun estrogeenipitoisuus pääsee liian alas. Sinun käyttämä estrogeeniannos, 1 mitallinen, on melko pieni.
Onko sinulla kohtu poistettu kun käytät pelkkää estrogeeniä?
Myös mielialalääkettä käytetään vv ahdistuksen hoidossa ja alkuvaiheessa se saattaa tosiaan lisätä ahdistusta.
Jos olet Facebookissa, suosittelen sinua liittymään Menopaussi ryhmään. Siellä on paljon "ahdistuneita vaihdevuosi-ikäisiä" joilta saa tarvittavaa vertaistukea ja kokemuksia korvaushoidoista. - Epätoivossaedelleen
En tiedä haluanko kuitenkaan tosiaan muilta ahdistuneita vertaistukea, ehkä se ei piristä, vaan päinvastoin. Mieluummin ehkä pitäisi lisätä estrogeenimäärää kokeiluksi, Terolutia käytän myös. Millaista estrogeenimäärää käytätte kohtalotoverit?
- Tropica
Mulla auttaa ahdistukseen juokseminen tai mikä tahansa muu tarpeeksi raskas liikunta. Silleen saa pahimmat ahdistukset kuriin, mutta pieni alavireisyys tulee heti kun on liian kauan paikoillaan ja yrittää rentoutua.
- Ahdistuja
Menopaussiryhmässä on tärkeitä kun siellä on samanmoista oireita ja niistä voi puhua. Helpompi kun ei tarvitse yksin märehtiä. On siellä muutakin keskustelua äärilaidasta toiseen.
- Tiedostakiitollinen
Miten paljon liikuntaa tarvitsee, että se auttaa ahdistusoireisiin? Joka päivä vai vähemmän?
- tropica
Liikun ainakin vähän joka päivä, mutta koitan myös mahdollisuuksien mukaan mennä lenkille, kun tuntuu siltä että on tulossa sellainen isompi ahdistus. Liikunnan pitää kanssa olla sen verran raskasta että keho alkaa tuottaa endorfiineja jotka tasoittavat pahimmat aallonpohjat. Kai se on yksilöllistä mikä toimii kenellekin.
- FSH
Ehdottomasti parhaiten itselläni ahdistusta vähentää estrogelin lisääminen.
Riittävät Estrogel -annokset ovat monilla jopa 4,5-6 mg päivässä. Onneksi jotkut pärjäävät vähemmälläkin. Monilla ahdistukseen auttaa myös magnesium.
Yksi tabletti sisältää 100 mg magnesiumia, ja 3 kpl on maximisuositus tuossa Magnesia -purkissa, mutta on niitä paljon vahvempiakin magnesium-valmisteita. Jotkut ottavat kai 600-800 mg päivässä, mutta ehkei joka päivä kannata ottaa niin paljon.
Sitraatti-muotoisena oleva magnesium ärsyttää vatsaa vähiten.
Myös rauhallinen palleahengitys helpottaa vähän pahimmassa vaiheessa. Kannattaa välttää ylihengittämistä.
Tsemppiä kanssasiskot!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,715007Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk383785Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699253378- 812377
- 241909
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271581Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3531565Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401542Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔151475Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331340