Vahingoittaako

Huonotapa

Sähkötupakalla tupruttelu tietokonetta?

15

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyödytöntä

      Miksi tietokonetta pitää tuprutella sähkötupakalla?

      • Huonotapa

        en tupruttelekaan mutta minua häiritsee kun kaverit harrastaa sitä kun käyvät ja kun huomautan asiasta niin ne vaan vetoaa siihen että sehän on vaan höyryä ettei se mitään tee


      • safcsacfasc
        Huonotapa kirjoitti:

        en tupruttelekaan mutta minua häiritsee kun kaverit harrastaa sitä kun käyvät ja kun huomautan asiasta niin ne vaan vetoaa siihen että sehän on vaan höyryä ettei se mitään tee

        Kyllä minä ainakin itse sähkötupakan intensiivisenä käyttäjänä huomaan, että se sähkötupakankin nestehöyryt tiivistyy vähitellen myös lähiympäristöön, missä sitä höyryttelyä enimmäkseen harrastetaan päivittäin, etenkin kasviglyseroli-voittoisilla nesteillä tämän huomaa (pölyiset pinnat hieman tahmeat).

        Mutta jos höyryttelevät kaverisi ei sinun luona jatkuvasti roiku, niin kyllä ne tietokoneen sisälle tiivistyvät määrät on silloin todella vähäisiä (ei silmin havaittavia), riippuu myös sähkötupakki laitteesta, että kuinka suuria höyrypilviä sillä pystyy tuottamaan. Ne voi maallikon silmissä näyttää sankoilta pilviltä, mutta niiden sisältämä nestemäärä ei silti ole ilmaan saostueassaan edes yhtä millin kokoista nestetippaa isompi - Ilman kanssa se hajoaa hyvin pieniksi partikkeleiksi.

        Perinteisen tupakan savu (terva) on taas paljon ongelmallisempaa tietokoneille kuin sähkötupakan jatkuva höyry , jos tupakoi sisällä. Ja tietokonekkin on sisältä hyvä muutenkin putsata aika ajoin, huoneilmassa jatkuvasti leijuvan pölyn takia - Riippuen myös kotelon ilmanvaihdosta ja suodatuksesta, että kuinka usein perusteellisempi PC-putsaus tarvii tehdä.


      • Kiitti.paljo

        Kiitos erittäin perusteellisesta vastauksesta ja täten katson että ei huolta ja ei ne varsinaisesti puhaltele tietokoneen päälle.


    • lataaminen_rikkoo

      Kiinalaisen sähkötupakan lataaminen tietokoneen usb-liittimestä rikkoo tietokoneen emolevyn. Käytä aina erillistä usb-laturia.

      • kiinan_ihmeet

        Kiinalaiset sähkötupakka akut voi rikkoa/polttaa paljon muutakin. Myös käyttäjän naama voi tummua. Tosin pitäisi sen verran olla itsesuojeluvaistoa, että jos se alkaa kädessä kuumottaa tavallista enemmän, niin siinä kohtaa kannattaisi lopettaa jo kokonaan sen tulitus.

        Eikä edes ne kiinan halpis ihmeet räjähdä varoittamatta ja litiumioni akkuja niissä ei tietääkseni yleisesti käytetä, ovat perinteisiä akkuparistoja. Kun taas vialliset litiumakut voi räjähtää/syttyä palamaan ihan varoittamattakin - Läppärin viottuneet akut voi paukkua ja palaa hyvinkin iloisesti, kuten mediastakin on nähty.


    • Turbo-Urpo

      Onkohan se kuinka vaarallista työntää kiinalainen sähkötupakka korvaan ?

      • juunou

        Kokeile.


      • Turbo-Urpo
        juunou kirjoitti:

        Kokeile.

        Mutta kun minä en tiedä missä sinä asut, kerro ?


      • Turbo-Urpo
        Turbo-Urpo kirjoitti:

        Mutta kun minä en tiedä missä sinä asut, kerro ?

        Joooooo, annoit johdatella ajatuksiasi, ja asiat etenivät niin kuin oli tarkoituskin. Näin toimii mainostajatkin, ellette te ubun käyttäjät nyt havahdu mihin ollaan menossa, meillä ei pian ole mainosvapaata käyttöjärjestelmää ollenkaan. Tämän minä vaan halusin sanoa.


    • entinen_käryttäjä

      Ehkäpä vähemmän mitä se vahingoittaa itseäsi.

    • kuivakeuhkoköhköh

      Ei sen enempää kuin kosteat hengittelyt keuhkoistasi. Kosteus on aina pahasta kun elektroniikka on kyseessä. Huolena aiheena pitäisin nykyisiä autoja, jo vanhatkin ovat kärsineet kosteudesta vaikka sisältävät minimaalisesti elektrotniikkaa (tämä vaihteleva ilmasto, siis täällä suomessa ei ole hellä lämpötilan mukaan laajentuville/supistuville materiaaleille).
      Varmaan tulevaisuudessa vääntävät tuonkin nautinnon epäterveelliseksi, jotta herran kukkaro ei kuihdu...

    • topVaarat

      Vesi ei ole niin vaarallista kuin sokerilitkut. Eli jos siinä on sokeria tai muita epäpuhtaita aineita voi tehdä vahinkoa, vaikka on varmasti erittäin pieni todennäköisyys, et jotain menisi vikaan. Varmaan eniten vaaraa aiheuttaa jokin juoma/ruoka(litku), mikä menee näppikselle/koneelle. Sitten ukkonen. Sitten rosvot. Sitten valmistusviat. Sitten softa (bloatware jos poistaa niin kuin uusi eli tämän voi korjata).

    • jalokaasu

      kestihän ne norttiakin ennen, ainostaan iPhone ei kestä heliumia

    • kcvsdjvbj

      Oletko ajatellut, että tupruttelu vahingoittaa sinua?
      Tietokoneen voit unohtaa, se vanhenee muutamassa vuodessa ilman tuprutteluakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2494
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2284
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2253
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1739
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1419
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1234
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1063
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe