Hyvin menee spämmintorjunta

Kyrsiikympillä

Joo, hyvin menee. Olen IT-alalla toimiva yrittäjä, jonka sähköpostit heitettiin blokkiin, kiitos suomispammin. Yhtään spämmiä en tosin ole lähettänyt, eli miten VITUSSA domainini on päätynyt blokkiin? Kävin läpi WHM:llä kaikki lähteneet viestit, eikä mitään spämmiä ole lähetetty. Kaikki viestit ovat normaaleja asiakasposteja ja laskuja. Ei viruksia, ei ongelmia.

Ilmeisesti joku kilpailija on vittumaisuuttaan ilmoittanut domainin listaan. Millään muulla listalla en ole.

Ja tähän suomispämmin tyyppiin ei saa yhteyttä, eli mitään ei voi tehdä. Nyt palvelinfirma pahoittelee, että joutuu poistamaan sivustoni pian netistä, koska tämä suomispämmin hörhö ei suostu poistamaan domainiani listalta, ja on blokannut koko IP -osoitteen. Eli muutkin kärsivät.

Mitä helvettiä? Millainen blacklista ei mahdollista unlistausta?

Tätäkö tällä spämmintorjunnalla tarkoitettiin? Että tapetaan yrittäjät Suomesta?

5

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huonoon

      Olen itse ollut saman listan kanssa tekemisissä. Aivan susipaska lista. Firmamme lähetti päivitysilmoitukset kotisivuista asiakkaillemme, ja viikkoa myöhemmin löysimme itsemme suomispam.net:stä.

      Meillä meni viikkoja ennen kuin edes tajusimme etteivät sähköpostimme kulje perille. Kesti kuukausia saada domain pois tuolta. Aivan käsittämätöntä, että tällainen harrastelupohjainen mustalista on edes mahdollistettu.

    • Blokatussafirmassatöissä

      Jos ootte ikinä lukeneet sen blogia, niin huomaatte että se on kiukkuisen teinin tasolle jäänyt ikiopiskelija. Se ei vaan tajua, että se tekee hallaa Suomelle, ei pelkästään spämmereille.

      Musta spämmerit on ok blokata, mutta ihan selvät yritysten mainosviestit on ok. Varsinkin, jos saaja on ne itse tilannut.

    • Verkkokauppia122121

      Hah. Pääsin itse tutustumaan tähän paskaan tammikuussa. Aivan kääääsittämätöntä toimintaa. Asiakasviestit lähtivät, ja poks! Yhtäkkiä alkaa tulla ilmoituksia, ettei vastausta viesteihin tule lainkaan.

      Siellä se verkkokauppani on edelleen, suomispam-listalla. Joudun ohjaamaan gmailin kautta postit, kun tämä paska pilasi normaalin kaupankäyntini.

    • AAArrrggghhh

      Noni. Nyt joku muukin avautuu tästä. Omat sivustoni ovat olleet tällä listalla jo kuukausia, koska tämä luupää on blokannut koko palvelimen koko IP-alueen! Siis, joku on lähettänyt roskapostia joskus, niin kaikki palvelimen kotisivut ovat liemessä!

      Jumalauta että kesii tämän tyypin touhu!

    • spamsnl

      Hyvä vaan niin nämä suomalaiset spämmiä lähettävät paskayritysket joutuu kärsimään..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2774
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2027
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1756
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      49
      1643
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1481
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1174
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1070
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1029
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      194
      987
    Aihe