Hyvin menee spämmintorjunta

Kyrsiikympillä

Joo, hyvin menee. Olen IT-alalla toimiva yrittäjä, jonka sähköpostit heitettiin blokkiin, kiitos suomispammin. Yhtään spämmiä en tosin ole lähettänyt, eli miten VITUSSA domainini on päätynyt blokkiin? Kävin läpi WHM:llä kaikki lähteneet viestit, eikä mitään spämmiä ole lähetetty. Kaikki viestit ovat normaaleja asiakasposteja ja laskuja. Ei viruksia, ei ongelmia.

Ilmeisesti joku kilpailija on vittumaisuuttaan ilmoittanut domainin listaan. Millään muulla listalla en ole.

Ja tähän suomispämmin tyyppiin ei saa yhteyttä, eli mitään ei voi tehdä. Nyt palvelinfirma pahoittelee, että joutuu poistamaan sivustoni pian netistä, koska tämä suomispämmin hörhö ei suostu poistamaan domainiani listalta, ja on blokannut koko IP -osoitteen. Eli muutkin kärsivät.

Mitä helvettiä? Millainen blacklista ei mahdollista unlistausta?

Tätäkö tällä spämmintorjunnalla tarkoitettiin? Että tapetaan yrittäjät Suomesta?

5

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huonoon

      Olen itse ollut saman listan kanssa tekemisissä. Aivan susipaska lista. Firmamme lähetti päivitysilmoitukset kotisivuista asiakkaillemme, ja viikkoa myöhemmin löysimme itsemme suomispam.net:stä.

      Meillä meni viikkoja ennen kuin edes tajusimme etteivät sähköpostimme kulje perille. Kesti kuukausia saada domain pois tuolta. Aivan käsittämätöntä, että tällainen harrastelupohjainen mustalista on edes mahdollistettu.

    • Blokatussafirmassatöissä

      Jos ootte ikinä lukeneet sen blogia, niin huomaatte että se on kiukkuisen teinin tasolle jäänyt ikiopiskelija. Se ei vaan tajua, että se tekee hallaa Suomelle, ei pelkästään spämmereille.

      Musta spämmerit on ok blokata, mutta ihan selvät yritysten mainosviestit on ok. Varsinkin, jos saaja on ne itse tilannut.

    • Verkkokauppia122121

      Hah. Pääsin itse tutustumaan tähän paskaan tammikuussa. Aivan kääääsittämätöntä toimintaa. Asiakasviestit lähtivät, ja poks! Yhtäkkiä alkaa tulla ilmoituksia, ettei vastausta viesteihin tule lainkaan.

      Siellä se verkkokauppani on edelleen, suomispam-listalla. Joudun ohjaamaan gmailin kautta postit, kun tämä paska pilasi normaalin kaupankäyntini.

    • AAArrrggghhh

      Noni. Nyt joku muukin avautuu tästä. Omat sivustoni ovat olleet tällä listalla jo kuukausia, koska tämä luupää on blokannut koko palvelimen koko IP-alueen! Siis, joku on lähettänyt roskapostia joskus, niin kaikki palvelimen kotisivut ovat liemessä!

      Jumalauta että kesii tämän tyypin touhu!

    • spamsnl

      Hyvä vaan niin nämä suomalaiset spämmiä lähettävät paskayritysket joutuu kärsimään..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1199
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe