Onko kellään omakohtaista kokemusta Kad- moottoreiden optimoinnista. Lisääntyikö suoritusarvot luvatusti ja mitä kustantaa, entä mottorin / vetolaitteen kestävyys ??
Volvo Penta KAD moottorin lastutus
16
4235
Vastaukset
- Kad44
Vetolainen ei kestä, KAD300 jossa noin 20hv enempi tehoa on siksi eri vaihteisto. Toinen seikka on, että rupeaa ikää olemaan tuolla koneellasi yli 10 vuotta, eli unohda virittely,, kyllä saat lisää vääntöä ja tehoa, mutta...
- Pihall.kuin.lumiukko
Tåsså oikein ..... palsta....asiantuntija....
- toinenlumiukko
Eikös KAD300 ole jo aika tappiin rääkätty tuosta lohkosta? Eri vetarihan (DP-G) siinä on kuin 44:ssa. Onnea vaan jos siitä lisää saat irti.
- Asiantuntemus.loistaa
toinenlumiukko kirjoitti:
Eikös KAD300 ole jo aika tappiin rääkätty tuosta lohkosta? Eri vetarihan (DP-G) siinä on kuin 44:ssa. Onnea vaan jos siitä lisää saat irti.
Miten niin tappiin "rääkätty" ? Kyllä tuosta lohkosta irti voidaan ottaa huomattavasti enemmänkin. Samanverran otetaan irti 2,7 litrasestakin ilman ongelmia.
- a41111111111
Asiantuntemus.loistaa kirjoitti:
Miten niin tappiin "rääkätty" ? Kyllä tuosta lohkosta irti voidaan ottaa huomattavasti enemmänkin. Samanverran otetaan irti 2,7 litrasestakin ilman ongelmia.
Kyllä tuo on viimeinen tehoversio 3,6l lohkosta, 285hv kampiakselista.
Uudet tehokkaammat D6 ovat 5,5l - Asiantuntemus.loistaa
a41111111111 kirjoitti:
Kyllä tuo on viimeinen tehoversio 3,6l lohkosta, 285hv kampiakselista.
Uudet tehokkaammat D6 ovat 5,5lNiin on, mallisto uudistui. ja nuo korvattiin D4-koneilla.
Yllätävän monessa 44 tai 300:ssa on tullut vastaan Volvo-huollon aikanaan asentama lastu ja sille katkaisijanuppi moottorin kyljessä. Olikos 40 hv kyse niissä.
DP-G taitaa olla hieman vahvempi, ja menee ristiin DP-E kanssa samaan kilpeen, eli erilaisia yhdistelmiä voi olla.Kyseessä taitaa olla myös perälaitteiden suhteen, veneen paino, onko yksi vai kaksi moottoria.
Noinkohan tuollaisesta lastuttamisessa olisi omissa KAMD 44 hyötyä, vaiko enemmänkin haittaa.
- Voimaam57
Heikkoja on teidän laitteet, bmw:n 3 litran koneesta saa sen 300hv helposti ja ilman saavutusta. Myöskin kestää ongelmitta, kokemusta on.
- 111444jdhdg
Ja mihinkä vetolaitteeseen olet sen kytkenyt?
- Hersyttävä.helistin
Vääntöä vaan puuttuu, kyllähän tuolla helistimellä pöristelee. Kuitenkin mopo on mopo.
- Voimaam57
Riittääkö 600nm tai 800nm?
Plaaniin nousee samantien ja ei tule minkäänlaista savua.tietenkin moottori on nykyteknologiaa.
Volvon peruslohko on museo ikäinen.
Bmw koneen painokin jää alle 200kg. - Tsemee.Tane
Voimaam57 kirjoitti:
Riittääkö 600nm tai 800nm?
Plaaniin nousee samantien ja ei tule minkäänlaista savua.tietenkin moottori on nykyteknologiaa.
Volvon peruslohko on museo ikäinen.
Bmw koneen painokin jää alle 200kg.Se painokin kielii kestävyydestä, varsinkin kun otetaan tehoja ulos :)
- Ei.mulla.muutakaan
Tsemee.Tane kirjoitti:
Se painokin kielii kestävyydestä, varsinkin kun otetaan tehoja ulos :)
BMW;n peruskone oli varmaan niin hyvä, että siksi Yanmarkin hylkäsi ne, ja siirtyi takaisin Toyotan perusmoottoreihin.
- Voimaam57
Nykyään traktorit on erikseen...
Näin kaikessa, niin autoissa kuin moottoreissakin.
Halutaan keveyttä, tehoa ja hyötysuhde korkealle.
Korjataan sitten jos hajoaa...
Niin se 10v vanha volvokin on venekäytössä syöpynyt ja vaatii peruskunnostusta. - Lelut.erikseen
Voimaam57 kirjoitti:
Nykyään traktorit on erikseen...
Näin kaikessa, niin autoissa kuin moottoreissakin.
Halutaan keveyttä, tehoa ja hyötysuhde korkealle.
Korjataan sitten jos hajoaa...
Niin se 10v vanha volvokin on venekäytössä syöpynyt ja vaatii peruskunnostusta.Pikkuveneeseen voit noita korkeaviritteisiä leluja laitella korjattavaksi, painaviin eivät käy. Kukaan ei halua ostaa uutta moottoria korjattavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1646069Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni2073472Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on133195Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a562893Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,942628Tämä on persut
Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven22505IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-292243Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.251963- 461719
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:551714