Lapsen tekeminen yksin nuorena?

Perheenhaluava

Haluaisin aiheellista keskustelua aiheesta lapsen hankkiminen yksin? Ja erityisesti nuorena lapsen yksin hankkimisesta sanotaanko vaikkapa n. 21-25 vuotiaana. Olen lukenut todella paljon aiheesta ja miettinyt asiaa joka päivä ja paljon jo pidemmän aikaa. En koe itseäni yhtään parisuhde ihmiseksi, mutta perheen perustaminen ja lapsen saaminen tuntuisi juuri siltä mitä elämältä haluan. Tiedän, että raskasta se olisi ja ensin haluaisin olla varma taloudellisesta puolesta jne elämän laadusta ja siitä, että varmasti voisin tarjota lapselle kaiken tarvittavan. Mutta haluisin kuitenkin keskustelua ja mielipiteitä tästä aiheesta. Onko reilu parikymppinen liian nuori tekemään lapsen yksin? Miksi olisi miksi ei? Mitä mietteitä herättää?

3

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakkaudella_äitisi

      Herättää mietteitä,
      miksi ihmeessä yksinäinen 20-25v nainen keskellä yötä alkaa täällä miettiä lapsen tekemistä (ilman tietoa tulevasta onnellista isästä)???
      Tietenkin sinulla on jo koulutus hyvätuloiseen ammattiin, pysyvä työpaikka ja omistusasunto, ettei talous romahda äitiysloman ja hoitovapaan aikana?
      Nuorilla perheillä, yksinhuoltajilla varsinkin lähisuhdeverkostoa tarvitaan avuksi. Nykyajan nuoret eivät aina ole niin sitoutuneita kotielämään.
      Paljonko sinulla on kokemusta yksin pienen lapsen hoidosta 24/7 ?

      Suosittelen ensin KOKEILEMAAN esim. kaverin/ naapurin muutaman pikkulapsen hoitoa vähintään viikonlopun, tai parempi vaihtoehto :
      Hanki koiranpentu! Sen kanssa opit lastenkasvatusta, epäsäännöllistä elämänrytmiä, aamu- ja yöheräämisiä pissille, ikuista sitoutumista jne.

    • Jos teet lapsen yksin hankitko siemenet postimyynnistä vai satunnaiselta tuttavalta?

    • apumies36

      20vuoden päästä tulet kyselemään samaa, mutta mietit oletko liian vanha tekemään yksin :D

      Mä laitoin 20vuotiaan raskaaksi ja hyvin tuo on pärjäillyt lapsen kanssa kahdestaan elellen :)
      Tai mistä mä tiedän... Elossa ne on molemmat kuitenkin :)))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2804
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2409
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      92
      1943
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1305
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1139
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      841
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      764
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      696
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      682
    10. 43
      655
    Aihe