ystävyys

yksi hyvä ystävä

Ystävyys on kuin pikkuinen ukko jolla on taskussa avain ja lukko, sillä se sitoo ystävät yhteen niinkuin maamies pellolla lyhteen. Ystävyys ja Rakkaus kaksi eri asiaa.Vai onko? Tietenkin ystäväkin on rakas, mutta RAKAS on tosi rakkaampi?????

5

894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as-keetti

      ystävyys kestää miltei poikkeuksetta läpi elämän,
      mutta rakkaus... joskus.

      Elikkä yleensä jos ystävyys muuttuu rakkaudeksi,
      niin se mennee ylleesnä pilalle.

      Paitti joskus.

    • ystävän menettänyt

      Rakastettu on tietenkin myös ystävä. Joitakin ystäviä voi sanoa rakkaiksi ystäviksi. Jos ystävään omat tunteet syvenevät, mutta ei sen toisen taholta (en sentään sano rakkaudeksi), ja jos vielä mukaan tulee seksuaalisuutta niin se ystävyys on tuhoon tuomittu. Mulle kävi näin, ystävyyden lopetti se toinen, syy minussa. Jäi vain surullinen olo kun luotettavan ystävän menetin. Onneksi aika on armollinen.

    • Ystävä - mikä se sellainen on? Ja missä?

      • vaikka olisit siipirikko

        Ystävään voi aina luottaa. Ystävä ei juorua vaikka joskus olisi sanaharkkaakin. Ystävä kuuntelee ja auttaa. No, kyllä jokainen tietää, millainen on AITO ystävä.


      • Anonyymi
        vaikka olisit siipirikko kirjoitti:

        Ystävään voi aina luottaa. Ystävä ei juorua vaikka joskus olisi sanaharkkaakin. Ystävä kuuntelee ja auttaa. No, kyllä jokainen tietää, millainen on AITO ystävä.

        Ystävyyteen tullut ryppy

        Ei palaa entiseen

        Suhteessa täytyy voida puhua vapaasti tunteistaan

        Ongelmistaan

        Selvitystä perään

        Ehkä ei selviä koskaan

        Se ryppy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe