Kysymyshän on ihan teoreettinen, mutta jos terveydenhuollon ammattilainen aukaisee vahingossa potilaan nimikaiman paperit ja sulkee ne saman tien huomattuaan virheensä, niin ei kai asian selvittelyssä ole aiheellista, että esimies ohjaa hoitajan varalta ilmoittamaan samassa isossa organisaatiossa työskentelevälle potilaan nimiselle työntekijälle (nimikaima siis tämäkin), että hoitaja on vahingossa aukaissut ehkä jurri hänen paperinsa (varmuutta asiasta ei ole)? Miten itse toimisit tuossa teoreettisessa tilanteessa?
Vaitiolovelvollisuus ei toteudu?
2
166
Vastaukset
- RehellisyysKannattaa
En tiedä, mutta, mahtaako niissä lokitiedoissa jotenkin näkyä se, että milloin ne tiedot on avattu ja suljettu? Sillähän sen pystyisi todistamaan, että kyse on ollut vahingosta ja että niitä ei ole ehtinyt kukaan sen paremmin lukemaan, jos tosiaan ne tiedot on suljettu melkein saman tien, kun on avattukin. Mutta jos esimies ohjaa tekemään jotain asialle, niin sillon kai se on tehtävä, tai tulee enemmän harmia. Parempi kait se vahinkonsa on tunnutstaa heti, kun selvitellä jälkeenpäin, jolloin se on paljon mutkikkaampaa ja antaa sellaisen kuvan, että se on ollut tahallinen teko.
- Tietomuoto
Kaikki, jotka työskentelevät potilasasiakirjojen parissa ovat vaitiolovelvollisia: Eivät saa sanoin, ilmein, muullakaan ilmaista tietoa, joka olisi salassapidettävä.
(Vaitiolovelvollisuuden rikkominen on rangaistava teko)
Salassapitovelvollisuus on suppeampi - Asiakirjojen käsittelijät eivät saa luovuttaa ko. asiakirjaa - asiakirjaa sähköisessä muodossa tms.
Vaitiolovelvollisuus sitoo työntekijöitä, harjoittelijoita ja toimeksiantosuhteen vuoksi tiedon saaneita.
Se ei sido täysin ulkopuolista henkilöä (asiakirjat pitäisi säilyttää siten, ettei ulkopuoliset esim. muut asiakkaat, pääse niitä näkemään).
Googlaa julkisuuslaki ja henkilötietolaki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23874- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51821Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me117816Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733