Avainnipun salasana

äläky

Asensin koneeseeni Ubuntu 14.04 ohjelman ja Chromiun-selain kyseleen eri sivuilla salasanoja. Miten saan poistettua moiset kyselyt?

12

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 424errq2

      Laitat automaattisen kirjautumisen pois.

    • MitäSeNytNoin

      Minulla kysyy vain selainta avatessa. Klikkaa peru, niin poistuu.

      Ubuntu 14.04

    • äläky

      Eikö Ubuntua voi käyttää ilman salasanakyselyjä?

      • kyllä_kai

        Voi, varmaan ainakin osittain.

        Mutta kun salasanat ovat turvatekijöitä, miksi pitäisi olla niitä käyttämättä, ja esim. antaa ns. salasanahallintaohjelmien hallinnoida salasanoja, mikä luo turvallisuusriskin.

        Itse käytän kyllä Minttiä, eikä siinä pääsääntöisesti tarvitse muuta kuin sen yhden tilin salasanaa koneelle kirjautumisessa (tämän ominaisuuden voi automatisoidakin) ja päivitettäessä.

        Erlaisten nettisivustojen salasanathan eivät ole Mintin salasanoja, vaan aivan omiaan ja erikseen. Selaimen en anna niitä tallentaa turvallisuussyistä.


      • äläkylle

        Kannattaa tavata se aloitus toistamiseen, ihan rauhassa tavaat.


    • ongelmaksa

      Sellainen se tubutin on!

      • lopeta_jo

        Täällä keskustellaan Ubuntusta eikä mistään v*tun windows-tubuttimista joten painu pois täältä!


    • Ub_14.04

      Näin kysely kokonaan pois:
      Avaa Salasanat ja salausavaimet -sovellus > Salasanat:oletusavainnippu (login) > Vaihda salasana (hiiren kakkospainike) > Anna vanha salasana ja jätä uusi tyhjäksi > Jatka.

      • Turbo-Urpo

        Ne jotka tuohon sortuvat, joutuvat asentamaan järjestelmän uudestaan. Noiden salasanakyselyjen kanssa ei kannata vehkeillä. Jotkut ohjelmat hyväksyy tuon toiset ei. Vaikket välittömästi mihinkään ongelmiin törmääkkään, aivan varmasti se jossakin vaiheessa tapahtuu.

        Yksi kriittinen tilanne on järjestelmän päivittäminen, ja toinen on salasanaa vaativat ohjelmat, kuten USB tikun alustaminen, USB tikulle levykuvan poltto, kiintolevyn osiointi ja paljon muita vastaavia tehtäviä hoitavat ohjelmat.

        Ellette jaksa salasanaa kirjoittaa, siirtykää Windowsiin.


      • Ub_14.04

        Tuo ohjeeni siis koski vain Chromiun -selaimen salasanan kyselyä, ei tietenkään muita salasanakyselyä. Vastaus löytynee myös Ubuntu Suomen keskustelualueista.


      • nyrkkikyllikkisääntö1

        Salasanakyselyä ei ikinä saa jättää tyhjäksiPiste


    • äläkysy

      Ihmettelen että vain chromium-selaimessa kysytään salasanoja. Ei esim. firefoxsissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe