YIT:n raksa harjoittelujakso Riihimäellä oli painajainen. YIT:n raksalla ei päässyt tekemään rakentamishommia sekuntiakaan. Orjaraataminen oli pelkkää siivoamista, siivoamista, raskasta tavaroiden kantamista, typerää juoksupoikana ravaamista...mainitsinko jo Siivoamisen? Ja jatkuen, miten Rakennusyhtiö YIT suhtautuu työpaikka kiusaamiseen ja häirintään? Loistavasti! Kuuntelin vit**ilua klo 7 lähtien, jatkuen klo 15.30 asti. Tein siis ilmaiseksi(!) töitä YIT:lle ja tälläinen oli "Kiitos". Sanomattakin selvää, lähdin pois ennen jakson virallista päättymistä. Kiertäkää rakennusalan opiskelijat tämä yhtiö kaukaa.
YIT:n harjoittelu, älkää menkö!
4
2844
Vastaukset
- mikävikajamissä
Hyvä kun kirjoitit johonkin tuosta v..sta. Tunnen vihaa ja häpeää juuri niitä työntekijöitä kohtaan, jotka pitävät oikeutenaan kohdella törkeän asiattomasti useinkin nuoria miehiä, jotka ovat astumassa, ei heidän paikalleen luoja paratkoon vaan, uusina työntekijöinä työelämän kuvioihin mukaan. Minkälainen firma on sellainen, jonka johto ei välitä, mitä työntekijät työaikana puuhaavat?!?! Minkälainen on ilmapiiri työpaikalla, kun asiaton kommentointi on mahdollista. Olen itse jo vanhempi, paljon vanhempi sinua, mutta koin samanlaista sisäpiirimäistä pottuilua, ja jouduin myös keskeyttämään. Esimieheni kanssa juttelin huonosta kohtelusta pariin kertaan, mutta se ei auttanut. Sitten vain en enää jaksanut niellä kaikkea paskaa. Keskeytin itse vain hiukan ennen kuin näytöt olisivat alkaneet. Ohjeistus työssäoppimiseen on selkeä. Sen pitää sisältää ammatin perusteissa mainittuja tehtäviä. Toki satunnaisesti voi tehdä myös muita töitä, niinkuin työpaikoilla yleensäkin eteen tulee. Puhu asiasta koulun vastuuhenkilöiden kanssa. Noin ei voi missään nimessä toimia.
- Djhfjkkkö
Samanlaisia kokemuksia YIT:stä, eli älkää hyvät ihmiset = rakennus alan opiskelijat, menkö tuohon keskitysleiri firmaan "työharjoitteluun". Miten sinne edes laitetaan opiskelijoita harjoitteluun? Kammottava pulju.
Kaikki aina haukkuu YIT:tä pas*ka paikaksi. Eikä mikään ihme.
Työpaikkakiusaamisen luvattu paikka= Rakennusyhtiö YIT. - Kyllästyttää
Vähän on lapsellisen oloinen avaus tämäkin.
Eiköhän se ole ihan mesta- eikä firmakohtaista, millainen mikäkin työmaa on.
Paskoja mestoja on varmasti kaikilla firmoilla.
Kertoisit mieluummin mikä mesta (ja kuka oli vastaava mese) kuin että jauhaisit paskaa YIT:n tapaisesta miljardifirmasta, jolla on satoja työkohteita. Joukossa hyviä ja huonoja.
On aivovammaisuuden merkki, jos ei osaa tämmöisessä asiassa tehdä eroa lafkan ja mestan välillä. - Anonyymi
minulla tuli kakat housuun ekana päivänä työharjoituksissa eikä tarvinnut sitten enää mennä. en saanut kyllä palkkaakaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815420Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151422- 105931
- 78831
- 50812
- 41803
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss43789Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56787- 56774
Kuinka monesti olet itkenyt?
Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i132773