Vanha parketti rakoilee ja kupruilee

remppaaja83

Ostin kerrostaloasunnon jossa on vanha parketti. Parketissa on kauttaaltaan rakoja eri huoneissa ja rakojen kohdalla se on myös selvästi irti/kohollaan pohjasta.

Mistä tällainen virhe johtuu, onko parketti vain ikänsä päässä? Voiko parkettia enää korjata ja hioa, vai kannattaako se poistaa ja laittaa uusi tilalle? Onko vaarana että poisto on asbestityö? En tiedä milloin parketti on asennettu, mutta ainakin yli 10 vuotta sitten, koska se oli jo edellisten asukkaiden ostaessa asunnon.

5

4111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BauHerr

      Yövuoron tekemä ansiokas aloitus!

    • Parkettiliima

      Parkettiliimasta olen kuullut että sillä voisi kohoumia saada takaisin pohjaan kiinni, kun liimaa ujuttaa koholla olevan kohdan raosta lankun alle. Parkettifirma voisi auttaa?

    • Näin_se_on

      Korjaus tulee vähintään yhtä kalliiksi kuin uusi parketti joten vanha pois ja uusi tilalle.

    • ympäriämpäri

      Onkohan kyseessä tällainen "viiluparketti" mitä nykyään tavataan käyttää? Eli pinnassa on vain joku 3 mm "viilu" kovapuuta ja sen alla höttömateriaalista tehty runko. Uusi vastaava ei hirveän montaa kymppiä neliö maksa, joten tuskin kannattaa kunnostusta yrittää. Paksu, alustaansa liimattu mosaiikkiparketti olisi eri juttu.

      Noin niin kuin vaurion aiheuttajaksi veikkaisin vettä. Eli joku latvakakkonen pessyt lattiaa ihan sillä perinteisellä ämpärimenetelmällä?

      BTW ei mosaiikkiparkettikaan vedestä tykkää, vaan siinäkin rupeaa saumat irvistämään/nousevat ylös ja parketti tummuu.

    • remppaaja83

      Irrotin listat ja taitaa olla juurikin tuollanen viiluparketti, parketin reunasta näkee sen koostuvan ohuesta yläkerroksesta ja erillisestä paksusta alakerroksesta. Parketti on kelluvana vanhan muovimaton päällä, ei ole ainakaan asbestityö ellei mattoakin irroita.

      Asunnossa oli asunut pitkään vuokralaiset jotka eivät olleet mitään siisteyden perikuvia, en ihmettele jos ovat huljuttaneet vettä pitkin parkettia..

      Taitaa mennä siis parketti vaihtoon ja uutta parempaa tilalle, kiitos vastauksista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3017
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2617
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1473
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1241
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      893
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      28
      656
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe