Moskeija Muurameen

Minareettiin

Kuulin eilen Jyväskylässä käydessäni, että Muurameen, entisen Muurmannin tiloihin on tulossa moskeija. Jyväskylästä ei löydy kuulemma sopivaa tilaa. No, tuohan se vähän toisenlaista vipinää Muuramen katukuvaan.

13

2228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On_mallillaan

      Tämä pitää kuulemma paikkansa. Muslimit tulevat Muurameen heti kun Berneri saa tiet Muuramen keskustassa ajettavaan kuntoo. Ovat nytkin loistokunnossa, mutta autoilijoiden maksamaa pottia on vielä rutkasti jäljellä, joten väylät vaan paranee entisestään. Kelpaa sitten uuden kulttuurin tulla meille, vaikka pysyvästi.
      Taitaa sillä loikkaribernerillä olla hirmuinen katkeruus suomalaisia autoilijoita kohtaan, ihan kuin kostaisi nyt meille tieverkon alasajon muodossa. Olisitte vaan, rahvas roskajoukko, antaneet myydä maantiet veroparatiisiin! Olisitte sitten saaneet ajaa kunnon teillä!

    • Manniinmanniin

      Taisi olla ihan keksitty uutinen koko moskeija juttu. Onneksi ravintolatoiminta jatkuu.

    • gööring

      Jos tänne tulee moskeija niin muutan heti pois tältä paikkakunnalta periaatteen vuoksi en muista syistä,jos moskeija niin vieressä on siellä käyville pitseria jaksavat messuta.Taitaa kumminkin olla huhu puhetta kaikkea sitä kuulee ja saa lukea.Vieläkö muuten on mesimättään tiellä kertsi kerttulan kämppä myynnissä?????

    • 3333333333333333

      Helsinkiin meinasit? Sehän se.... sinne aina vaan.

    • Tietoaon

      Muurmannin ei ole tulossa mitään moskeijaa joten paska puhetta,on tulossa muurmannin tiloille jatkaja ihan juuri pika puolin.
      Ei täällä kaivata mitään moskeijoita,ährämien pizzan vääntäjiä joka kadun kulmassa täällä.Johon ei tavallinen ja fiksu edes mene.

      • Tietoaon

        Itse en noissa paikoissa ole käynyt enkä muissakaan räkälöissä,mut kun lukee Jyväskylän lehdessä että on jatkaja tulossa.
        Joten itse olet juuri sellanen kun mainitsitkin joten JUNTTI oott


      • kmppo

    • Anconasta ei saa kuittia jossa olisi kuitin numero

      ilmoitin verovilppiepäilystä veroviranomaiselle

    • Anonyymi

      Olisihan se tyhjä moskeija melkoinen turistinähtävyys Muuramelle, jossa ei taida asua yhtään muslimia.

      :)

      Jos vielä löytyisi Alvar Aallon käyttämättömät piirustukset, jotka voisi tähän moskeijakäyttöön hyvin soveltaa, niin kulttuuritekohan se olisi.

    • Anonyymi

      Ajaako myös tornitalon Unto innokkaasti hanketta. Unko Unto edes elossa. onko Unto Heinosen oikea nimi Anwar Saleh?

    • Anonyymi

      Onko tuo Muurame-Isolahti tien oikealla puolella oleva keltainen puutalo moskeija? Ainakin suuri joukko itämaan tietäjiä, miehiä ei naisia, parveilee välillä taloon/talosta. Ikkunatkin peitetty sisältä.

      • Anonyymi

        Syntyykö parveilusta jälkeläisiä.


    • Anonyymi

      Odottakaa vaan, kun sinne muurataan niitä Minareetti-torneja, mistä alkaa kaikumaan niitä rukousulinoita kolme neljä kertaa päivässä isoista kauittimista. Saa vonguttaa niitä, kun on uskonnon vapaus. Thaimaassahan paikallinen väki vihaa niitä ulinatorneja, joita sinnekin on kyhätty.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11396
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5874
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4749
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4661
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3477
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe