Kesän tietyöt

Tulevana kesänä tehdään taas runsaasti tietöitä ja suurin osa on pieniä ja vähä vaikutteisia liikenteeseen, mutta muutamia suurempiakin on luvassa joten vaihtoehtoista reittiä suositellaan.

Tie 72 Suonenjoki-Pieksämäki

Tie 73 Nurmes-Lieksa

Tie 92 Karigasniemi-Kaamanen

Tie 23 Noormarkku-Kankaanpää

Lisäksi välillä Kolari-Muonio alkaa heinäkuussa valtatien 21 älytieksi rakentaminen josta saattaa olla huomattavaa haittaa liikenteelle.
6370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kiitos tiedoista. Nyt pystyy suunittelemaan kesänreissua hieman paremmin.

Äänestä

Välillä Karigasniemi-Kaamanen tehtiin tietöitä jo viime kesänä joten ovat kyllä ihan helvetin hitaita siellä Lapissa. Lisäksi tämä älytieksi rakentaminen on joku amerikasta otettu malli joka ei todellakaan tule toimimaan Suomessa ja varsinkaan Lapissa.

Äänestä

Aurora tiehanke huipentuu Karesuvanto-Kilpisjärvi välille 112km. 17.7 alkaa kyseisen tieosuuden laitto asfalttin poistamisella ja siitä eteenpäin tie onkin samanlaista perunapeltoa kuin aijemmin auroran aikana Pello-Kolari väli oli.

Äänestä

Aurora hanketta ei vielä tosiaan olla aloitettu Karesuvanto-Kilpisjärvi välillä, mutta 17.7 se alkaa. Se onkin ainut osuus käsivarrentiestä jota ei vielä olla peruskorjattu.

Äänestä

Ollaan lähdössä Juhannuksen jälkeen kohti pohjoista ja voisiko joku kertoa että onko Pohjanmaalla tai Keski-Suomessa jotain suurempia tietöitä kantateillä? Ei siis 4 tai 8 tie.

Äänestä
  • Tänä kesänä on neljä surempaa pääsytystyötä/tienrakennustyötä kantateillä.

    Tie 92 Karigasniemi-Kaamanen.

    Tie 72 Suonenjoki-Pieksämäki.

    Tie 72 Nurmes-Lieksa Akkosalmentie eli Nurmeksen pohjoinen ohitustie. Suositeltu kiertotie Pappilansuora-Raatihuoneenkatu-Kirkkokatu.

    Tie 68 Kauhajoki-Kurikka välillä Tokerontien risteys-Kurikankylä. Suositeltu kiertotie 6900 Joenvarrentie eli Kurikantie.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Destianliekki kirjoitti:

Tulevana kesänä tehdään taas runsaasti tietöitä ja suurin osa on pieniä ja vähä vaikutteisia liikenteeseen, mutta muutamia suurempiakin on luvassa joten vaihtoehtoista reittiä suositellaan.

Tie 72 Suonenjoki-Pieksämäki

Tie 73 Nurmes-Lieksa

Tie 92 Karigasniemi-Kaamanen

Tie 23 Noormarkku-Kankaanpää

Lisäksi välillä Kolari-Muonio alkaa heinäkuussa valtatien 21 älytieksi rakentaminen josta saattaa olla huomattavaa haittaa liikenteelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu