Suuronnettomuus Mäntyharjulla

Spekulaatio

Että näin,
https://kouvolansanomat.fi/uutiset/lahella/c1736daf-c31f-4534-bd75-e0005016efff

Mikäli vaunut ovat sivuraiteella säilytyksessä eli reservissä, tulee huolehtia vaunujen paikoillaan pysymisestä jarrukengän avulla.
Raide viettää aina jompaankumpaan suuntaan, kuuluu paikallistuntemukseen tietää kumpaan suuntaan kaato on.
Jarrukengän voi epäselvissä olosuhteissa laittaa myös pyöräkerran molemmille puolille.
Mikäli jarrukenkä on kiero tai kulunut niin jarrujen ilmojen vapautuessa ajan kanssa vaunut lähtevät itsestään liikkeelle ja kulunut kenkä ei mene pyörän alle vaan kulkeutuu pyörän edellä. Ja saattaa hypätä pois kiskoilta.
Myös ennen raidepuskinta eli stopparia tulee tyhjällä raiteella olla varmuuden vuoksi jarrukengät molemmilla kiskoilla. Tämä ainakin ratapihoilla..
Pieni metallinen jarrukenkä pitää nuo yksittäiset letkat paikoillaan.
Kun veturi kiinnittyy vaunuihin se vetää vaunun pyörän pois jarrukengän päältä ja kenkä saadaan poistettua kiskoilta. Väitän että tämä onnettomuus olisi ollut estettävissä ennalta, mutta vahinkoja valitettavasti sattuu kaikille.

VR on hiljaa. vaunujen paikoillaa pysyminen on toki varmistettava, mutta kuinka usein jarrukenkien kuntoa oikeasti tarkastellaan kunnolla.
Joskus piti vaihtotöissä monta kertaa yrittää ennenkuin se sinne kunnolla meni alle.
Ro-veturit ja niihin liittyvät käyttö viiveet ohjauksessa yms ovat sitten ihan kokonaan toinen juttu.

0

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        109
        2250
      2. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        896
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        67
        861
      4. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        825
      5. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        22
        822
      6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        535
        756
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        80
        677
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        650
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        23
        600
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        57
        561
      Aihe